Toto doma neskúšajte! Zaručene si tým odpálite Wi-Fi na iPhone

Apple sa hrdí tým, že jeho mobilný operačný systém iOS patrí medzi tie najkvalitnejšie a najbezpečnejšie. Aj tak sa v ňom ale z času na čas objaví kuriózna chyba, ktorá dokáže zablokovať či úplne znefunkčniť iPhone.

Pripájanie sa k Wi-Fi sieti patrí medzi tie najjednoduchšie a najčastejšie úkony, aké s našimi smartfónmi robíme. Takmer by sa mohlo zdať, že na tom niet čo pokaziť, teda pokiaľ nepoužívate iPhone/iPad a nepripájate sa k Wi-Fi sieti so zvláštnym názvom…

Softvérový inžinier Carl Schou objavil v operačnom systéme iOS/iPadOS naozaj zvláštnu zraniteľnosť. Pokiaľ sa so svojim iPhonom či iPadom pokúsite pripojiť k bezdrôtovej Wi-Fi sieti s názvom „%p%s%s%s%s%n“, funkcia Wi-Fi na vašom zariadení sa skrátka vypne bez možnosti opätovne ju zapnúť.

Zariadenie po takomto pokuse o pripojenie príde aj o funkciu AirDrop, pričom riešením nie je ani jeho reštart. Táto softvérová chyba však našťastie nespôsobuje trvalé poškodenie hardvéru. Riešením je obnovenie nastavení siete.

Túto kuriozitu vám neodporúčame skúšať doma. Ak ste tak ale predsa len urobili, alebo vás na pripojenie k takejto Wi-Fi sieti niekto nachytal, stačí zamieriť do Nastavení -> Všeobecné -> Resetovanie a zvoliť prostrednú možnosť Resetovať nastavenia siete. Vedzte však, že týmto krokom prídete o zoznam všetkých známych Wi-Fi sietí aj s ich uloženými prístupovými heslami.

Carl Schou neprezradil, ako túto chybu v systéme iOS objavil. Podľa portálu 9to5mac ale škodlivý názov siete pravdepodobne využíva samotnú syntax programovacieho jazyka C a fakt, že operačný systém iOS zrejme spracováva názvy sietí v nechránenom oddieli systému. Správna kombinácia znakov ako názov Wi-Fi siete teda pôsobí ako systémový príkaz, ktorý spôsobí zahltenie pamäte a následné nútené ukončenie procesu Wi-Fi zo strany operačného systému, kvôli čomu v konečnom dôsledku nie je možné funkciu Wi-Fi opätovne aktivovať.

Zdroj9to5mac

Komentáre k článku