Startupy chcú riešiť klimatickú krízu, vo finále Challengeru sú aj Slováci

ZDROJ | Challenger

Slovenský akcelerátor Challenger, nezisková organizácia, ktorá pomáha startupom so získaním investorov a ich uplatnením na trhu, prichádza s ďalším tzv. Demo day, finálnym zavŕšením niekoľkomesačnej práce startupov. Počas neho sa startupy musia ukázať v najlepšom svetle a presvedčiť investorov. Tento rok bude podujatie on-line.

ZDROJ | Challenger

Osem začínajúcich firiem, ktoré prinášajú na trh technologické inovácie v oblasti ekológie a obnoviteľných zdrojov, nastúpilo v októbri 2020 do akcelerátora Challenger. Práve tento päťmesačný proces mentoringu vyvrcholí 10. februára 2021 záverečným podujatím s názvom Demo day, na ktorom budú startupy prezentovať svoje technológie potenciálnym investorom.

Vybraná firma získa možnosť rokovať o investícii v minimálnej výške 250 000 € s CB Investment Management, hlavným investičným partnerom programu. Tri vybrané spoločnosti z minuloročného akceleračného programu takto získali investície vo výške viac ako 1,5 milióna eur. V porote bude Michal Nešpor z CB Investment Management, Andrej Kiska, partner  českého fondu Credo Ventures a Eamonn Carrey, Managing Director londýnskeho akcelerátora Techstars.

Martin Villig ZDROJ | Bolt

Demo day je online podujatie otvorené verejnosti, na ktorom po prvýkrát na Slovensku vystúpi aj Martin Villig, spoluzakladateľ estónskej spoločnosti Bolt, ktorej trhová hodnota je takmer 2 miliardy eur. Martin ako skúsený startupista patrí k najvýraznejším postavám novej generácie estónskych podnikateľov v technologickom sektore. Je na čele viacerých iniciatív na podporu mladých podnikateľov a vzdelávania ako Estonian Founders Society alebo Good Deed Education Fund. 

Kto je vo finále?

AgeVolt

 

Elektromobily sú čoraz populárnejšie. Jeden z ich hlavných problémov je však nedostatočná infraštruktúra smart nabíjacích staníc. AgeVolt prináša digitálny ekosystém, ktorý zahŕňa sieť dostupných inteligentných nabíjacích staníc pre elektromobily, k tomu energomanagement s dynamickým riadením energie a digitálnu platformu, ktorá umožňuje peer-to-peer zdieľanie nabíjačiek medzi ich vlastníkmi využitím vlastnej digitálnej meny.

Archee

Slovenský startup Archee prináša SPEAR Hydro – patentovaný mechanický systém, ktorý premieňa energiu z toku rieky na čistú a zelenú elektrinu. SPEAR Hydro je stabilný zdroj energie umiestnený v štandardnom recyklovanom riečnom člne, ktorý stačí zakotviť pri brehu a napojiť na miestnu sieť. SPEAR Hydro je schopný generovať až 190 kW elektriny a nepredstavuje žiadnu environmentálnu záťaž. Zapojenie jedného systému pomôže vraj za 10 rokov ušetriť okolo 8 200 ton CO2.

ZDROJ | Archee

E-Vision

Až 80% batérií zlyháva predčasne. E-Vision vyvíja riešenia, ktoré umožňujú, aby batérie fungovali lepšie a aby boli využívané efektívnejšie. Základom prístupu slovenského E-Vision je technológia neinvazívnej obnovy kapacity, založená na aplikovaní elektrických impulzov do batérií. Tieto elektrické „šoky“ dokážu vyčistiť ich vnútorné prostredie a obnoviť stratenú kapacitu. 

ZDROJ | E-Vision

Livestock Insider

Cieľom startupu Livestock Insider je zlepšiť chov hospodárskych zvierat a spôsob riadenia prísunu krmiva. Pre tento účel vytvorili softvér. Cloudová platforma zbiera a analyzuje dáta zozbierané z IoT zariadení, a vďaka strojovému učeniu poradí, ako zlepšiť výživu hospodárskych zvierat. Technológia tak zvýši produktivitu fariem.

eROBOT

Spoločnosť eROBOT navrhuje, vyvíja a implementuje inteligentné riešenia pre samoúdržbu a starostlivosť o mazanie priemyselnej robotiky. Sú tvorcami a výrobcami kompletného systému, ktorý zahŕňa filtračné zariadenia, senzory a softvér. Veľkou výhodou tohto riešenia je jeho pozitívny vplyv na životné prostredie. Ďalšou z výhod je, že riešenie prináša zákazníkom okrem zvýšenia produktivity aj výrazné úspory nákladov, keďže automatický systém predlžuje použiteľnosť oleja až po dobu životnosti robota. To eliminuje prestoje a odstávky robotických liniek z dôvodu servisu alebo poruchy. 

GroundCom

Vo vesmíre sa dnes nachádza viac ako 1 500 malých satelitov. Do ôsmich rokov pribudne ďalších 6 000. Avšak, komunikácia medzi nimi a operátormi je neefektívna. Jedna pozemná stanica (anténa pre komunikáciu so satelitmi) operátorského tímu „vidí“ satelit len približne jednu hodinu denne, keď nad ňou satelit prelieta. GroundCom prišiel s myšlienkou vytvoriť sieť takýchto pozemných staníc po celom svete, ktoré bude možné ovládať na diaľku – online. Vďaka tomu operátori získajú prístup k desiatkam pozemných staníc, ktoré si môžu prenajímať podľa potreby. 

RE-leaf

Ukrajinský RE-leaf prišiel s nápadom recyklovať opadané lístie na super-udržateľný papier, čím pomôže mestám dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Takýto papier je šetrný k životnému prostrediu, pretože pri jeho výrobe sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Výsledkom je výrazné zníženie emisií CO2, nižšia cena produktu a papier, ktorého spotreba nepredstavuje riziko pre prírodu.

ZDROJ | RE-leaf

Čo je Challenger akcelerátor?

Program Challenger rozbehla konzultačná spoločnosť CIVITTA s podporou Swiss Re, Microsoft, ZSE, Vienna Business Agency, Slovak Business Agency, Slovak Investment Holding, MMLaw a v spolupráci so Slovak American Foundation, Interreg Central Europe InNow a EIT Climate-KIC. Záštitu nad programom podujatia Demo day prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Komentáre k článku