Kde na webe je možné nahlásiť nežiadúce účinky očkovania proti Covid-19?

ZDROJ | Hakan Nural

Zatiaľ čo sa minulý rok niesol v šírení koronavírusu, tento rok je to oveľa horšie. Denne nám pribúdajú desiatky mŕtvych a zdá sa, že zabrániť tomu dokáže momentálne len očkovanie. Aj to však prináša riziko nežiadúcich účinkov. Kde je ich možné nahlásiť?

Ako každý liek, aj vakcína na Covid-19 môže predstavovať pre človeka isté zdravotné riziko. Súčasné vakcíny na koronavírus nemajú za sebou desiatky rokov očkovaní, preto sú pod drobnohľadom odborníkov i laickej verejnosti.

Ak patríte medzi tých, ktorí už stihli absolvovať očkovanie, alebo sa naň pripravujete a chcete mať všetko pod kontrolou, môžete si vyhľadať stránku Štátneho útvaru pre kontrolu liečiv. Práve tento úrad zbiera podozrenia na nežiadúce účinky liekov.

ZDROJ | Pixabay

Ako na to?

Ak na sebe, alebo blízkej osobe pozorujete nežiadúce účinky, máte niekoľko možností. Zrejme najpohodlnejšie je vyplniť elektronický webový formulár. Na stránke nájdete krátke animácie, ktoré vám názorne pomôžu.

ZDROJ | SÚKL

Ďalšou možnosťou je vypniť tlačivo, ktoré si stiahnete a po vyplnení ho odošlete na -emailovú adresu neziaduce.ucinky@sukl.sk. Ak tlačivo nemôžete odoslať e-mailom, môžete ho poslať poštou na adresu Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Kvetná 11, 825 08 Bratislava.

Posledná možnosť je využiť telefón a zavolať na +421 2 507 01 206 alebo +421 902 489 044, kde oznámite, aké pozorujete zdravotné problémy.

Pozrite siAko sledovať voľné termíny na očkovanie proti Covid-19?

Pri hlásení podozrení na nežiadúce, resp. vedľajšie účinky v súvislosti s očkovaním majte pripravené tieto údaje:

  • meno, vek a pohlavie pacienta;
  • akou látkou bol očkovaný (ideálne aj číslo šarže), dátum a miesto očkovania;
  • vznik a podrobný popis nežiadúcej reakcie;
  • identifikácia odosielateľa hlásenia a kvalifikácia (napr. zdravotník) a kontakt (telefón, e-mail).
ZDROJ | SÚKL

Ďalšie dôležité informácie môžete nájsť v sekcii Bezpečnosť liekov – Hlásenie podozrenia na nežiaduce účinky.

Nezabúdajte, v súčasnosti je veľa ľudí so zdravotnými problémami a preto zvážte, či váš stav naozaj stojí za to, aby ste ním zaťažovali zahltený systém a vyčerpaných pracovníkov.

ZdrojŠtátny ústav pre kontrolu liečiv

Komentáre k článku