Viete, čo je to VoLTE? Túto technológiu možno podporuje aj váš smartfón

ZDROJ | Incipio

Pred štyrmi rokmi sme o technológii VoLTE písali ešte ako o prísľube budúcnosti, po ktorom slovenskí operátori ešte len začínajú pokukovať. Dnes už túto technológiu podporujú všetci slovenskí operátori a podporovať ju pravdepodobne bude aj váš smartfón. Čo vlastne táto technológia prináša a ako si ju aktivovať aj na svojom smartfóne?

Stalo sa vám už, že ste zdvihnutím hovoru stratili pripojenie na internet a tak napríklad prišli o mobilný hot-spot či navigáciu? Na vine je riešenie mobilnej siete 4G LTE, resp. potreba prepojovania okruhov. Pri prijatí hovoru musí smartfón pripojený na 4G LTE sieť prepnúť dáta na 3G alebo 2G sieť, čo spôsobuje výpadky. Riešením tohto problému je technológia VoLTE.

ZDROJ | Road Trip with Raj

Pod skratkou VoLTE sa skrýva názov „Voice Over LTE“, teda v preklade „Hlas cez LTE“. Ak to váš operátor a váš smartfón dovoľuje, pod taktovkou tejto technológie je už hovor prenášaný vo forme dátových paketov, teda dát cez mobilný internet. Okrem absencie výpadkov je navyše prepojenie takéhoto hovoru rýchlejšie a kvalita prenosu hlasu počuteľne vyššia. Viac o fungovaní technológie VoLTE sa už dočítate v samostatnom tematickom článku.

Pozrite siČo je VoLTE, skratka, s ktorou sa začneme stretávať čoraz častejšie?

Prečo sa k tejto technológii vraciame dnes? Každú stredu si na TECHBOX.sk pripomíname tie najzaujímavejšie, najdôležitejšie a najčítanejšie články z nášho archívu a práve článok venovaný fungovaniu technológie VoLTE patrí medzi ne. Zhruba štyri roky od vydania tohto článku je už táto technológia vo veľkom dostupná aj na Slovensku.

4ka

Operátor 4ka spustil technológiu VoLTE na Slovensku ako prvý a dnes ju už v jeho sieti môžu využívať majitelia desiatok rôznych modelov smartfónov. Kompletný zoznam podporovaných zariadení nájdete na stránke operátora, v zásade však ide o každý novší smartfón od Apple, Huawei, Samsung alebo ZTE.

ZDROJ | 4ka

Funkciu VoLTE si v sieti operátora 4ka môžete aktivovať zaslaním SMS v tvare VOLTE START na číslo 900 alebo prostredníctvom zákazníckej linky. Dáta prenesené počas VoLTE hovoru za účelom prenosu hlasu nie sú účtované. Hovory sú spoplatnené štandardnou tarifou 4 centy za 1 minútu hovoru.

O2

Technológiu VoLTE podporujú desiatky rôznych modelov aj v sieti O2 a spektrum podporovaných značiek je v tomto prípade ešte pestrejší. V podrobnom zozname nájdete vlajkové lode i cenovo dostupné modely od Apple, Energizer, Honor, Huawei, Motorola, Nokia, Samsung, Xiaomi i ZTE.

ZDROJ | O2

Pre aktiváciu VoLTE v sieti O2 nemusíte robiť nič navyše. Stačí mať nainštalovanú najaktuálnejšiu verziu softvéru a využívať 4G LTE SIM kartu. Služba bude na podporovanom smartfóne aktivovaná automaticky.

Orange

Hlas cez mobilné dáta môžete prenášať aj pri volaní v sieti Orange. V porovnaní s vyššie menovanými operátormi v zozname podporovaných zariadení nájdete aj značky ako CAT, LG, OnePlus či Sony, samozrejme bok po boku doteraz menovaných značiek Apple, Samsung, Xiaomi a ďalších. Zoznam podporovaných zariadení sa samozrejme aj v tomto prípade postupne rozširuje.

ZDROJ | Orange

Pre používanie VoLTE v tejto sieti je potrebné využívať smartfón zakúpený v Orangei a samozrejme byť v pokrytí 4G LTE siete. Podobne ako v O2, ani v tomto prípade si so samotnou aktiváciou služby nemusíte robiť starosti. Ak spĺňate tieto podmienky, VoLTE bude váš smartfón využívať automaticky.

Telekom

Nemenej dlhý zoznam podporovaných zariadení ponúka aj Telekom. Nájdete v ňom všetky spomínané značky vrátane Apple, CAT, Honor, Huawei, Xiaomi ale aj Lenovo, či TCL. Telekom navyše mimo tohto zoznamu uvádza, že v jeho sieti môžu VoLTE podporovať aj zariadenia kúpené cez iné predajné kanály, fungovanie tejto technológie však v tomto prípade závisí od ich výrobcov.

ZDROJ | Telekom

Podobne ako v O2 a Orangei, aj v Telekome bude váš smartfón využívať technológiu VoLTE v prípade splnenia podmienok automaticky. Ak by ste si chceli overiť aktiváciu služby manuálne, môžete tak urobiť zaslaním SMS v tvare VOLTE na číslo 12323.

Komentáre k článku