Tvorca Dogecoin označil kryptomeny ako scam! Prečo?

ZDROJ | Coindesk

Spolutvorca Dogecoinu Jackson Palmer nie je príliš aktívny na sociálnych sieťach. Po tom, čo v polovici roku 2019 premenoval svoj kanál na YouTube a zmenil svoj účet na Twitteri na súkromný, softvérový inžinier na platformy vôbec nechodil. Dokonca ani vtedy, keď ceny jeho kryptomeny Dogecoin dosiahli začiatkom tohto roka rekordné maximá.

ZDROJ | Reuters

Čakanie na nový príspevok sa skončilo pred pár dňami, keď sa Palmer na Twitteri opäť krátko objavil s dôležitou pripomienkou: ,,Kryptomena je podvod a vždy ním bol.“

„Po rokoch jej štúdia som presvedčený, že kryptomeny sú vo svojej podstate pravicová, hyper kapitalistická technológia postavená predovšetkým na zosilnenie bohatstva jej navrhovateľov kombináciou vyhýbania sa daňovým povinnostiam, zníženého regulačného dohľadu a umelo vynúteného nedostatku,“ tweetoval v stredu popoludní.

Palmer ďalej uviedol, že zatiaľ čo najväčší fanúšikovia kryptomien to kvôli decentralizovanej povahe kryptomeny často označujú za spravodlivú alternatívu k veľkým bankám, pravdou je, že zdieľajú rovnaký problém: bohatí ľudia. 

Ako (oprávnene) poznamenal, väčšinu krypto komunitných spoločností ovláda „mocný kartel bohatých osobností“, ktorí z decentralizovaného financovania robia systém, ktorý je vo veľkej miere prospešný pre tých na vrchole – niečo ako centralizované systémy, ktoré kryptomeny tvrdia, že nahradia.

Samotné Palmerovo celé vlákno stojí za prečítanie, aj keď nesúhlasíte s tým, čo hovorí. Podľa neho vraj na kryptomenách najviac zarobia ,,bohatí ľudia“ zatiaľ čo klasický retailoví investori sa boja, že prídu o všetko.

Vyššie napísané bol názor jedného zo zakladateľov Dogecoin. Je nutné ale poznamenať, že Dogecoin vznikol ako vtip a ako meme coin. Za všetku svoju ,,slávu“ a cenový rast môže ďakovať Elonovi Muskovi a jeho Twitteru. DOGE je za mňa osobne minca do ktorej by som neinvestoval ani cent. Táto kryptomena nemá žiadnu pridanú hodnotu ani zmysel. 

Avšak niektoré body jeho Twitteru majú zmysel. Za mňa by kryptomeny nemali konkurovať bankám, ale mali by skôr pôsobiť len ako alternatíva voči klasickému svetu. Aj zlato je alternatíva, ale nehovorí sa o ňom ako o ,,bank killer.“

Najväčší rozdiel je však medzi Bitcoinom a altcoinami. Fakty, ktoré spomínal Palmer sa skôr hodia na altcoiny. Aj keď sa altcoiny snažia zvyšovať svoju decentralizáciu, tak stále sú v určitej miere centralizované. Tým, že kryptomeny nie sú regulované a založiť si svoju kryptomenu môže úplne hocikto je aj samozrejmé, že veľa kryptomien je podvod a rovnako nemá žiadnu pridanú hodnotu a autor ju vytvoril len kvôli zbohanutiu samého seba.

Avšak nedával by som všetky kryptomeny, a najmä nie Bitcoin, do jedného vreca s takýmito prípadmi. Je to odvrátená stránka kryptomien, kde si už každý investor musí sám naštudovať danú kryptomenu a sám si musí zvážiť, či bude investovať práve do takej mince.

 

Komentáre k článku