Vybuduje Tesla fungujúci poisťovací biznis?

ZDROJ | Tesla

Elon Musk oznámil investorom, že Tesla plánuje založenie významnej poisťovacej spoločnosti. V USA má začať fungovať do konca tohto roka. Tesla chce poisťovať portfólio svojich elektromobilov, trúfa si aj na plne autonómne vozidlá. Tie však treba najprv vyvinúť.

Tesla si už poisťovníctvo v malom vyskúšala v Kalifornii. Teraz je vraj v procese budovania „hlavnej poisťovne“ s tým, že do konca roka rozbehne svoju činnosť v niekoľkých štátoch USA. Poistné a sadzby pre vodičov bude získavať vďaka údajom zhromaždenými internými senzormi v automobiloch.

Podľa Business Insider Tesla už minulý rok ponúkala Tesla poistný plán pre vodičov, ktorý bol o 20 % nižší ako konkurencia, čo potvrdilo aj niekoľko vodičov, ktorým sa podarilo takúto poistku uzavrieť. Portál lakonicky konštatuje, že „netreba dodávať, že program netrval dlho“. V skutočnosti to trvalo len niekoľko hodín od spustenia do jeho pozastavenia.

Pozrite siTesla je vraj 6 rokov pred ostatnými značkami, tvrdia odborníci

Tesla sa nazdáva, že vďaka množstvu údajov o vodičoch, ktoré získava, môže využiť na poistenie šité na mieru konkrétneho šoféra. Bude zohľadňovať nielen jeho nehodovosť, ako robí konkurencia už teraz, ale aj štýl jazdy (veľa riskuješ, veľa zaplatíš).

ZDROJ | Daniel Oberhaus

„Ak sa chceme spojiť s Tesla Insurance, musí byť možné použiť údaje, ktoré sú zachytené v aute, v jazdnom profile osoby v aute,“ vysvetlil Musk, „aby bolo sme vedeli posúdiť korelácie a pravdepodobnosti havárie a dokázať odhadnúť mesačné poistné pre konkrétneho zákazníka.“

Tesla má už niekoľko rokov záujem o poskytovanie lacnejšieho poistného. Vodiči sa jej údajne sťažujú na vysoké náklady, väčšinou pri opravách elektromobilov. Súčasné technológie umožnia poskytovať personalizované poistenie. Otázne je, či nebude pre nezodpovedných vodičov výhodnejšie ostať u tradičných poisťovacích spoločností, ktoré nedisponujú podrobnými údajmi o štýle ich jazdenia.

Pozrite siTesla je po 10 rokoch na burze najhodnotnejšou automobilkou sveta!

Elon Musk má v súčasnosti hviezdne obdobie. Z Tesly sa stala najhodnotnejšia automobilka sveta, program SpaceX beží podľa plánov. Prišiel správny čas na ďalší podnikateľský zámer?

ZdrojBusiness Insider

Komentáre k článku