Volvo Vera, autonómny kamión bez kabíny, bude jazdiť aj po cestách

ZDROJ | Volvo Trucks

Automobilka Volvo Trucks, ktorá už minulý rok na jeseň predstavila plne autonómny kamión Vera oznámila, že jej futuristický kamión bude jazdiť aj po bežných komunikáciách. Nečakajte ale, že ho stretnete na slovenskej D1-tke. Jazdiť bude iba zatiaľ vo svojej domovine.

Volvo Vera je unikátny ťahač pre prakticky akýkoľvek náves. Podľa tvorcov dokáže pohodlne pracovať s nákladom do 32 ton, hlavne na krátke vzdialenosti. Hoci vyzerá skôr ako športové auto budúcnosti, ide o plnohodnotný ťahač s 185 KW elektromotorom a Li-Ion batériami. Ich kapacitu Volvo ale nezverejnilo.

Ani to nepotrebuje. Vovlo Vera bol konštruovaný na to, aby jazdil po prístavoch a logistických centrách, kde je pomerne zbytočné, aby náklady presúvali po nekonečných parkoviskách bežné kamióny či nakladače. Vera to navyše robí automaticky, bez potreby šoféra v kabíne. Tá vlastne ani v ťahači nie je.

Najnovšie ale Vera bude jazdiť aj po bežných cestách, no len na veľmi krátkych úsekoch. Ako to vyzerá si môžete pozrieť na videu nižšie. To však nie je spomalené. Vera je spomalený na maximálnu rýchlosť 40 km/h, hlavne kvôli bezpečnosti. Predsalen je jednoduchšie zastaviť 32-tonový kamión z nižšej rýchlosti, ako z tej bežnej.

Kamióny Vera sa dostanú na cesty iba na krátkom úseku medzi terminálmi spoločnosti DFDS a APM vo švédskom Göteborgu. Hoci v kabíne nie je vodič, o každú Veru sa stará operátor na diaľku. Časom sa majú kamióny stať plne autonómne.

ZDROJ | Google

ZdrojVolvo Trucks

Komentáre k článku