Tesla v roku 2019 pokryje nabíjačkami Supercharger celú Európu

ZDROJ | Tesla

Elon Musk dal opäť neoficiálny verejný prísľub svetu. Na otázku, či sú nejaké plány na lepšie pokrytie Írska nabíjačkami Supercharger Musk odpovedal, že nimi pokryje celú Európu už budúci rok. Odvážne tvrdenie ale nemá ďaleko od uskutočnenia. Navyše v budúcom roku sa očakáva masívny príchod najdostupnejšieho Modelu 3 aj do Európy.

ZDROJ | Tesla

Pozrite siVyskúšali sme Tesla Model 3, máme sa na čo tešiť

Prvú nabíjačku Supercharger pre elektromobily Tesla máme na Slovensku už od roku 2016. V roku 2017 pribudla ďalšia stanica Supercharger konečne aj v Bratislave a teraz sa chystajú nové stanice. Musk totiž neoficiálne cez svoj Twitter prisľúbil, že do konca roka 2019 bude Superchargrami pokrytá celá Európa.

Podľa jeho slov pôjde o pokrytie od Írska po Kyjev a od Nórska po Turecko. Zaujímavé spojenia, vždy iba zo severu na juh, resp. juhovýchod. Západ je na tom so Superchargrami ale dobre, hoci práve v najrozvinutejších krajinách pribudne najviac staníc (Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, UK apod.).

Horšie je to na východe. Napríklad na Slovensku Tesla neplánuje žiadnu novú stanicu Supercharger. Ešte horšie je to ale v susednom Maďarsku, kde rádius pokrytia jedinými dvoma stanicami pokrýva len malú časť krajiny. U nás je to o čosi lepšie. Teoreticky totiž rádius stanice na Kaskádach dosiahne až na Východné Slovensko, príp. je možné využiť tzv. Destination Chargers pri hoteloch a reštauráciách.

Nové stanice sa chystajú aj v Srbsku, Bosne, Macedónsku, ale aj Rumunsku, Bulharsku a Grécku i Turecku. V týchto krajinách doteraz nebola jediná stanica Supercharger. V Európe budú nové nabíjačky s CCS konektorom (Combined Charging System), vďaka čomu budú sieť môcť využívať aj iné elektromobily.

ZDROJ | Tesla

Pozrite siTesla zrejme otvorí sieť Supercharger aj pre iné elektromobily

Aktuálne má Tesla vo svete až 1 386 nabíjacích staníc Supercharger s celkovo 11 583 nabíjacími stojanmi Supercharger. Počítajú sa pritom do nich aj zmenšené verzie s 72 kW výkonom. Bežná nabíjačka Supercharger má aktuálne 120 kW.

Mimochodom, v rozvinutej konverzácii Musk potvrdil, že v roku 2020 je v pláne pokrývanie Afriky. Predpokladať ale môžme severné a južné krajiny kontinentu.

Mapu pokrytia nájdete na webe Tesla.com.

ZDROJ | Tesla

ZdrojTwitter / Elon Musk

Komentáre k článku