SÚBOJ | Dyson V8 Absolute a Electrolux Pure F9 – batéria proti batérii

V predvianočnom období veľmi mnohí veľmi radi nakupujú aj praktické darčeky, ktoré síce budúcich majiteľov veľmi nepotešia, ale nakoniec sú radi, že predsalen je nový praktický darček lepší, ako starý produkt, ktorý má nahradiť. Hovorím pritom o žehličkách, práčkach či vysávačoch, ktoré budúci majiteľ musí pre ich efektivitu aj používať. A práve vysávače prechádzajú zaujímavým prerodom.

Začal to Dyson so svojim výkonným bezdrôtovým vysávačom, voči ktorému vtedajšia slabá konkurencia nemala šancu. Dnes je situácia iná a Dysonu dýchajú na krk ďalší veľkí výrobcovia. Medzi nimi aj Electrolux so svojim najnovším modelom Pure F9.

Práve ten sme postavili do súboja so síce starším, ale stále predávaným a výkonným modelom Dyson V8 Absolute. Oba vysávače majú pritom mnoho spoločného. Využívajú cyklónovú technológiu, majú podobnú cenu, rozmery či bezdrôtovosť.

To bol aj najväčší argument, prečo tieto dva vysávače s modernými technológiami vo vnútri postaviť proti sebe. Patria medzi to najvýkonnejšie na našom trhu, pričom nepotrebujú pri práci kábel. Výhody bezdrôtovosti som zhrnul už v samostatnom teste Electroluxu Pure F9.

Ak sa vám test ale nechce čítať, tak vedzte, že tým najlepším v prípade bezdôrotvých vysávačov je ich okamžitá pripravenosť (pokiaľ ste ho nezabudli dať nabiť po poslednom vysávaní). Vysávač stačí zobrať a vysávať čo a kde potrebujete. Klasický vysávať musíte rozložiť, natiahnuť elektrický kábel a vysávať. Po skončení musíte zas kábel zmotať do vysávača a ten kdesi odložiť.

V prípade testovanej dvojice je to iné. Vysávač stačí vziať a vysávať. Rovno však začnem porovnávať jednotlivé parametre, ktoré mimochodom nájdete v tabuľke nižšie.

Prvým rozdielom je cena. Pure F9 začína na sume 429 €, akonáhle chcete vybavenejší (viac príslušenstva v balení), budete si priplácať. Dyson stojí o 30 € viac.

Zásadným rozdielom je aj hmotnosť. Kým Dyson má niečo vyše 2,5 kg, Electrolux presahuje 4 kg. Počas vysávania podlahy ale pocítite medzi nimi opačný rozdiel. Kým Dyson vytvára v ruke hmotnosť takmer 1,6 kg, Electrolux roví iba čosi vyše 1 kg. Dôvodom je rozdielne poňatie ergonómie.

Ťažisko Dysona je v ruke, čím sa lepšie ovláda napríklad pri vysávaní stropov a rohov, Electrolux má zas ťažisko dole, čím je v rukoväti menšia hmotnosť pri vysávaní podlahy. Naopak, pri vysávaní stropných rohov či iných vyvýšených miest Pure F9 musíte držať oboma rukami. Jednou vyše 4 kg dlho neudržíte.

Rozmery oboch konkurentov sú prakticky rovnaké, Dyson je o čosi väčší a menej skladný. Pure F9 je totiž možné zložiť pomocou teleskopickej rúry na čosi vyše 80 cm výšky. Navyše Pure F9 vie stáť kdekoľvek ho necháte, má aj dockovaciu stanicu s nabíjaním. Dyson by mal mať nástenný odkladací dock, no v testovacom balení nič také nebolo.

Teraz ale to najdôležitejšie – vysávanie. Ani jeden z výrobcov nešpecifikuje kapacitu batérie. Oba vysávače ale využívajú Li-Ion batérie. Electrolux Pure F9 ich má zjavne viac aj vďaka vyššej celkovej hmotnosti, ale aj vďaka tomu, že vydrží dlhšie. Pri najnižšom výkone zvládne vysávať takmer hodinu, Dyson V8 Absolute dokáže vysávať takmer 40 minút. Aspoň že sa Dyson rýchlejšie nabíja.

Pri najvyššom výkone vysávania sú ale omnoho značnejšie rozdiely. Kým Pure F9 dokáže ísť na plný výkon zhruba 15 minút, Dyson vypovie službu už po 6,5 minúte vysávania na plný výkon. To je jeho najväčší nedostatok, pretože v najslabšom výkonovom stupni je skôr iba mechanickou metlou – nedokáže vysávať koberce či ťažšie nečistoty na zemi – cestoviny, ryža apod. Rovnako je na tom s najslabším výkonom aj Electrolux.

Pure F9 ale dokáže ísť na plný výkon viac ako dvojnásobne dlhšie! Zároveň Pure F9 má aj väčšiu zbernú nádobu ako Dyson. Veľký rozdiel medzi nimi nie je, no v praxi ju budete vyprázdňovať menej často.

Aj vyprázdňovanie je zaujímavé. Kým Dyson V8 Absolut musíte zbaviť rúry s hubicou, aby ste mohli prísť s telom nad kôs, v prípade Pure F9 stačí iba vybrať valcovú nádobu a vysypať ju nad košom. V prípade oboch ale musíte dávať pozor, aby ste spodnú časť otvárali pomaly, inak sa obsah zbernej nádoby ocitne všade navôkol koša.

Osobne ma veľmi sklamal pri vysávaní Dyson. Prečo tvorcovia vytvorili otvory na vzduch práve v bočnej časti vysávača nechápem. Totiž vždy, keď vysávate, fúka priamo na vás najskôr studený a neskôr teplý vzduch. Najhoršie to je pri vysávaní stropov, kedy s vysávačom hýbete vo výške hlavy…

Plusom je len fakt, že vypúšťaný vzduch z Dysona ide cez HEPA filter, takže nedostanete dávku jemného prachu priamo do tváre. Electrolux využíva vlastný systém filtrácie, ktorý nemá síce certifikáciu HEPA, ale filtruje okolo 98-99% častíc menších ako 2,5 mikrónu.

S používaním súvisí aj hlučnosť vysávania. Ani jeden nie je úplne tichý, merané priemerné hodnoty sa pohybovali od 78 do 82 dB v závislosti od vysávaného povrchu a stupňa výkonu. Dyson je hlučnejší, ale iba o stupeň.

Plusom Pure F9 je podlahová hubica s LED svetlami, takže čo vysávate vidíte aj v tmavých kútoch a pod nábytkom. Dyson má na druhej strane bohatšie balenie s hubicou na tvrdé podlady a motorizovanou hubicou na koberce. Výmena trvá pár sekúnd, len mať hubice po ruke je už ťažšie.

Výborne to má s príslušenstvom vyriešený Electrolux, ktorý využíva hubicu 3v1, takže nepotrebujete mať kdesi odložené tri nadstavce, stačí vám jeden, z ktorého vytvoríte nadstavec s kefkou, štrbinovú hubicu a nadstavec na čalúnenie. Dyson má všetky tri hubice samostatne.

Dyson V8 Absolute Electrolux Pure F9
cena 459,00€ 429,00€
body 1 2
hmotnosť 2,6 kg 4,1 kg
body 2 1
hmotnosť v ruke pri vysávaní podlahy 1 577 g 1 006 g
body 1 2
hmotnosť v ruke pri vysávaní stropu 2,6 kg 4,1 kg
body 2 1
rozmery 125 x 22,5 x 25 cm 120 x 21,5 x 24,9 cm
body 1 2
výdrž (min výkon) 37 min. 56 min.
body 1 2
výdrž (max výkon) 6,5 min 15 min.
body 1 2
objem zbernej nádoby 0,54 l 0,7 l
body 1 2
systém sania cyklón cyklón
body 2 2
hlučnosť (max) 82 dB 81 dB
body 1 2
nabíjanie kábel stojan
body 1 2
rýchlosť nabíjania 5 hod. 6 hod.
body 2 1
podlahová hubica áno, 2x áno, 1x
body 2 1
hubica na čalúnenie áno, motorizovaná áno, pasívna
body 2 1
hubica na nábytok áno áno
body 2 2
štrbinová hubica áno áno
body 2 2
HEPA filter áno nie
body 2 0
spolu body 26 27
maximum body 34 34
HODNOTENIE 76,5 % 79,4 %

V porovnávacej tabuľke môžete vidieť všetky detaily, ktoré sme na oboch modeloch porovnávali. Výsledkom je, že Electrolux Pure F9 získať takmer 80% z celkových možných bodov, Dyson V8 Absolute získal 76,5%. Ide však o rozdiel ale len jediného bodu. Hoci je rozdiel minimálny, v praxi sa mi lepšie osvedčil práve Pure F9, ktorý je po mnohých stránkach lepším batériovým vysávačom. Dyson na druhej strane víťazí v hmotnosti a obsahu balenia, ponúka navyše HEPA filter, ktorý odstraňuje ešte viac nečistôt.

Electrolux Pure F9 je tak zatiaľ to najlepšie, čo na trhu bezdrôtových vysávačov môžete mať. Určite za to môže podstatne lepšia výdrž a lepšia ergonómia. K tomu si pridajte detaily ako lepšia cena, väčšia zberná nádoba, tichší chod apod. Len čo sa ale objaví Dyson V10 (oficiálne ešte nedostupný) či iní výkonní konkurenti, určite podobný súboj zopakujeme.

Víťazom súboja je tak Electrolux Pure F9.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si niektorý z bezdrôtových vysávačov na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku