Je vašim snom navštíviť Louvre? Teraz to môžete on-line

ZDROJ | Musee du Luvre

V čas pandémie môžeme cestovať akurát tak prstom po mape, resp. po dotykovej obrazovke. Milovníci umenia dostali veľký darček, múzeum Louvre dalo on-line k dispozícii všetky svoje zbierky.

Okrem stálych expozícií tam nájdete aj unikátne kúsky, ktoré má múzeum len zapožičané, alebo sú uložené v depozite. „Stránka ponúka niekoľko spôsobov, ako preniknúť do zbierok: jednoduché alebo pokročilé vyhľadávanie, záznamy podľa kurátorského oddelenia a tematické albumy,“ uvádza sa na webstránkach múzea.

ZDROJ | Musee du Luvre

Databáza Zbierky predstavuje viac ako 480 000 diel z múzea Louvre a z Národného múzea Eugène-Delacroix. Vylepšujú ju vďaka neustálemu výskumu a dokumentácie vedeckými pracovníkmi múzeí.

ZDROJ | Musee du Luvre

Zbierky sú rozdelené do siedmych kategórií – Maľby, Plastiky, Nábytok, Textil, Súpravy šperkov, Písmo a nápisy a Predmety.

ZDROJ | Musee du Luvre

Ďalej tam nájdete množstvo tém rozdelených do albumov, napríklad Majstrovské diela v Louvre, Nové akvizície 2020, Obnova národných múzeí či Umenie portrétovania. Interaktívna mapa vám ukáže, kde sa konkrétny exponát, resp. artefakt nachádza.

Viete, že…

databáza zbierok je evidovaná v inventároch ôsmich oddelení múzea Louvre? Ide o orientálne starožitnosti, egyptské starožitnosti, grécke, etruské a rímske starožitnosti, islam, maľby, sochy zo stredoveku, renesancie a novoveku, grafika, umelecké diela zo stredoveku, renesancie a novoveku.

Pozrite siNavštívte múzeá a galérie aj počas pandémie, virtuálne

Väčšina záznamov je ilustrovaná fotografiami z fotografických kampaní organizovaných múzeom Louvre, hlavne v spolupráci s fotografmi z Réunion des Musées Nationaux-Grand Palais.

ZDROJ | Musee du Luvre

Ak ste boli v Louvre, tak vám zrejme ostali v živej pamäti (okrem samotného zážitku) aj spomienky na tisíce turistov a tlačenicu pred exponátmi. Vďaka internetu nemusíte nikde cestovať a hlavne – nemusíte sa predierať pomedzi spotený dav milovníkov umenia. Svojho času, keď som pozeral na slávny obraz Mony Lisy z úctivej vzdialenosti, veľa detailov som veru nevidel. Teraz je to brnkačka.

Samozrejme, webstránka fyzickú návštevu Louvre nikdy nenahradí, ale je perfektným spôsobom, ako priblížiť umenie všetkým bez ohľadu na to, ako sú ďaleko od Paríža a ako hlboko majú do vrecka. Je to vynikajúci tip na rodinnú aktivitu, kde zasvätíte do umenia i svoje deti.

ZdrojMusee du Luvre

Komentáre k článku