Zelenšie to snáď už nebude

Drevené veterné turbíny? To je ekologická bomba, poviete si možno. Vyzerá to síce ako pritiahnuté za vlasy, ale úplnou novinkou to, technicky vzaté, nie je. Stačí si spomenúť na veterné mlyny, ktoré tiež nemali lopatky vrtule z ocele.

Timber Tower 1

Spoločnosť TimberTower v Nemecku neďaleko Hannoveru postavila prototyp drevenej veternej turbíny. Tá síce nemá drevenú vrtuľu – pri priemere 77m by bola vo vetre zrejme príliš mechanicky namáhaná, aby mohla byť vyrobená z dreva – ale 100 metrov vysoká veža je naozaj drevená.

Presnejšie povedané, veža je postavená z 12 metrových dielcov z preglejky, má tvar osemuholníka a vo vnútornej dutine obsahuje rebrík a výťah. Veža môže mať aj šesťuholníkový, alebo dvanásťuholníkový prierez a je dostatočne pevná, aby udržala vrtuľu Vensys 77 s hmotnosťou takmer 100 ton, schopnú generovať výkon 1,5 MW.

Timber Tower 2

TimberTower tvrdí, že limity drevených konštrukcií umožňujú postaviť veže pre veterné turbíny vysoké až 200 metrov. V súčasnosti sa dokončuje vývoj veže vysokej 140m. Aktuálny stometrový prototyp ušetrí údajne 300 ton oceľových plechov a 400 ton emisií oxidu uhličitého. Preglejková veža spĺňa všetky technologické, aj požiarne kritériá a problém nemajú ani poisťovne. Životnosť drevenej veže sa pohybuje na úrovni 20 rokov, pričom po skončení životnosti je materiál možné spoľahlivo recyklovať.

Timber Tower 3

Prvá veterná turbína s drevenou vežou bola dokončená začiatkom mesiaca, aktuálne prebieha jej testovanie a do rozvodnej siete by mala byť prifázovaná koncom roka, uvádza server Gizmag.

Foto: Gizmag

Komentáre k článku