The Boring Company rozširuje záber, aj tunely

ZDROJ | The Boring Company

Doteraz sa úsilie spoločnosti The Boring Company zameriavalo na osobnú dopravu s cieľom presunúť autá vo veľkomestách do podzemných tunelov a vyriešiť tak veľkú traumu tamojších obyvateľov. Tieto dopravné tunely s profilom len 12 stôp (3,66 m) sú dostatočne široké, aby nimi prechádzali osobné autá v jednom smere, ale na prepravu väčších nákladov sa nehodia.

Na druhej strane úzke tunely dokáže The Boring Company raziť omnoho rýchlejšie. Zrejme však dozrel čas na rozšírenie obzorov, či skôr tunelov. Podľa agentúry Bloomberg plánuje Muskova firma stavať takmer dvakrát širšie tunely s priemerom 21 stôp (6,4 m), ktoré by umožnili prepravu nákladov v bežných kontejneroch.

Pozrite siBoring Company prerazila druhý tunel v Las Vegas

Od svojho založenia v roku 2016 sa „tunelovací startup“ pod vedením Elona Muska zameral na tunely pre dopravu cestujúcich, s cieľom „vyriešiť dopravný problém ničiaci dušu“ v mestách. Podľa agentúry Bloomberg umožnia tunely s priemerom 21 stôp pojať vedľa seba dva prepravné kontajnery.

ZDROJ | The Boring Company

Takýto tunel by umožnil zachovať medzi dvoma nákladmi štandardnej veľkosti medzeru o šírke 1 stopy (30,5 cm). The Boring Company by údajne mala náklady prepravovať na „elektrických dopravných nosičoch“. Či pôjde o obdobu elektrických skateboardov na akých chcela firma pôvodne prepravovať osobné autá, zatiaľ nie je jasné. S touto myšlienkou zrejme The Boring Company ráta aj naďalej, len v dokončovaných dopravných tuneloch pod Las Vegas to bude inak. Tam budú pasažierov voziť priamo autonómne vozidlá Tesla, ale v tomto prípade pôjde o MHD.

ZDROJ | Electrek

Boring Company začala raziť tunely so štítom Godot. Ten vytvoril testovací tunel Hawthorne, ale je značne pomalý. Ako jeho vylepšenie firma navrhla raziaci stroj, ktorý je v podstate výrazne upraveným konvenčným raziacim štítom. Line-Storm je schopný napredovať minimálne dvakrát rýchlejšie ako tradičné stroje, alebo Godot. To bol však iba začiatok. Už vlani počas informačného stretnutia The Boring Company hovoril Elon Musk o treťom tunelovacom stroji. Stroj s názvom Prufrock je plne dielom vlastných vývojárov a očakáva sa, že bude kopať 10 – 15-krát rýchlejšie oproti tradičným štítom ako Godot.

Pozrite siBoring Company expanduje do Číny. Reaguje na prekážky?

Boring Company najnovšie dokončila 2,7 kilometrový tunel pod Las Vegas. Ten je súčasťou rozsiahlejšieho zámeru na vybudovanie masívneho tunelového systému pod celým mestom, vrátane bulváru Las Vegas Strip, a medzinárodného letiska McCarran. Spoločnosť tvrdí, že takýto systém dokáže vybaviť zhruba 50 000 cestujúcich za hodinu.

To je ale zatiaľ hudbou budúcnosti. Súčasný tunel pod Las Vegas má prepraviť každú hodinu asi 4 400 pasažierov. Či sa to podarí, mali by sme zistiť už čoskoro. Niektoré zdroje to spochybňujú. Podľa TechCrunch dokumenty spoločnosti ukazujú, že je schopná tunelom zatiaľ prepraviť iba 1 200 osôb za hodinu.

ZdrojTESLARATI

Komentáre k článku