Vyskúšali sme slovenskú aplikáciu, ktorá uľahčí život tisíckam pacientov s IBD

Mobilné aplikácie nám dnes šetria čas, uľahčujú každodenné povinnosti a dokonca sa už aj starajú aj o naše zdravie. Práve poslednú spomínanú kategóriu aplikácií čaká podľa nás v najbližších rokoch najväčší rozvoj. Dokonalým príkladom toho je slovenská aplikácia „IBD pod kontrolou“, ktorá uľahčí život pacientom a pacientkam s idiopatickým črevným zápalom (IBD).

Celoživotné ochorenia so sebou prinášajú mnohé ťažkosti a povinnosti, s ktorými sa je potrebné naučiť žiť. Inak to nie je ani v prípade Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy, ktoré patria medzi chronické zápalové ochorenia trávacieho traktu (Inflammatory Bowel Disease – IBD). Pacientom v tomto postupnom procese môžu výrazne pomôcť aj nové technológie.

V redakcii sme si mali možnosť vyskúšať pripravovanú aplikáciu IBD pod kontrolou ešte pred jej oficiálnym vydaním v obchodoch App Store a Google Play. Cieľom tejto aplikácie je uľahčiť život pacientov trpiacich chronickými zápalovými ochoreniami čriev, poskytnúť im relevantné informácie od odborníkov a pomôcť im v lepšom manažovaní tohto ochorenia.

Celé prostredie aplikácie je prispôsobené potrebám konkrétneho pacienta a jeho diagnóze. Už pri prvom spustení preto aplikácia zisťuje, s ktorým ochorením bojujete, akým typom liečby sa práve liečite a ktorú ambulanciu, resp. ošetrujúceho lekára aktuálne navštevujete. Aplikácia dokáže na základe týchto informácií odosielať dôležité upozornenia na užívanie liekov a blížiacich sa termínov u lekára.

Základom aplikácie je domovská obrazovka, ktorá obsahuje všetky dôležité informácie o živote pacienta vrátane najbližšej dávky liekov a najbližšieho termínu návštevy lekára. Priamo z domovskej obrazovky je tiež možné vykonať zdravotný test s rýchlym záznamom aktuálneho zdravotného stavu alebo si k danému dňu pridať ľubovoľnú poznámku, napríklad o aktivitách či strave.

Termínom a denníku zdravotného stavu sú venované aj samostatné obrazovky aplikácie s možnosťou ich spätného prehliadania, čo sa hodí napríklad práve pri návšteve lekára, ktorému je možné tieto dlhodobé zápisy ukázať. Tieto zápisy je dokonca jedným kliknutím možné exportovať aj do formátu PDF. Stačí si vybrať rozsah dátumov pre export a hotové PDF v priebehu minúty dorazí na váš mail.

Dôležitou časťou aplikácie je aj Edukácia tvorená odbornými článkami, zoznamom IBD centier a mape, ktorá zobrazuje najbližšie gastroenterologické centrá a kliniky. O tvorbu odbornej stránky aplikácie IBD pod kontrolou vrátane jednotlivých článkov v sekcii Magazín sa starajú lekári – gastroenterológovia.

Aplikácia umožní pacientom s IBD mať svoj zdravotný stav doslova pod palcom už v priebehu niekoľkých minút od jej prvého spustenia vďaka mimoriadne intuitívnemu používateľskému prostrediu, v ktorom sa rýchlo zorientuje naozaj každý. Nainštalovať si ju pritom bude možné do prakticky akéhokoľvek smartfónu alebo aj tabletu s operačným systémom Android alebo iOS.

Za aplikáciou IBD pod kontrolou stojí pacientská organizácia Slovak Crohn Club a jej vývoj podporila spoločnosť Takeda. Aplikácia je dostupná bezplatne v obchodoch App Store a Google Play.

ZdrojSlovak Crohn Club

Komentáre k článku