Tomáš Balík – Ľudia na Slovensku chcú mať to najlepšie

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Tomáš Balík je šéfom mobilnej divízie najväčšieho predajcu smartfónov na Slovensku – Samsung Electronics Czech and Slovak už od roku 2018. Je zodpovedný za produktový marketing a predaj v divízii zastrešujúcej všetky mobilné zariadenia a súvisiace služby v Českej republike a na Slovensku. Prišiel do Samsungu zo spoločnosti Datart, kde pôsobil ako výkonný riaditeľ. So Slovenskom je prepojený už dlhodobo aj vďaka manželke, ktorá je Slovenka. Rozprávali sme sa nielen o vplyve súčasnej pandémie, ale aj o tom, ktoré novinky sú pre Samsung kľúčové a čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti.

Spomínate si, čo bolo úplné prvé, čo ste mali chuť a prípadne i zmenili v Samsungu po vašom príchode?

Úprimne, už si nespomínam, pretože som mal po nástupe úplne iné starosti. Zoznámiť sa s prostredím, spôsobom práce, kultúrou firmy, očakávaniami a pod. Bola to dosť náročná a zložitá úloha, takže som zo začiatku počúval, pozoroval, pýtal sa. Zmeny sa dajú robiť až po dôkladnom pochopení fungovania firmy a nie je nič horšie, než nastúpiť do nového zamestnania a hneď chcieť všetko meniť bez dostatočných znalostí o firme. To je v podstate cesta do manažérskeho pekla.

Samsung je lídrom v predaji smartfónov a mobilných zariadení na Slovensku a v Českej republike, nie je zložité udržať si pozíciu číslo 1? Ako to robíte?

Udržať si pozíciu jednotky na trhu je zložité a ťažké pre všetkých, ktorí rovnako, ako Samsung v mobilných zariadeniach (ale i televíziách), sú jednotkami na trhu v akomkoľvek inom odvetví / odbore / type podnikania. Jednoduchý recept neexistuje, je to koktail s množstvom ingrediencií, ktorý ale musí zákazníkom chutiť. A tie koktaily musia byť dva – dlhodobý, hlavne opretý o značku, inovácie, služby a ekosystém, a krátkodobý, opretý o uvádzanie nových výrobkov, akčných a zaujímavých ponúk. Najdôležitejšou prísadou koktailu sú ľudia, to bez diskusií. Najlepšie z najlepších firiem stoja a padajú s ľuďmi a bez tejto prísady koktail možno chvíľu chutí, ale potom omrzí.

Pozrite siSamsung Galaxy Z Fold2 5G – Neprestávaj, ohýbaj ďalej!

V skratke ide potom o kombináciu marketingu (čo, ako a kde zákazníkom hovoríme), výrobkov (musíme mať relevantnú ponuku pre každého zákazníka so správnym pomerom cena-výkon a nielen u mobilných zariadení, ale pomáha aj to, že Samsung ako jediný vie zákazníkom ponúknuť celé vybavenie domácnosti – televízor, chladnička, práčka, vysávač, klimatizácia…), komunikácie (sociálne siete sú fenoménom), ponúk (cash back, výkup starých telefónov) a služieb (záručný a pozáručný servis). Ide v podstate o dlhodobú spoluprácu s predajcami a komunikáciu s koncovými užívateľmi.

Sledujeme, čo sa na trhu deje, ako sa menia preferencie zákazníkov, čo od značky chcú (napr. rýchlejšie a jednoduchšie opravy telefónov). Prichádzame s inováciami (napr. Galaxy Z Fold a Z Flip – skladacie telefóny, 8K televízory a pod.), pretože od technologického lídra to zákazník očakáva, ba priam vyžaduje. Rovnako ako to, že v rámci očakávaných 5G sietí (či sa nám to páči, alebo nie, 5G je budúcnosť) je Samsung prvý, kto predstavil telefóny podporujúce 5G, a rovnako tak dodávame v množstve krajín aj technické vybavenie pre prevádzku sietí v spolupráci s mobilnými operátormi.

V posledných mesiacoch veľmi rastie dopyt zákazníkov o nákup priamo od výrobcu a som rád, že www.samsung.sk a www.samsung.cz spoločne so sieťou Samsung obchodov túto požiadavku uspokojujú v čím ďalej tým väčšej miere. Rovnako, ako veľkí obchodníci na trhu, tým okrem iného uspokojujeme čím ďalej tým väčší dopyt po tzv. Click & Collect spôsobe predaja, teda na webe objednám a v predajni vyzdvihnem. Rýchle a pohodlné (v čase Covidu i bezpečné) dodanie tovaru je v podstate jednou z hlavných zákazníckych priorít, ak nie najdôležitejšie.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Teraz určite vlastníte smartfón Samsung, prezraďte aký a prečo?

Mám Galaxy S20 Ultra 5G so super foťákom a veľkým displejom, ktorý využívam rád hlavne pre čítanie e-mailov, prezentácií a sledovanie YouTube a Netflix v kombinácii s pohodlným hraním hier. Zároveň skúšam aj nový Z Fold2 5G, najnovší telefón z rodiny „skladačiek“ a Note20, v ktorom je funkcia S Pen na nezaplatenie. Asi som stará škola, ale poznámky najradšej píšem rukou a až potom ich prípadne prepíšem na notebooku. Takže ma čaká rozhodnutie, ktorý telefón budem používať aj naďalej. Potreboval by som kombináciu všetkých troch – super foťák S20 Ultra 5G, S Pen z Note20 a veľký rozkladací displej z Galaxy Z Fold2 5G.

Aký telefón ste mali pred nástupom do Samsungu?

Mával som dlho Android, hlavne Samsung, skúšal som aj iné značky, ale Samsung z nich bol najlepší. Potom som vďaka manželke presedlal na Apple, ale k Androidu som sa po pár rokoch vrátil. Musím povedať, že tá pauza od Androidu mi veľmi pomohla, pretože som na vlastné oči videl, kam sa Android posunul. A hlavne som si potvrdil, že Samsung naozaj vyrába super telefóny.

Čo je aktuálne top produktom v mobilných zariadeniach? Ktorý produkt vám robí u nás najväčší biznis?

Záleží od uhla pohľadu. Z hľadiska predaja kusov / obratu sú to telefóny radu Galaxy A (napr. A51), z hľadiska toho najlepšieho, čo je možné na trhu kúpiť, je to rad Galaxy S (aktuálne rad S20), Note20 a Fold. Avšak veľkú radosť mi robí aj výrazný nárast predaja hodiniek a slúchadiel. Tam sú nárasty v rádoch trojciferných čísel.

Pozrite siSamsung Galaxy S20 Ultra 5G – klinec do rakvy pre digitálny foťák

Kto je vašou najväčšou konkurenciou a ak si spomeniete, aká marketingová aktivita konkurenčného hráča vás príjemne prekvapila?

Najväčšími konkurentmi (nielen na Slovensku a v Čechách) sú Apple, Xiaomi, Huawei, Honor. Ale som presvedčený, že môžeme čakať príchod iných čínskych značiek. A ako ste sa pýtali na začiatku, všetci budú mieriť na jednotku na trhu, takže sa budeme musieť oháňať o to viac. Čo sa týka marketingových aktivít, nijako výrazne sa mi do hlavy nezapísala žiadna za posledných pár mesiacov.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Naopak, čo vás nepotešilo?

Že sa všeobecne ponuka odohráva v móde – zľavíme, všetkým to povieme a ak to nevyjde, zľavíme ešte viac a prihodíme k tomu nejaký darček (obrazne povedané). Možno je to ovplyvnené Covidom, kedy sa všetci snažia hlavne rýchlo predať a dodať zákazníkovi tovar a prepli do menej inovatívneho módu.

Aktuálne prichádza na trh smartfón Samsung Galaxy Z Fold2 5G za 1 999 eur. Ak sa nemýlim, ide o najdrahší komerčne dostupný smartfón vo vašom portfóliu na našom trhu. Kto si ho kúpi?

Ten, kto chce mať to najlepšie. Nielen veľký displej pre prácu, ale napr. aj pre hranie hier, sledovanie YouTube a Netflix v autobuse či doma v kresle. Veľa ľudí, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach, si na Folde otvoria 3 okná a naraz sledujú Instagram, WhatsApp a správy.

Veríte v rozkladacie zariadenia? Ako môže vyzerať smartfón trebárs o 5, alebo 10 rokov? Čo sa zmení?

Verím, aj keď sa to asi nikdy nestane masovou záležitosťou, ako štandardné telefóny. Rozkladacie zariadenia budú mať svoje miesto na trhu, určitá skupina zákazníkov si v budúcnosti nebude vedieť predstaviť svet bez „skladačky“, rovnako ako teraz napr. bez S Pen na Note. Podľa mňa v budúcich rokoch prídu telefóny s holografickým premietaním do priestoru, alebo budú vyzerať ako reflexný náramok na ruku. Tiež si myslím, že budú existovať okuliare (normálne, nie 3D), ktoré rovno budú premietať displej do priestoru pred okom.

V najbližších rokoch skôr očakávam rozvoj softvéru a funkcií v nám známych telefónoch. Masívne prepojenie všetkého so všetkým, s telefónom / tabletom ako „centrálnym mozgom“, je myslím tá cesta, ktorú môžeme očakávať. Nebojím sa toho, že by som sa dožil doby, kedy budem mať v hlave čip, ktorý zaistí všetko potrebné, ale kto vie.

Note je špeciálna kategória, ktorú vytvoril Samsung a zdá sa, že má úspech celosvetovo. Vďačí za to len peru S Pen?

S Pen je tým hlavným rozdielom. Telefón má v sebe vždy to najlepšie z hľadiska hardvéru, funkcií a softvéru a S Pen je špecifická funkcia, ktorú napr. manažéri a kreatívci oceňujú. Prekvapila ma osobná skúsenosť, kedy mi doma prerábali kuchynskú linku a technik cvakol fotku a S Penom dokreslil, čo presne a kam potrebuje a poslal to niekomu do firmy, aby to zariadil. Hovoril, že sa bez toho vlastne nezaobíde a využíva to skoro stále, než aby zložito opisoval v texte, čo potrebuje.

Pozrite siSamsung Galaxy Note20 Ultra 5G – keď už nemáš kam ísť

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Skúšali ste už na Samsung Galaxy Note20 kresliť? Čo ste nakreslili?

Kreslil som napríklad leva a podľa mňa sa mi celkom podaril. Až do chvíle, kým to videli moje deti a pomýlili si ho s dinosaurom. A pochopiteľne S Pen je ako stvorený pre moje deti. Tá možnosť maľovať, tvoriť, zmazať a skúsiť znova znamená, že som otec roka, ktorý im Note požičia.

S Pen má celkovo obrovské množstvo funkcií. Ktoré používate, resp. by ste používali najradšej?

Ja používam písanie rukou, napr. šípky a dokreslenie spojitosti medzi poznámkami so zmenou farby pre zdôraznenie je funkcia na nezaplatenie. Poznámky si potom synchronizujem s tabletom. Myslím, že dôležitá z hľadiska práce je tá prepojenosť Note a tabletu, oboje s perom. Na mítingoch používam tablet, je väčší a lepšie sa doňho maľuje, a synchronizujem s Note, perfektne to funguje. Veľa využívam funkciu písanie na zamknutý displej, to ide len na Note. Používam ho tiež na fotenie a posúvanie, prezentáciu (s DeXom) a v neposlednom rade aj na hranie niektorých hier. Možno to bude znieť úsmevne, ale píšem si perom aj nákupný zoznam, občas si to aj namaľujem, aby to nebolo stále strojené písanie prstom do mobilu.

Kto je typický zákazník zariadenia Note? Neberú ľudia tieto smartfóny len ako zariadenie určené na biznis?

Vo väčšej miere asi áno, ale ako som uviedol vyššie, používajú ho nielen manažéri, ale dodám, že aj veľa hráčov napr. kvôli hardvéru.

Note v novej generácii opäť nie je len jeden, ale sú k dispozícii dve verzie. Prečo máme okrem Ultra modelu aj klasický Note20?

Umožníme tým zákazníkom, ktorí by Note chceli, aby si vyskúšali nižšiu verziu (hlavne kvôli S Penu) a buď zistia, že im vyhovuje, alebo v budúcnosti presedlajú na vyššiu verziu. Note a Z Fold / Flip sú nezvyčajné zariadenia a chvíľu trvá, než si na ne človek zvykne. Ale akonáhle mu taký model prirastie k srdcu, už nechce „klasický“ telefón ani v budúcnosti.

S Note zariadením ste predstavili aj nový tablet taktiež s dotykovým perom. Nie sú tablety už segmentom, ktorému zvoní umieračik?

„Zvonenie umieračika“ už počujem niekoľko rokov, zatiaľ ale len zvoní a zádušná omša sa nekoná. Naopak, s rozširovaním streamovacích služieb (HBO, Netflix, Apple TV) si viac a viac ľudí kupuje ako druhé zariadenie tablet, na ktorom sleduje v súkromí svoje obľúbené relácie, hrá hry a pod. Mladých už televízor toľko neberie a je normálne, že v jednej domácnosti idú tri „relácie“ naraz. Tour de France v televízii, Netflix seriál na tablete a Instagram na telefóne… Navyše napr. dotykové pero a kreslenie či vyfarbovanie je na tablete ešte lepšie, než na Note.

Značne veľký je tiež firemný trh, kde sú tablety využívané pre prácu v teréne (hlavne odolnejšia Xcover verzia), pre podpisy v bankách, na úradoch… A čo si budeme hovoriť, nie je nad to dať deťom na zadnom sedadle auta, v lietadle, alebo v autobuse tablet, nech sa hrajú a rodičia majú chvíľu pokoj.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Používate aj hodinky Galaxy Watch? Ktorú generáciu a prečo?

Používam, tú najnovšiu. Veľa správ / odkazov vybavím letmým pozretím sa na hodinky a nemusím vždy používať telefón, hlásia mi mítingy, bez telefónu vo vrecku totiž zabúdam a takto mám istotu, že ho nezmeškám. Tiež si rád pozriem, koľko krokov prejdem a zo srandy si v rámci nejakého mítingu meriam tep, ako veľmi ma nadchol nejaký nápad, alebo „dobrá rada“. Upozornenie, že by som sa mal zdvihnúť od stola a hýbať sa, je tiež veľmi užitočná funkcia. V neposlednom rade hodinky vyzerajú veľmi pekne na ruke a vďaka farbám remienku je možné ich nosiť nielen ku košeli a obleku, ale aj k tričku von. Navyše u kamarátov vždy vzbudia záujem.

A čo Buds Live? Vyskúšali ste nové slúchadlá? Nás prekvapil vynikajúci zvuk, na slúchadlá do uší navyše s technológiou potláčania hluku je to až nadštandard.

Mám ich doma a musím povedať, že táto generácia sa naozaj podarila. Telefonujem s nimi, počúvam muziku a YouTube a sú vážne super. Potlačenie okolitého hluku je naozaj nadštandard v tomto type slúchadiel a funguje to perfektne.

Pozrite siSamsung Galaxy Buds Live – fazuľky, ktoré hrajú nad očakávania

Koľko sa na Slovensku predá Samsung smartfónov za rok? Aký bol pre vás rok 2019?

Zhruba 350-tisíc telefónov. K tomu ešte desaťtisíce hodiniek, slúchadiel a príslušenstva, k 500-tisícom kusov sa určite dostaneme. Rok 2019 bol z hľadiska Samsungu naozaj úspešný. V podstate v každej kategórii sme sa dokázali trafiť do záujmu zákazníkov, či už budeme hovoriť o telefónoch (A50, S10), tabletoch (Tab S6 s dotykovým perom), alebo hodinkách a slúchadlách. Kombinácia výbavy, ceny a dizajnu jednoducho vyšla na výbornú, a to v celej Európe.

Cítite zmenu po tom, ako u nás naplno prepukol vírus Covid-19?

Cítili sme ju hlavne v rámci „zamknutia“. Krátkodobo obrovsky vzrástla dôležitosť on-line predaja, hlavne potraviny, drogéria a oblečenie. Zákazníci preferovali donášku domov a nechceli chodiť von. Tá mediálna masáž strachom bola totiž obrovská. S pribúdajúcim ukľudnením situácie ale viac a viac zákazníkov začalo používať „click & collect“ spôsob predaja a do obchodov si začali pre tovar chodiť po objednaní na webe. Avšak vzhľadom na to, ako veľmi je slovenský a český online trh popredu oproti ďalším krajinám a podiel bol aj pred Covidom vysoký (skoro 50 % pri mobiloch a spotrebnej elektronike), vracia sa to všetko s miernou odchýlkou do stavu pred Covidom.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Čo ale určite po Covide zostane, bude široká ponuka spôsobu dodania tovaru a jeho rýchlosť. Nebojím sa, že by prišlo k masívnemu zatváraniu obchodov, pretože stále je rola živého človeka nezastupiteľná. Možno sa zmení to, kvôli čomu budú zákazníci do obchodu častejšie prichádzať – poradiť sa, vyzdvihnúť tovar, vybaviť reklamáciu. Ale synergia medzi ponukou výrobkov, informáciami a recenziami na webe v kombinácii s predajňami / výdajnými miestami je podľa môjho názoru budúcnosť.

Vráťme sa späť k vaším zariadeniam. Galaxy S séria je tu s nami už niekoľko rokov. Ktoré vlastnosti považujete za kľúčové, vďaka ktorým je séria stále tak úspešná?

Kvalita a inovácia. S každým novým radom je snaha prísť s vylepšením, s niečím novým. A každý nový rad posúva štandard zase o kus dopredu. Na to sa zákazníci mohli doteraz spoliehať a bude tomu tak určite aj naďalej.

A čo DeX? Je to zaujímavá platforma na využitie potenciálu smartfónov aj na väčších obrazovkách, používate ju?

Ja osobne ju nepoužívam, ale veľa mojich kolegov áno. Je tiež veľmi obľúbená vo firmách, hlavne pre prácu. Zase je to niečo, čo umožňuje mnohým zákazníkom robiť veci ľahšie a efektívnejšie a má svoju fanúšikovskú základňu.

Pozrite si4 dôvody, prečo rád používam Samsung Galaxy Z Flip

Samsung na Slovensku a v Čechách vytvoril viacero unikátnych projektov, ktorý sa vám páči najviac a prečo?

Páčil sa mi projekt Samsung for School, ktorý sme bohužiaľ predstavili príliš skoro. Avšak so zmenami v spôsobe výučby, ktorý vidíme teraz, je načase ho znovu oprášiť. Kompletné riešenie pre vzdialenú výučbu je teraz (a bude aj v budúcnosti) čím ďalej tým dôležitejšie. A páči sa mi projekt (ak to tak môžeme nazvať) dlhodobej spolupráce so Sajfom. Sajfa Samsung naozaj používa a je s ním spokojný a vďaka nemu dokážeme ľuďom vysvetliť a ukázať veľa benefitov inak, ako klasickou reklamou.

Skutočne najviditeľnejším známym ambasádorom je Sajfa. Prečo práve on?

Pretože to klape, dáva to zmysel a prináša to radosť a úžitok všetkým. Zákazníkom, Sajfovi aj nám.

Máte na starosti slovenský aj český trh, aké sú medzi nimi rozdiely?

Najväčší rozdiel je v spôsobe predaja. Na Slovensku sa 70 % telefónov predá cez mobilných operátorov a v Česku je to naopak. Zákazník tiež reaguje trochu inak na reklamu, preto sa okrem globálnych akcií líši ponuka a marketingová komunikácia v oboch krajinách. Nie je to ale zase tak moc odlišné, ako si niektorí myslia. Z čoho mám ja osobne radosť, že slovenský zákazník si rád kupuje drahšie a to najlepšie zariadenie, rovnako ako v ČR. Jednoducho ľudia na Slovensku aj v ČR chcú mať to najlepšie a my im to najlepšie radi dodáme.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Aký bude rok 2021 v Samsungu, na čo sa môžeme tešiť?

Môžeme sa tešiť na veľa vecí, či už z hľadiska výrobkov, alebo služieb. Avšak nerád by som prezrádzal naše plány, pretože konkurencia nikdy nespí a udržať si pozíciu č. 1 na trhu vyžaduje aj isté prvky prekvapenia. Avšak môžem prezradiť, že nástup 5G je prioritou pre Samsung na celom svete a ani u nás to nebude iné.

Plánuje aj Samsung vyvinúť vlastný operačný systém pre smartfóny?

Myslím, že Android bude aj naďalej jediným operačným systémom a nemám žiadne správy či indície, že by sa to malo meniť. Android sa stále snaží byť viac a viac otvorenejšou platformou a veci prepájať a do rozvoja investuje veľa energie a peňazí. Avšak ak áno, bude to rozhodnutie na najvyšších miestach a veľmi dobre strážené obchodné tajomstvo.

Dlhodobo podporujete predaj nových vlajkových modelov akciou, kde zákazníci získajú zľavu odovzdaním svojho staršieho smartfónu. Čo sa deje so starými zariadeniami po ich odkúpení?

Tejto akcii hovoríme interne „Trade-in“ a technicky ju pre nás zaisťuje vybraný partner. Časť telefónov sa potom ekologicky likviduje a použiteľné časti sa ďalej využívajú, niektoré telefóny sa opravia / upravia a znovu sa ako použité predávajú koncovým zákazníkom. Záleží vždy od stavu vráteného telefónu.

Zúčastňujete sa tlačových konferencií pri predstavovaní vašich produktov? Ktorá vám zostala najviac v pamäti?

Najviac mi utkveli v pamäti dve konferencie. Jedna na Slovensku na S10, pretože to bola moja prvá konferencia na Slovensku s partnermi, novinármi, Sajfom (prvýkrát si vždy pamätáte) a bol som vo firme veľmi krátko. Prekvapila ma tá uvoľnená a priateľská atmosféra a iný spôsob prezentácie výhod S10, kedy novinári popri Sajfovom moderovaní urobili z oficiálnej akcie veľmi príjemné stretnutie a chuť predávať S10 na Slovensku sa ešte zvýšila.

Druhou akciou bolo predstavenie Note10 v Prahe, keď som si z pôrodnice odskočil na oficiálne predstavenie. Všetci mi gratulovali k narodeniu dcérky a hrozne sa divili, že som si len odskočil ich pozdraviť. Našťastie som stihol aj návrat do pôrodnice a nič dôležité, ani práca ani pôrod, mi neuniklo.

ZDROJ | Samsung / Jan Branč

Ako oddychuje úspešný manažér Samsungu?

Najviac si oddýchnem na motorke, tam naozaj nie je čas a priestor na nič iné, než si užívať jazdu. A v poslednej dobe si „idem“ na Netflixe – Čierna listina a Lucifer teraz frčia každý večer. Pochopiteľne stretnutie s priateľmi v nejakom bare či reštaurácii je mojou obľúbenou relaxačnou aktivitou.

Chodíte na Slovensko často? Ktorú časť Slovenska máte najradšej?

Nie tak často, ako by som chcel a ako by si kolegovia a partneri na Slovensku zaslúžili. Najviac to teraz „rozbil“ Covid v kombinácii s prázdninami, osobný kontakt je naozaj na nezaplatenie a už pár mesiacov som sa na Slovensko nedostal.

Na Slovensku je pekne všade, naozaj. V Slovenskom raji, v Hornej Lehote, v Tatrách i Bratislave, alebo Banskej Bystrici či na Dukle. Košice sú taktiež krásne. Preto nemám jedno konkrétne miesto zaradené ako naj. Najradšej mám totiž okolo seba super ľudí a je mi v podstate jedno, kde som, hlavne nech je tam pekne, je sa na čo pozerať, čo jesť a piť.

Ak by ste mali troma slovami opísať vašu prácu v Samsungu, ktoré by to boli?

Poznáte knižnú sériu Bratstvo krvi od Františka Kotlety? Ak by som si požičal názvy kníh, tak tak sa zhruba vyvíja popis práce v nadväznosti na obdobie v Samsungu.

1. Hustej nářez – minulosť

2. Fakt hustej nářez – súčasný stav

3. Mega hustej nářez – budúci stav

Rozhovor bol uverejnený v magazíne TECHBOX jeseň 2020.

Komentáre k článku