Spoznáte všetky legendárne „slajdre“ od fínskej Nokie?

ZDROJ | Nokia

Na dnešné preverenie znalostí, povŕtanie sa v pamäti a pospomínanie si na možno modely, ktoré ste vlastnili a ktoré vám prirástli k srdcu, sme si vybrali opäť fínsku Nokiu. Tentokrát to budú legendy, ktoré sme museli vysúvať, aby sme ich mohli plnohodnotne používať. Reč je o tzv. „slajdroch“. Uhádnete ich všetky?

Pozrite si aj ostatné kvízy a preverte si svoje vedomosti z tech sveta.

„Slajder“ je prevzaté s anglického názvu slide, resp. slider. Hoci priamy preklad znamená niečo iné, v prípade mobilných telefónov išlo o výsuvnú konštrukciu. Dôvod na jej zavedenie bol pritom jednoduchý – výrobcovia boli schopný na menšiu plochu zmestiť väčší displej, či naopak, zmenšiť celkovú plochu telefónu s minmálnym nárastom hrúbky.

Predchodcom plnohodnotných sliderov boli mobilné telefóny, ktoré mali kusom plastu zakrytú klávesnicu. Tieto kryty boli často aktívne, ich vysunutím sa napríklad zdvihol hovor, zasunutím zas zrušil, resp. ukončil. Mnohé mali v tejto časti aj zabudovaný mikrofón, takže hovor mohol byť jasnejší, s lepším zvukom „druhej strany“. Legendou sa stala Nokia 8110, ktorá sa objavili v Matrixe.

Plnohodnotné slidery ale v tele ukrývali hardvérovú klávesnicu, či ďalšie ovládacie prvky. Legendou v tomto smere sa stala Nokia N95 s konštruckiou výsuvnou do dvoch smerov. V druhom, akoby nad displejom, sa objavili ovládacie tlačidlá multimediálneho prehrávača.

Spoznáte všetkých 11 legiend medi slajdrami od fínskej Nokie?

Komentáre k článku