Volvo a Uber sa spojili, budú robiť autonómne autá už teraz!

ZDROJ | Bloomberg

Čínske Volvo počas dnešnej tlačovky v Gothenburgu prezentovalo viacero noviniek. Najzásadnejšou je to, že Volvo a Uber budú spoločne vyvíjať plne autonómne vozidlá. Druhou novinkou je však to, že autonómne Volvo XC90 bude zákazníkov Uber voziť už tento mesiac!

RECENZIA Volvo XC90 – pokrok jednoducho nezastavíš

Volvo Car Group vlastnené čínskou spoločnosťou Zhejiang Geely Holding Group sa s Uber Inc. dohodlo na spolupráci pri vývoji a výrobe plne autonómnych vozidiel. Založili preto alianciu s hodnotou 300 000 000 dolárov, do ktorej obe strany vložili rovnaký diel.

ZDROJ | Reuters

Prvým autonómnym vozidlom má byť Volvo XC90. To má byť vybavené systémom špeciálne určenom pre potreby Uberu, teda systém, ktorý bude schopný bez vodiča vyzdvihovať a vysádzať pasažierov prakticky kdekoľvek.

Volvo pritom počas spolupráce vyladí svoje vlastné systémy pre plne autonómne vozidlá, ktoré budú dostupné i komerčne, informovala agentúra Reuters.

https://www.youtube.com/watch?v=xYqtu39d3CU

Okrem toho sa ale prvé autonómne vozidlá Volvo Uber objavia v premávke už tento mesiac v americkom meste Pittsburg. Tu plánujú spoločnosti vykonávať prvé testy v reálnej premávke v rámci služby Uber. Autá budú pritom jazdiť zadarmo, informuje Bloomberg.

Volvo Uber 3
ZDROJ | Bloomberg

Pozrite siVolvo chystá v Číne rozsiahle testovanie autonómnych áut

Zákazníci Uberu si ale autonómne vozidlá Volvo nebudú môcť vybrať sami, systém ich bude ponúkať vraj náhodne. Počas testovacej fázy ale žiadne Volvo XC90 Uber nebude bez vodiča. Vo všetkých bude dozerajúci šofér a zároveň spolujazdec, ktorý bude vytvárať poznámky z každej jazdy.

https://www.youtube.com/watch?v=asKvI8ybJ5U

Kým však budú po svete jazdiť plne autonómne vozidlá Uberu alebo iných spoločností, prejde ešte mnoho rokov. Prakticky každá veľká automobilka už pracuje na autonómnych vozidlách, no zatiaľ nie je vyriešených množstvo otáznikov či už hardvérových, softvérových alebo čo sa týka zákonov.

Uber pritom nespolupracuje len s Volvom, ale autonómnym vozidlám sa venuje aj v spolupráci s automobilkou Ford od mája či Tesla Motors od minulého leta.

Pozrite siVolvo bude testovať autonómne autá na skutočných cestách

Volvo XC90 Drive Me
ZDROJ | Volvo

ZdrojBloomberg,Reuters

Komentáre k článku