Tretina nových áut v Nórsku v roku 2018 bola plne elektrických!

ZDROJ | Nissan

Hoci na slovenské štatistiky o predajnosti automobilov musíme ešte čakať, v Nórsku v tom majú jasno. V tejto severskej krajine plnej ekologicky a ekonomicky zmýšľajúcich ľudí sa v roku 2018 predala takmer tretina zo všetkých nových automobilov na elektrický pohon.

Nissan LeafZDROJ | Nissan

Podľa agentúry Reuters znamenal rok 2018 pre elektromobilitu v Nórsku ďalší rekord. Takmer tretina zo všetkých vozidiel na tamojšom trhu jazdí na elektrickú energiu. Celkovo ide o 31,2% zo všetkých novoprihlásených vozidiel, čo predstavuje zhruba 46 000 áut. Rok predtým predstavoval predaj elektromobilov „iba“ 20,8%. Tipnete si, aký podiel majú elektromobily na našom trhu? Percento?

Zvyšné automobily boli síce s benzínovým či naftovým pohonom, no mnohé z nich sú hybridy. Z grafu predajnosti nových automobilov v Nórsku jasne vidieť ako elektromobily predbiehajú automobily s klasickým pohonom. Elektromobily vzrástli o 40%, benzínové a naftové automobily zas klesli o 28%.

ZDROJ | Reuters

Dôvodom výborného predaja elektromobilov je aj masívna podpora zo strany štátu. Tá aj napriek mnohým už vznikajúcim problémom stále pretrváva, vďaka čomu sú elektromobily pre občanov Nórska veľmi dostupné. Navyše Nórsko patrí medzi krajiny s najväčším podielom elektriny vyrábanej z obnoviteľných zdrojov – vietor, voda, slnko.

ZDROJ | Hyundai

Medzi ďalšie dôvody raketového predaja elektromobilov v Nórsku je aj cieľ vlády ukončiť predaj nových vozidiel na fosílne palivá do roku 2025. Domáci si budú môcť po tomto roku kúpiť už iba jazdené automobily na benzín či naftu. Určite budú ale existovať ešte výnimky pre priemysel, poľnohospodárstvo či ďalšie segmenty, kde elektromobilita je stále iba v plienkach.

Najpredávanejším elektromobilom v Nórsku sa stal vynovený Nissan LEAF. Za ním sa umiestnilo BMW a Volkswagen so svojimi elektromobilmi.

ZDROJ | Nissan

ZdrojReuters

Komentáre k článku