Ako bude vyzerať COVID pas? Štát testuje aplikácie pre občanov i políciu

ZDROJ | Slovensko IT

Donedávna nejednotné a aktuálne ešte stále papierové potvrdenia o očkovaní na ochorenie COVID-19 budeme môcť čoskoro vymeniť za digitálne potvrdenie uložené v našom smartfóne. Štátna spoločnosť Slovensko IT ukázala, ako bude fungovať aplikácia na preukazovanie, aj overovanie digitálnych osvedčení.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bolo na Slovensku spustené ešte koncom minulého roka. Jednotného digitálneho očkovacieho preukazu sa však dočkáme až pol roka po tom. Takzvané digitálne zelené osvedčenie o očkovaní, negatívnom teste či prekonaní ochorenia, ktoré v apríli testovali v Trnave, by malo byť na úrovni Európskej únie oficiálne spustené 26. júna 2021.

Štátna akciová spoločnosť Slovensko IT zverejnila na sociálnej sieti Facebook vizualizáciu prototypov aplikácií GreenPass a OverPass. Prvá menovaná aplikácia bude slúžiť na preukázanie sa očkovaním, negatívnym testom alebo výsledkom z protilátok, ktoré sú dôkazom o prekonaní ochorenia COVID-19. Druhá aplikácia bude slúžiť na kontrolu týchto certifikátov, pričom určená bude pre organizácie, hotely, reštaurácie či obchodné prevádzky.

K dvojici aplikácií sa podľa Mareka Antala (Za ľudí) pridá aj aplikácia CheckingPass určená pre policajné zložky na kontrolu cestujúcich vstupujúcich na Slovensko. Štát má mať na stole funkčné prototypy, ktoré aktuálne aktívne testuje aj v spolupráci s NCZI, ktoré zabezpečuje úschovu zdravotníckych dát.

Pozrite siGoogle vám po novom ukáže, aké COVID opatrenia vás čakajú pri cestovaní

Do aplikácie GreenPass bude možné podľa snímok obrazoviek importovať certifikát priamo aj nasnímaním QR kódu z papierového certifikátu alebo obrazovky druhého zariadenia. Vakcinačný certifikát bude obsahovať základné osobné údaje, ale aj počet podaných dávok či typ podanej vakcíny.

ZDROJ | Slovensko IT

V rámci aplikácie si bude môcť používateľ uschovať aj viacero certifikátov. Súčasne je teda v aplikácii možné držať certifikát o očkovaní a v prípade potreby súbežne aj „čerstvý“ certifikát z AG/PCR testovania. Certifikát by si malo byť možné vyžiadať dodatočne e-mailom už dnes priamo na webovej stránke korona.gov.sk.

Komentáre k článku