Windows 8.1 je konečne od dnes k dispozícii na stiahnutie, bezplatne pre Windows 8

Microsoft dnes oznámil všeobecnú dostupnosť systému Windows 8.1, aktualizácie operačného systému Windows 8, s bohatou paletou noviniek. Na tú sme však museli čakať pomerne dlho, veď o aktualizácii výrobca informoval už koncom mája.

Windows 8.1

„So systémom Windows 8 sme priniesli inovácie v období, keď si mobilné zariadenia s dotykovým ovládaním a pripojením na internet získavali čoraz väčšiu obľubu u zákazníkov,“ povedal Peter Kmoško, riaditeľ divízie Windows na Slovensku. „Nový Windows 8.1 túto víziu rozvíja a spája všetko, čo ľudia robia na všetkých svojich zariadeniach, či už doma, v práci alebo na cestách. Veríme, že si nájde dostatok fanúšikov aj na Slovensku,“ dodal Kmoško.

Windows 8.1

Od dnes si môžu používatelia zariadení s Windows 8 vo viac ako 230 krajinách sveta, vrátane Slovenska, stiahnuť bezplatnú aktualizáciu z Windows Obchodu, dohromady až 37 jazykoch. Windows 8.1 bude tiež k dispozícii na nových zariadeniach, ako aj prostredníctvom samostatných balení v predajniach po celom svete od 18. októbra.

Windows 8.1

Výrobca dodáva, že Windows 8.1 ponúka celý rad vylepšení funkcionality, ako aj množstvo inovácií:

Vysoko personalizovateľný

Prispôsobiteľná ponuka Štart s variabilnou veľkosťou dlaždíc, väčšie množstvo pozadí a farieb, aby každé Windows zariadenie vyzeralo unikátne, podľa individuálnych predstáv. Okrem toho je možné vybrať, z ktorej obrazovky začne používateľ pracovať – z ponuky Štart alebo priamo na pracovnej ploche.

Prívetivejší a intuitívnejší na ovládanie

Tlačidlo Štart sa vo Windows 8.1 vracia ako známy bod navigácie. Náhľad všetkých aplikácií umožňuje po novom používateľom zobraziť všetky aplikácie naraz, pre ľahší prístup. Rovnako tak umožňuje prístup k aplikácii s radami a tipmi, ktorá napomáha zrýchliť a zefektívniť prácu so systémom.

Vylepšené vyhľadávanie

Nový Bing Smart Search poskytuje jednoduchší spôsob, ako nájsť položku priamo v zariadení alebo na internete v ucelenom a jednoduchom náhľade. Stačí potiahnuť prst alebo naťukať hľadaný výraz a Smart Search ho vyhľadá, nech už je to dokument v počítači, fotoalbum v cloude na SkyDrive, obľúbená aplikácia alebo webová stránka.

Široká ponuka aplikácií a služieb priamo z ponuky Štart

Windows 8.1 ponúka širokú škálu aplikácií a služieb, ktoré sú k dispozícií v ponuke Štart. Používateľom umožňuje rýchlo a jednoducho robiť veci, ktoré na Windows oceňujú, vrátane video chatu cez Skype, rýchleho prístupu k e-mailu v aplikácii Pošta, sledovania filmov a TV videí na Xbox alebo práce v aplikáciách Office. Windows 8.1 navyše prichádza s novou verziou prehliadača Internet Explorer 11, ktorý prináša vylepšené dotykové ovládanie, vyššiu rýchlosť a synchronizovanú históriu prezerania, obľúbených stránok a nastavení pre všetky zariadenia so systémom Windows 8.1. Zároveň ako prvý a jediný operačný systém ponúka natívnu podporu pre 3D tlač prostredníctvom Plug-and-Play podpory a umožňuje tak aplikáciám bez problémov tlačiť 3D predmety a prečítať 3D formáty súborov.

Multitasking

Zobrazovanie a použitie až štyroch aplikácií vedľa seba, nastaviteľná veľkosť okien jednotlivých aplikácií na obrazovke, schopnosť z jednej aplikácie spustiť inú a podpora viacerých monitorov, ktorá umožňuje používateľom zobraziť plochy alebo aplikácie z Windows Obchodu na vybrané alebo všetky monitory.

Integrácia cloudu

Vďaka SkyDrive umožňuje jednoduchšie pracovať odkiaľkoľvek, s vedomím, že súbory sú vždy dostupné – naprieč rôznymi zariadeniami a lokalitami. So SkyDrive dokážu používatelia vytvárať, upravovať, ukladať a zdieľať súbory kdekoľvek, kedykoľvek a na ktoromkoľvek zariadení, ktoré práve používajú.

Štýlovo redizajnovaný Obchod

Nový dizajn Windows Obchodu sprehľadňuje zobrazenie užitočných aplikácií a uľahčuje prístup k aplikáciám, ktoré používateľ preferuje. Rozloženie a kategórie ako Nové a Populárne uľahčujú orientáciu pri hľadaní a objavovaní noviniek. Personalizované odporúčanie Obchodu používa pri vyhľadávaní údaje z automatického odporúčania prehliadača Bing. S príchodom Windows 8.1 sa navyše aplikácie aktualizujú automaticky, takže je vždy k dispozícii najaktuálnejšia verzia aplikácie. Nové aktualizované aplikácie pribúdajú do Windows Obchodu kontinuálne, ako Evernote, Facebook pre Windows 8.1, Hulu Plus či Adobe Photoshop Express.

Windows 8.1

Zdroj a foto: Microsoft

Komentáre k článku