Videli sme Jaguar I-PACE. Táto elektrická šelma dorazí aj na Slovensko!

Absolútnu novinku Jaguar I-PACE si už môžete objednávať aj na Slovensku za cenu viac ako 77-tisíc eur. Je to prvý plne elektrický model automobilky s dojazdom až 480 kilometrov.

Tento týždeň nám Jaguar ukázal svoju budúcnosť. Tiež ho láka elektrika, a tak aj na Slovensko prinesie svoju absolútnu novinku Jaguar I-PACE. Športovo ladené SUV s plne elektrickým pohonom si zamilujete na prvý pohľad.

Najmä v červenej farbe, akú sme mali možnosť vidieť aj naživo, vyzerá mimoriadne atraktívne a musíme uznať, že krivkami nezaprie športový automobil s typickou maskou zapadajúcou do rodiny Jaguar. Tento dravec je však iný, poháňajú ho dva elektromotory, každý s výkonom 147 kW (200 koní), umiestnené na oboch nápravách. Hmotnosť jedného motora je pritom iba 40 kg.

Celkový spoločný výkon je tak 294 kW (400 koní) a krútiaci moment má I-PACE až 696 Nm! Čo to znamená? Je to šelma, ako má byť. Z 0 na 100 vystrelí za 4,8 sekundy, a to aj pri hmotnosti celého auta vrátane batérií až na úrovni 2 100 kg.

Pozrite siJaguar I-PACE – priama konkurencia pre Tesla Model X

Mimochodom, viete aká je hmotnosť samotných batérií? Presne 610 kg! Je tu celkovo 36 modulov Li-Ion batérií (432 článkov). Ich kapacita je 90 kWh, pričom podľa metodiky WLTP je dojazd 480 km.

Slušné, že? No len ten čas nabitia z bežnej 220V zásuvky vás otrasie. Celkovo by ste auto do plnej kapacity batérie nabíjali 43 hodín. Bez srandy. Avšak, ak si kúpite Jaguar I-PACE, pravdepodobne siahnete aj po nabíjačke AC Wallbox a upravíte si doma zdroj energie. Pri 7,4 kW plné nabitie bude trvať 13 hodín.

Najlepšie však urobíte ak si I-PACE nabijete na rýchlonabíjačkách, kde pri 20 kW plné nabitie potrvá 4 hodiny a pri 50 kW nabíjačke už iba 2,2 hodiny. To už je prijateľné, nie? Odporúča sa však nabíjanie na 80% kapacity batérie, čo môže byť už za 90 minút.

Len pre úplnosť, v aute je vstavaná nabíjačka koncipovaná na maximálne nabíjanie 7 kW, pre rýchlejšie nabíjanie budete musieť použiť externý kábel.

Jazdu sme si však ešte nemohli vyskúšať, novinku sme videli v predprodukčnej verzii. Interiér sme si však naplno „ošahali“ a musíme povedať, že toto je najmodernejší Jaguar vôbec. Použité sú nové prvky, dokonca vysúvacie kľučky dverí v štýle Range Rover Velar.

K dispozícii je úplne nový plne grafický displej prístrojového panela s vydarenou grafikou vrátane prehľadného zobrazenia stavu batérií. Novinkou sú aj dotykové ovládacie tlačidlá na volante a systém Touch Pro Duo. Ten sme už tiež niekde videli.

Áno, tipujete správne, opäť odkaz na Velar. Dvojica displejov v prístrojovej doske je tvorená horným väčším 10-palcovým širokouhlým displejom s rozhraním, aké už poznáme z ostatným modelov Jaguar. Panel klimatizácie však po novom tvorí 5-palcový displej s funkčnými kruhovými ovládačmi, ktorých funkcie sa menia podľa toho, čo práve ovládate cez dotykový displej. Pekné, praktické, vydarené, zatiaľ však pomalé. No to sa určite zmení pri reálnom automobile.

Koľko stojí takáto elektrická hračka? Cena začína na 77 572 eur. Momentálne nie sú k dispozícii verzie s menšou či väčšou batériou. Záruka na batériu je pritom 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. A ak si novinku objednáte na stránkach Jaguar, môže vám prísť uz koncom roka 2018.

Rozhodne si pozrite aj naše video s prvými dojmami z novinky Jaguar I-PACE.

https://youtu.be/UY7cKsCobZ4

ZdrojJaguar

Komentáre k článku