Volvo chce byť priekopníkom, všetky jeho nákladné vozidlá budú elektrické!

ZDROJ | Volvo

Švédske Volvo, presnejšie jeho divízia Volvo Trucks, sa rozhodlo na azda najradikálenjší krok v histórii. Od budúceho roka budú všetky jeho nákladné vozidlá a ťahače elektrické!

Aj vám sa z toho robí husia koža ako prezidentovi Volvo Trucks, Rogerovi Almovi? Nie ste jediný. Takýto radikálny krok sme ešte od žiadnej automobilky vyrábajúcej ťahače a nákladné vozidlá nevideli.

ZDROJ | Volvo

Pred pár rokmi sme už síce videli ako sa Volvo odhodlalo vyrábať malé nákladné vozidlo z rodiny FL, FL Electric s rôznymi kapacitami batérií. Neskôr sa na platforme FE objavilo aj prvé plne elektrické smeriatrske auto FE Electric, neskôr i ďalšie modely, vrátane ťažkých nákladných vozidiel pre stavebný priemysel.

Aktuálne Volvo testuje plne elektrický model FH Electric, o ktorom zatiaľ vieme pramálo informácií. Volvo ho ukázalo po prvýkrát práve vo videu informujúcom o prechode celej série nákladných automobilov a ťahačov na plne elektrický pohon. Má sa tak stať už budúci rok.

ZDROJ | Volvo

Volvo FH Electric bude najväčším modelom značky, no pribudnú aj modely FM Electric a FMX Electric. Je možné predpokladať, že tieto budú využívať množstvo rovnakých pohonných prvkov, ako model FE Electric. V jeho prípade sa o chod stará dvojica elektromotorov s maximálnym výkonom 370 kW (496 k) a krútiacim momentom 850 Nm.

ZDROJ | Volvo

Batérie s kapacitou 200 – 300 kWh dodávajú FE Electric dojazd do 200 km, čo by ale pre diaľkový model FH bolo málo. Podľa oficiálnych informácií má byť dojazd nových elektrických ťahačov do 300 km. Predpokladať tak môžeme ešte o čosi väčšie batérie. Alebo dokonca aj vodíkový pohon, no ten ešte potrvá. Volvo a Daimler oznámili úzku spoluprácu len pred pár dňami, takže vývoj a reálne nasadenie potrvá ešte niekoľko rokov. Volvo predpokladá, že prvé vodíkové nákladné vozidlá budú v predaji až v druhej polovici tejto dekády.

ZDROJ | Volvo

Nemajte však obavu z toho, že už si nekúpite nákladné vozidlá Volvo na naftu. Ide o krok voči tým zákazníkom, ktorí nepotrebujú jazdiť extrémne dlhé vzdialenosti a batériový pohon je pre nich vhodnejší, či už kvôli emisiám či z ekonomického hľadiska aj vďaka mnohým bonusom zo strán štátov pre elektrické automobily.

Elektrické nákladné automobily Volvo budú síce dostupné od budúceho roku, no k zákazníkom sa dostanú až v roku 2022, kedy začne ich výroba.

ZdrojVolvo Trucks

Komentáre k článku