TOP 5 mýtov o Bitcoine a kryptomenách

ZDROJ | Momentum Fotograh / Shutterstock.com

Bitcoin a kryptomeny sú stále pomerne nové a preto je okolo nich stále množstvo mýtov a informácií, ktoré môžu aj zavádzať. Samozrejme, tých mýtov je strašne veľa, ale pre potreby tohto článku som sa rozhodol rozpísať tie najzaujímavejšie.

1. Musím si kúpiť celý Bitcoin

Dnes sa cena Bitcoin pohybuje na úrovni okolo 50 000 €. Množstvo ľudí si však myslí, že si musí kúpiť celý 1 Bitcoin a teda zainvestovať sumu 50 000 €. To je, samozrejme, celkom veľký náklad pre bežného človeka. Nie je to však pravda.

Bitcoin sa dá deliť až na 8 desatinných miest. Dajme tomu, že by ste si chceli kúpiť Bitcoin za 20 €. Dnes je cena Bitcoinu presne 48 821 €. Ak by ste zainvestovali vašich 20 €, tak by ste si mohli kúpiť 0,0004098 Bitcoinu. Nikto si teda nemusí kupovať úplne celý Bitcoin.

2. Bitcoin bol hacknutý

Aj vy ste možno našli článok na internete, že Bitcoin bol hacknutý. Ak by to bola pravda, tak by to bol problém pre všetky kryptomeny a kryptografiu celkovo. Ani tento mýtus však nie je pravda. Bitcoin nikdy nebol hacknutý. Čo však bolo hacknuté, tak boli napríklad veľké kryptomenové burzy alebo kryptomenové peňaženky.

Najväčší hack bol ešte v roku 2013 a jedná sa o kauzu MT.Gox. V tom čase sa na tejto burze obchodovalo až 80% Bitcoinov. Práve o tomto hacku sa často hovorí ako o hacku Bitcoinu. Pravda je však taká, že bola hacknutá burza, kde sa Bitcoiny obchodovali.

ZDROJ | coindesk

3. Bitcoin je anonymný

Nie, nie je. Teda, nie tak úplne. Bitcoin si predstavte akú účtovnú knihu, v ktorej nájdete úplne všetky transakcie od jeho vzniku až po súčasnosť. Tieto transakcie vedú z adresy odosielateľa k adrese príjemcu. Existuje veľa firiem, ktoré študujú Bitcoin blockchain a podarilo sa im k väčšine adries priradiť identitu ich vlastníkov. Na druhej strane však neplatí, že Bitcoin je úplne transparentný. Skutočnosť je niekde medzi. 

4. Bitcoin je len pre teroristov

Tento mýtus našťastie už nie je tak bežný ako kedysi, ale stále si ho veľa ľudí myslí. Bitcoin slúži ako presun hodnoty. Bitcoiny vieme poslať hocikomu po celom svete a za pár minút. Je teda logické, že nejaké malé % sa použije aj na takéto účely. Podľa posledných výskumov sa však jedná o menej ako 0,5% prípadov. 

5. Bitcoin nemá žiadnu hodnotu, lebo je len na internete

Veľa ľudí zastáva názor, že ak sa niečo nedá chytiť, tak to nemá hodnotu. Slováci patria v tomto medzi najviac konzervatívne národy. Aj toto ale nie je pravda. Už len keď sa pozrieme na klasické peniaze, tak až 93% všetkých peňazí je v elektronickej podobe. Sú to presne tie jednotky a nuly na vašom bankovom účte. Dnes je už len 7% všetkých peňazí na svete vo forme bankoviek. Elektronické alebo inak povedané digitálne peniaze teda nie sú žiadna novinka. Bitcoin teda nepotrebuje mať fyzickú podobu na to aby mal hodnotu.

ZDROJ | Travis Wolfe / Shutterstock.com

Komentáre k článku