Verejne.digital pozná už aj príjmy politikov, iba tie oficiálne

ZDROJ | verejne.digital

Chalani zo Chcemvediet.sk pred vyše rokom spustili web verejne.digital, ktorý využíva prvky umelej inteligencie a dokáže z verejne dostupných dát vytiahnuť informácie o politikoch i nepolitikoch a ich majetkových pomeroch. Doteraz web dokázal pracovať iba s výpismi z katastra. Od teraz to vie už aj s majetkovými priznaniami z NRSR.

ZDROJ | verejne.digital

Súčasťou nielen graficky vynoveného verejne.digital je ale aj zoznam obstarávaní. Obstarávania sú získavané z oficiálnej databázy zverejňovaných zmlúv, pričom programátori si dali i tú námahu, aby systém vedel označiť podozrivé obstarávania, ale aj aj firmy, ktoré by sa mali do obstarávania zapojiť vzhľadom na ich pole pôsobnosti.

ZDROJ | verejne.digital

Úplnou novinkou je však rozšírenie zoznamu politikov a ich majetkových pomerov. K výpisu z katastra nehnuteľností pribudli informácie o príjmoch verejne činných osôb vďaka dostupným majetkovým priznaniam z webu NRSR.

„Na základe verejne dostupných majetkových priznaní na webe NRSR sme zostrojili rebríček verejných funkcionárov podľa priznaných príjmov. Vedie ho podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorého posledne priznaný ročný príjem prekročil 700 tisíc eur. Za ním nasleduje člen bankovej rady NBS Ľuboš Pástor s ročným príjmom vyše 500 tisíc eur a bývalý poslanec SaS Juraj Miškov s ročným príjmom vyše 400 tisíc eur,“ informuje verejne.digital.

ZDROJ | verejne.digital

Pre zaujímavosť, v prvej desiatke nájdeme ešte Juraja Drobu, Andreja Kisku, Andreja Danka, Tomáša Druckera či Róberta Kaliňaka, ktorý na 8. priečke priznal príjmy vo výške niečo vyše 300 000 €.

Pri každom politikovi či verejne činnej osobe je možné zistiť ešte viac podrobností jeho „rozkliknutím“. Vďaka tomu vieme, že napríklad Martin Glváč má dom na Slnečných jazerách v Senci, na Donovaloch a v bratislavskej Trnávke apod.

Nechýbajú ani grafy s vývojom príjmov, mapky a množstvo ďalších informácií. Informácie o každom v zozname sú však oklieštené iba oficiálnymi verejne dostupnými dátami, s ktorými verejne.digital pracuje.

Kompletný rebríček nájdete na webe https://verejne.digital/profil.

ZDROJ | verejne.digital

Preveriť firmu nebolo jednoduchšie

Ďalšou novinkou na verejne.digital je vyhľadávanie osôb a firiem, kde si môže každý na jednom mieste ľahko overiť ako blízko má daná firma alebo osoba k politike, ako hospodári a aké zmluvy so štátom uzavrela.

ZDROJ | verejne.digital

Napríklad taká Slovenská pošta má prepojení na štát pomerne dosť, no možno budete prekvapení, ako blízko majú k štátu a politikom iné slovenské spoločnosti. Odporúčame si pozrieť hlavne firmy či jednotlivcov, ktorí sa v poslednej dobe často spomínajú aj v médiách.

ZDROJ | verejne.digital
ZDROJ | verejne.digital

Čo je verejne.digital?

Platforma verejne.digital vzniká za iniciatívy OZ Chceme vedieť a vývojárov z Vacuumlabs. Zámerom platformy je uľahčiť verejnú kontrolu aj tým, že okrem aktuálnych informácií zobrazuje aj vývoj príjmov a majetku politikov za niekoľko posledných rokov.

Zdrojverejne.digital

Komentáre k článku