Ďalší míľnik pre drony, pomocou AI budú vyhľadávať meteority

ZDROJ | AT Energy

Drony už dávno neslúžia iba ako „zábavka“ na voľnočasové aktivity, ale dokážu ich využiť aj vedci. Jedným z takýchto príkladov je aj vyhľadávanie skrytých miest dopadu meteoritov. Tie sú pre ľudí ťažko objaviteľné, uvádza portál Universe Today.

Pozrite siNahradia drony ručné sadenie stromov a zalesnia planétu?

Väčšie meteority nie je problém vystopovať najmä vďaka ich veľkosti, ale pri tých malých, to nie je také jednoduché. Vedci z nich nájdu priemerne iba dve percentá, pričom tvrdia, že každoročne prežije pád cez našu atmosféru asi 500 meteoritov.

Najnovšie správy hovoria o tom, že čoskoro by malo dôjsť v tomto k radikálnej zmene. Na vyhľadávanie menších meteoritov by mali slúžiť práve autonómne drony. Pre ne vedci vyvinuli nový vyhľadávací algoritmus.

Pozrite siProti COVID-19 začali „bojovať“ drony od Zipline

Pomocou strojového učenia by drony mali byť schopné nájsť meteority na dopadových miestach, kde sú buď skryté alebo sú ľudom neprístupné. Táto nová technológia využíva kombináciu neurónových sietí na rozpoznávanie meteoritov na základe cvičných snímok. To pomáha umelej inteligencii lepšie rozpoznávať meteority od bežných hornín.

Výsledky zatiaľ nie sú bezchybné

Táto technológia je len v štádiu testovania a od dokonalosti má ďaleko. Pri skúšobných testoch v americkej Nevade dron správne rozoznal meteority, ktoré boli rozmiestnené na dne suchého jazera. Našlo sa aj množstvo chybných detekcií. Potrvá teda nejaký čas, kým sa technológia doladí a autonómne drony sa naučia bezchybne určovať miesta dopadu meteoritov a meteority samotné.

Dron označil nájdené meteorityZDROJ | Universe Today

Ak sa táto technológia ukáže ako presná, zlepší sa tým prínos pre vesmírnu vedu. Vedci získajú možnosť skúmať aj menšie vesmírne telesá a tým lepšie určiť ich zdroj a pôvod hornín. Drony opäť ukazujú, že ich vie ľudstvo využiť na naozaj špeciálne úlohy a ich potenciál ešte nie je zďaleka naplnený.

 

ZdrojUniverse Today,Engadget

Komentáre k článku