Všetko o hudobných streamovacích službách

ZDROJ | Pixabay

Uplynulé týždne sme vám postupne predstavili hudobné streamovacie služby. Vybrali sme tie, ktoré sú u nás najviac používané. Teraz ponúkame rýchly sumár seriálu Všetko o hudobných streamovacích službách.

Apple music

Apple music je hudobná streamovacia služba na báze mesačného predplatného, ktorá počíta viac ako 50 miliónov skladieb, ponúka 24/7 rádiá, nechýba Beats 1, umožňuje počúvať skladby off-line a v neposlednom rade zhromažďuje všetku hudbu, ktorú máte vo svojich zariadeniach, na jedno miesto. To znamená, že integruje celú hudobnú knižnicu z iTunes a skladby stiahnuté z CD.

ZDROJ | apple

Nechýba časť, ktorá slúži ako sociálna sieť zameraná čisto na hudbu. Tá má uľahčiť komunikáciu hudobníkom s fanúšikmi a naopak. Apple Music sa tiež pýši tým, že ponúkané playlisty nie sú zostavované algoritmami, ako je to u niektorej konkurencie. Služba má svojich hudobných kurátorov. Tie sú poslucháčom ponúkané podľa preferovaných žánrov a počúvanej hudby. Dobrou správou je, že ak chcete Apple music používať nemusíte byť nutne vlastníkom Apple zariadenia. Podrobne sme sa pozreli na Apple music hneď v prvej časti nášho seriálu. 

Deezer

Hudbu cez Deezer môžete počúvať zdarma cez balíček Deezer Free. Počúvať môžete viac ako 56 miliónov skladieb, no ich prehrávanie bude náhodné, budete sa musieť zmieriť s reklamami a off-line si skladby neuložíte.

ZDROJ | deezer.com

Základný platený balíček Deezer Premium stojí 5,99 eur mesačne, prvý mesiac je zdarma, predplatné môžete zrušiť kedykoľvek. Predplatenie služby vás oslobodí od reklám, budete si môcť skladby sťahovať off-line, počúvať ich v ľubovolnom poradí a získate prístup k textom piesní. Skutočne dobrou správou je, že skladby sú v kvalite 320kbps. Ak zaplatíte cely rok v jednej platbe, získate dva mesiace zadarmo. Tento jednorázový nákup vás bude stáť 59,90 eur. Znie to zaujímavo? V článku Všetko o hudobných streamovacích službách: Deezer sme túto službu rozobrali podrobne.

Spotify

Hudobná streamovacia platforma Spotify bola spustená 7. októbra 2008 a ponúka knižnicu s viac ako 50-miliónmi skladieb. Pôvodne bola založená vo Švédsku v roku 2006, dnes je registrovaná v Luxemburgu, sídli v New Yorku. Spotify je dostupné vo väčšine Európy, v USA, Austrálii, Na Novom Zélande a v niektorých častiach Afriky a Ázie.

ZDROJ | martechtoday.com

Spotify Premium je za 5,99 €. V tejto cene máte neobmedzený prístup k hudobnej knižnici Spotify, teda počúvať môžete viac ako 50 miliónov skladieb, obľúbené skladby, albumy a playlisty si môžete uložiť do zariadenia a počúvať off-line, budete oslobodený od reklám a k dispozícii budete mať hudbu vo vysokej kvalite. Po registrácii získate na 3 mesiace služby zdarma.

Rodinné predplatné stojí 8,99 € mesačne a zahŕňa 6 Premium účtov. Účty fungujú každý samostatne, teda nie je potrebné medzi nimi akokoľvek prepínať alebo sa obmedzovať. Spotify na týždennej báze ponúka Family mixy, ktoré sú zostavený z počúvaných skladieb. Mixy pomenované podľa toho na akú príležitosť sa hodia. Ak chcete vedieť viac, či vám niečo nie je úplne jasné, odpoveď určite nájdete v diele o Spotify.

Tidal

TIDAL je dostupný v 53 krajinách sveta a ponúka viac ako 60 miliónov skladieb a 250-tisíc videí. Nechýbajú podcasty, playlisty zostavované ľuďmi z hudobného priemyslu a exkluzívny obsah najrôznejšieho charakteru. Streamovacia služba si dala za cieľ viac než len priniesť hudbu čo najpohodlnejšie a najbližšie fanúšikom. Ponúka dva programy, TIDAL X a TIDAL Rising. Prvý je pre fanúšikov, ktorým sprostredkováva exkluzívny obsah, napríklad koncerty vysielané on-line výhradne pre členov programu alebo účasť na privátnych koncertoch. Rising je zasa pre začínajúcich umelcov, ktorým sa služba postará o celú plejádu činností na podporu šírenia hudby.

ZDROJ | tidal.com

Že má TIDAL skutočne trochu iný prístup dokazuje aj kategória predplatného HIFI, ktorá ponúka skladby v bezstratovej kvalite, teda 1 411 kbps. Štandardne sa používa 320 kbps. Základným mesačným predplatným je Premium za 5,99 € mesačne. Základný HIFI balík, pre náročných fanúšikov hudby, stojí mesačne 11,99 €. Ako sa fajnšmekerská streamovacia služba ovláda, ako sa zakladá účet alebo ako sa prepína medzi predplatnými sa dozviete v rozsiahlom článku Všetko o hudobných streamovacích službách: TIDAL.

YouTube Music

YouTube Music je hudobná stremaovacia služba, ktorú Google spustilo a pretransformovalo do priameho konkurenta Spotify a Apple Music. Služba ponúka bezplatný skúšobný mesiac. Platená služba vás oslobodí od reklám, umožní počúvať hudbu na pozadí a ponúka kvalitu nahrávok v 256 kbit/s. Umožní sťahovať skladby, vytvárať playlisty a vyhľadávať skladby pomocou umelej inteligencie, a to textami piesní alebo opisom skladby.

ZDROJ | music.youtube.com

Rozdiel medzi YouTube Premium a YouTube Music je v tom, že pri drahšie predplatné Premium zahŕňa všetky služby YouTube Music je zameraná výslovne na hudbu. Ponúka však videoklipy alebo exkluzívny materiál od hudobníkov. Služba YouTube Music je dostupná v 48 krajinách, vrátane Slovenska a Česka. Všetko ostatné sa dozviete práve v diele nášho seriálu zameranom na YouTube Music. 

Komentáre k článku