Vedci z IBM a Sony uložili na kazetu 330 TB dát

ZDROJ | IBM Research

Aj keď pamäte na báze magnetických pások majú už 65 rokov, stále nepatria do starého železa. Naopak, podobne ako iné magnetické médium – harddisky, stála sa vyvíjajú a ich kapacita dokonca výrazne rastie.

Pozrite siMagnetické pásky slávia šesťdesiatku. Do dôchodku nesmerujú

Ak pred piatimi rokmi IBM s veľkou slávou predstavila dátovú páskovú kazetu s kapacitou 4 TB, čo bolo v tých časoch nad hranicou kapacity harddiskov, dôvod na oslavu majú vedci z tej istej firmy aj dnes.

Vývoj magneto-páskových pamätí IBM od roku 1952 do roku 2012. Vtedajšia rekordná kapacita 4TB, je zlomkom súčasnej špičky.

Je ním svetový rekord v kapacite nekomprimovaného záznamu na jednej kazete. Rekord má hodnotu 330 terabajtov, čo zodpovedá knižnici s počtom 330 miliónov kníh. Takúto kapacitu sa podarilo dosiahnuť vďaka záznamovej hustote 201 gigabajtov na štvorcový palec.

Samotná magnetická páska bola vyvinutá spoločnosťou Sony Storage Media Solutions, s ktorou IBM spolupracuje. Nový míľnik naznačuje životaschopnosť tohto média aj v ďalších rokoch.

https://www.youtube.com/watch?v=Wm1JiI6CppU

Takáto hustota informácií na jednotku plochy je dvadsaťnásobkom súčasných komerčne dostupných dátových kaziet. Vedcom sa ju podarilo dosiahnuť na experimentálnej pokovovanej páske. Prvá pásková jednotka IBM z roku 1952 mala pritom kapacitu len 2,3 MB.

Pozrite siIBM našla recept na pamäťovú revolúciu

Páskové jednotky, pri ktorých vzniku pred viac ako 60 rokmi stála takisto spoločnosť IBM, sa dodnes používajú na archiváciu veľkoobjemových dát, kde vysoká rýchlosť prístupu nie je kritickým parametrom – napríklad na uchovávanie daňových dokladov, alebo zdravotných záznamov.

Prierez prototypom pokovovanej magnetickej pásky.

Páskové úložiská sa tiež používajú ako záložné médium na obnovu dát po havárii serverov, ale čoraz širšie uplatnenie nachádzajú aj v cloudových úložiskách.

Pozrite siMagnetická páska Sony zahanbí aj harddisk

Vedci síce pripúšťajú, že pásky novej generácie budú drahšie, ako tie súčasné, ale vzhľadom na  vysokú kapacitu ponúknu veľmi priaznivú cenu v prepočte na terabajt.

Vývoj technológie pások pre magnetický záznam dát.ZDROJ | IBM

Tieto excelentné výsledky vývoja boli prezentované spoločne autormi výskumu z IBM Research – Zurich a Sony Storage Media Solutions 2. augusta 2017 na 28. konferencii o magnetickom zázname (TMRC 2017), ktorá sa konala v japonskej Tsukube.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku