Tesla Full Self-Driving už aj ako predplatné, majitelia starších verzií zúria

ZDROJ | dankyouverymuch12

Tesla ponúka svoje autonómne riadenie zvané Full Self-Driving už aj ako predplatnú službu. Majitelia starších ročníkov týchto elektromobilov, ktorí si už raz za FSD priplatili, však musia platiť ešte raz. Na autonómne riadenie nemajú vo svojich vozidlách dostatočne výkonný hardvér, aj keď im ho Tesla sľubovala.

Pôvodné sľuby

Tesla už dlhé roky buduje pozitívne PR okolo svojich elektromobilov aj pomocou autonómnej jazdy, ktorá je ale ešte stále vo fáze ranného vývoja a ktorú si majitelia jej elektromobilov do svojich áut prikupovali už od konca roka 2016 prakticky „na slepo“ s prísľubom, že sa jej dočkajú niekedy v budúcnosti.

Pôvodné tvrdenie, že všetky vyrobené elektromobily Tesla, ktorých majitelia si priplatili za doplnkový balík výbavy v podobe FSD budú hardvérovo pripravené na plne autonómnu jazdu, sa neskôr ukázalo ako nepravdivé. Tesla totiž počas postupného vývoja autonómnej jazdy zistila, že v tom čase využívaný hardvér nebude výkonnostne na autonómnu jazdu postačovať.

ZDROJ | Electrek

Majitelia elektromobilov s príplatkovou výbavou FSD tak dostali možnosť nechať si vymeniť pôvodný Hardware 2.0 a 2.5 za nový Full Self-Driving Computer/Hardware 3.0 bezplatne. To sa ale s príchodom predplatného mení.

Full Self-Driving ako predplatná služba

Balík Full Self-Driving má od plne autonómnej jazdy ešte stále ďaleko. Elektromobily s ním síce dokážu absolvovať cestu podľa navigácie, automaticky meniť pruhy, orientovať sa na parkovisku a prechádzať aj cez komplikované križovatky, no vodič musí systém pri takejto jazde ešte stále podrobne kontrolovať a byť pripravený kedykoľvek prebrať kontrolu nad vozidlom.

Pozrite siTesla Vision dostáva „rozum“. Odhalí smerovky, výstražné majáky, aj gestá rúk

Tesla ale aj napriek tomu začala tento týždeň ponúkať funkciu FSD aj ako predplatný balík za mesačný poplatok vo výške 199 dolárov. Vodiči, ktorí si chcú túto funkciu iba vyskúšať (alebo svoju Teslu plánujú v dohľadnej dobe aj tak predať), tak už nemusia platiť za Full Self-Driving vopred 10 000 dolárov, predplatné môžu zrušiť aj po prvom mesiaci od aktivácie služby.

Príplatok vo výške 1 500 dolárov

Možnosť vyskúšať si dnes už výrazne šikovnejší Full Self-Driving majú samozrejme aj vyššie spomínaní majitelia elektromobilov vyrobených v rokoch 2016-2019. Má to však malý háčik.

Ak si títo majitelia nenechali doteraz vymeniť pôvodný Hardware 2.0/2.5 za nový, po novom si už v prípade záujmu o nové predplatné musia najprv zaplatiť za inštaláciu výkonnejšieho hardvéru 1 500 dolárov.

ZDROJ | dankyouverymuch12

Tí istí majitelia si však už raz za hardvér (pôvodne) pripravený na plne autonómnu jazdu už raz zaplatili. Tesla mala dokonca donedávna na svojej webovej stránke uvedené, že „Všetky vozidlá Tesla vyrobené v našej továrni… sú vybavené hardvérom pripraveným na plne autonómnu jazdu…

Čerešničkou na torte predaja doplnkového balíka Full Self-Driving je fakt, že sám Elon Musk ešte donedávna presviedčal majiteľov jeho elektromobilov, aby si tento balík zakúpili čo najskôr, nakoľko jeho cena bude s postupným rozširovaním autonómnych funkcií postupne rásť. Napokon zaň ale aj tak budú musieť mnohí z nich zaplatiť ešte raz.

ZdrojReddit

Komentáre k článku