Xiaomi má prvý priehľadný televízor na svete, prekonáva i gigantov TV sveta

ZDROJ | Xiaomi

Čínske Xiaomi včera nepredstavilo iba nový top-end smartfón s perfektnými parametrami, ale aj jeden ďalší unikát – prvý komerčný televízor s priehľadným displejom. Na čo je to dobré? Prakticky na nič, no ukážka možností a schopností súčasných technológií nemôže byť lepšia. Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition sa bude reálne i predávať.

ZDROJ | Xiaomi

Mi TV LUX Transparent Edition je unikát v každom smere. Tým najväčším je určite semitransparetný displej, cez ktorý vo vypnutom stave vidno. Niečo podobné predstavil pred časom aj japonský Panasonic, no s myšlienkou priehľadných displejov koketujú dlhé roky aj LG či Samsung. Dodnes sme sa ale komerčne dostupného televízora s priehľadným displejom nedočkali.

Pozrite siPriehľadný OLED TV má už aj Panasonic, nazval ho Vitrine

ZDROJ | Xiaomi

Na čo by aj, využitie takéhoto niečoho je veľmi otázne. Na ukážku niečoho unikátneho v domácnosti je to perfektné. Rovnako silno využiteľné je to aj v komerčnej sfére, no osobne si neviem predstaviť mať priehľadný televízor v obývačke. Jedine ako súčasť nábytku, čím by sa v priestore „stratil“. Niečo na štýl práve spomínaného Panasonicu s dreveným rámom.

Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition je však iný. V striebornom ráme je osadený priehľadný displej, ktorý je ukotvený k podstave so všetkými potrebnými komponentami na chod televízora. Samotný displej je typu OLED, inak by to nešlo, keďže LCD potrebuje podsvietenie LED diódami. Telo displeja je vďaka tomu hrubé len necelých 6 mm.

ZDROJ | Xiaomi

55-palcový displej má 4K Ultra HD rozlíšenie, 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, 120 Hz MEMC technológiu (Motion Estimation, Motion Compensation), odozvu 1 ms a ponúka kontrast na úrovni 150 000:1. Podľa výrobcu dosahuje 93% pokrytie farebného spektra DCI-P3, ale zobrazí aj 10-bitové farby. HDR tak pre novinku nie je problémom.

O chod a spracovanie obrazu sa stará AI Master Smart Engine s upraveným čipsetom MediaTek 9650, ktorý využíva 20 optimalizovaných algoritmov pre vylepšenie obrazu a 5 hlavných scénických režimov.

ZDROJ | Xiaomi

V spodnej kruhovej časti nie je len elektronika pre chod televízora, ale aj reproduktory. Tie podporujú aj Dolby Atmos, bežne zvuk ale vylepšuje technológia AI Master for Audio. Na displeji sa zobrazuje špeciálne upravené rozhranie MIUI for TV, aby ladilo s priehľadným displejom. Zaujímavý môže byť aj Allways-on displej, v prípade ktorého by informácie mohli levitovať v priestore.

ZDROJ | Xiaomi

Zo zadnej časti je možné pripojiť len 3 HDMI zariadenia a dve USB periférie. K dispozícii je sieťový port, optický audio vstup, anténny konektor a 3,5 mm audio port.

ZDROJ | Xiaomi

Pozrite siLyric Speaker – priehľadný unikát zobrazí aj texty piesní

Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition sa začne predávať už tento víkend, 16. augusta. Oficiálna cena je stanovená na domácom trhu na 49 999 CNY čo je okolo 6 100 €. Je ťažké povedať, či je to za niečo tak unikátne vysoká suma, alebo nie. Ak si spomeniete, pred dvomi dekádami stáli podstatne menšie plazmové televízory podobnú sumu a ľudia ich kupovali.

ZDROJ | Xiaomi

ZdrojXiaomi

Komentáre k článku