Vieme ako si vytvoriť digitálny preukaz o zaočkovaní aj bez európskej appky

S nástupom leta a blížiacimi prázdninami sa naše cestovateľské chúťky stupňujú. Viete, ako mať stále so sebou Certifikát o vykonanej vakcinácii bez toho, aby ste museli nosiť so sebou vytlačený hárok papiera, alebo na smartfóne rozklikávali zaheslované PDF?

Nech už máte názor na očkovanie akýkoľvek, faktom je, že pre drvivú väčšinu ľudí zaberá a predstavuje rádovo menšie riziko, ako nákaza COVID-19. Zvlášť v čase, keď sa ku nám z každej strany hraníc blíži nový a ešte nebezpečnejší delta variant koronavírusu.

Riešenie je jednoduché, zaberie vám maximálne 2 minúty času. Ak nemáte Certifikát o vykonanej vakcinácii stiahnutý, bude to trvať len o máličko viac.

Ako na to?

V prípade, že nemáte certifikát, navštívte webstránku a požiadajte o certifikát.

ZDROJ | NCZISK

Vyplňte požadované údaje a kliknite na Pokračovať. Na vaše telefónne číslo (ktoré ste uviedli pri očkovaní) vám príde verifikačný kód, ten zadajte do textového pola a potvrďte Overiť.

Na vašu e-mailovú adresu vám príde ďalší verifikačný kód, ktorý opäť napíšete do textového poľa. Napíšte ho a kliknite na Overiť.

Vzápätí sa vám objavia na obrazovke vaše údaje, ktoré si pozorne skontrolujte pred odoslaním žiadosti. Ak je všetko v poriadku, zaškrtnite súhlas v oboch políčkach a kliknite na Odoslať žiadosť.

Po pár sekundách by vám mal prísť na e-mail Certifikát o vykonanej vakcinácii a vy máte za sebou prvú fázu.

Dokument je chránený heslom, vašim rodným číslom. Vždy pred jeho otvorením ho musíte zadať. Je to bezpečné, vieme však o riešení, ktoré je aj praktické.

Pozrite siŠtát spustil čakáreň na očkovanie, termíny prideľuje podľa veku

Otvorte si Certifikát o vykonanej vakcinácii. Sú v ňom uvedené všetky dôležité údaje, ktoré by od vás mohli požadovať napríklad pri vstupe na kultúrne podujatie, alebo aj do iného štátu. Ako vieme, situácia sa mení každým dňom. Aby ste to mali jednoduché, urobte si snímku obrazovky (screenshot). Odporúčame z obrázku nechať len QR kód, ale nie je to nutné. Snímku si uložte napríklad do obľúbených fotografií.

Odteraz ju máte stále so sebou. Keďže telefón máte chránený heslom (máte?), k vašim osobným údajom o očkovaní sa aj tak nikto nedostane. Odteraz vždy, ak vás niekto kompetentný požiada o preukázanie sa, či ste očkovaní, ukážete mu QR kód. Ten sa načíta a zobrazí všetko, čo treba.

Komentáre k článku