Sonus faber Homage Tradition – potešenie od talianskych majstrov

ZDROJ | Sonus faber

Milovníkom kvalitného zvuku sú krásne a dokonale znejúce reproduktory značky Sonus faber dobre známe. Väčšina týchto produktov sa oprávnene zaraďuje do elitného high-end klubu. Rad Homage Tradition tieto atribúty spĺňa do bodky.

ZDROJ | Sonus faber

Výrobca ladil kolekciu Homage Tradition v klasickom štýle s miernym retro nádychom. Nenechal sa zahanbiť pri dizajne a remeselnom spracovaní reproduktorov, ktorými je povestný. Naopak zdá sa, že výtvarnú stránku produktov posunul do nových výšin.

recenziaSonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

Všetky štyri modely nového radu – Amati, Guarneri, Serafino a Vox potešia oko prepracovanou konštrukciou z ušľachtilých materiálov. Dostupné sú v prevedení Red z orechového dreva moreného do červena a v tmavej verzii Wenge. V dizajnových úpravách výrobca nešetril ďalšími kvalitnými materiálmi, ako sú koža, sklo a hliník.

Výrobca nezanedbal ani elektroakustickú stránku inovovaných reprosystémov. Nasadil množstvo inovatívnych prvkov zlepšujúcich presnosť a linearitu reproduktorov v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi.

Medzi kľúčové technológie patria nové meniče z vlastnej produkcie odvodené od vlajkovej lode Il Cremonese, nové výhybky so zákazkovými olejovými kondenzátormi Mundorf a segmentované vnútorné komory meničov.

Inovovaná technológia Stealth Ultraflex, ktorá je evolúciou systému Stealth Reflex, sa postará o potlačenie turbulencií a skreslenia a prenos vibrácií utlmujú tiché hroty „silent spikes“ známe takisto z modelu Il Cremonese. Amati Tradition a Guarneri Tradition nahrádzajú pôvodné modely Amati a Guarneri, kým reproduktory Serafino Tradition a Vox Tradition sú novinkami.

Posledne menovaný Vox s horizontálnym usporiadaním meničov, určený hlavne na nasadenie ako center, zatiaľ nie je k dispozícii, ale má sa tak stať čoskoro. Ostatné tri reproduktory si už môžete vypočuť a vychutnať u vybraných predajcov Hi-Fi.

Na slovenský trh bola nová séria Homage Tradition oficiálne uvedená 2. marca na slávnostnej prezentácii v bratislavskom showroome distribútora značky Sonus faber, spoločnosti BIS audio.

Malý, ale silný – Guarneri Tradition

Regálovky Guarneri Tradition sú najmenším členom novej kolekcie. Špeciálne stojany z uhlíkových vlákien im však poskytujú veľkú variabilitu umiestnenia v priestore. Je to dvojpásmová sústava používajúca výškový reproduktor H28 XTR-04 spoločný pre všetky modely novej série.

Tweeter má 28 mm hodvábnu membránu „Arrow Point“ DAD a zadnú komoru s akustickým labyrintom z prírodného dreva. Stredy a hlboké tóny pokrýva stredobasový menič W15 XTR-04 s priemerom 150 mm s neodymovým magnetom.

Sústava zvládne slušnú frekvenčnú charakteristiku 40 Hz – 35 kHz a pri citlivosti 87 dB SPL dokáže s odporúčaným zosilňovačom s výkonom 30 až 250 W poriadne nabudiť muziku. Krištáľovo čistý zvuk s pôsobivým detailom bol, dalo by sa povedať, pri reproduktoroch relatívne malých rozmerov až prekvapujúci.

Cena 14 100 € za pár reproduktorov vrátane stojanov však nenecháva priestor na pochybnosti, či sa určite pohybujeme v segmente high-end.

recenziaSonus faber Principia 1 – zvuk dobrej spoločnosti

Rafinovaný Serafino

Úplnou novinkou je menší z dvojice 3,5 pásmových stĺpových reproduktorov Serafino Tradition. Model je pomenovaný po Sunctusovi Serafinim (1699 – 1758), ktorý bol majstrom violinistom a začínal u slávneho Nicolu Amatiho. Podlahový 3,5-pásmový systém s plne para-aperiodickým ventilovaným boxom s technológiou Stealth Ultraflex System stelesňuje sny Hi-Fi nadšencov.

Vysoké tóny pokrýva rovnaký menič H28 XTR-04, ako u Guarneri, pribudol však samostatný stredotónový reproduktor M15 XTR-04 s priemerom 150 mm a dva woofery W18XTR-08 z dielne Sonus faber so 180 mm membránou so špeciálnou sendvičovou štruktúrou.

Výhybky rozdeľujú frekvenčné pásmo na míľnikoch 80 Hz – 250 Hz – 2500 Hz. Frekvenčná odozva sa zásluhou wooferov rozšírila smerom k basom na 30 Hz – 35 kHz.

Serafino Tradition (vľavo) a Amati Tradition (vpravo).

Poctivých 52 kg hmotnosti naznačuje, že ide o poriadny kus audiotechniky. Narástol aj odporúčaný výkon zosilňovača na 80 – 350 W (do 4 Ohm), takže s párom Serafine Tradition neutŕžite hanbu ani na párty. Že znejú vynikajúco, musíme priznať aj my v redakcii, hoci oproti dvojpásmovým Guarneri Tradition nie je podstatný posun subjektívne citeľný.

Aj Serafino Tradition je dodávaný v červenom prevedení z orechového dreva s čiernymi lištami, v kombinácii s čiernym lešteným hliníkom a čiernou kožou (podobne ako vlajkové lode Aida, Lilium a Il Cremonese), alebo tmavej Wenge.

Tmavohnedá verzia Wenge je pri reproduktoroch Sonus faber použitá prvýkrát – svetlé lišty z javorového dreva sú doplnené lešteným hliníkom a hnedou kožou. Cena stĺpového podlahového skvostu je 18 500 € za pár.

Amati Tradition – znovuzrodený vodca

Najväčším členom obnovenej rodiny sú 3,5-pásmové reproduktory rovnakej konštrukcie, ako Serafino Tradition. Osadené sú rovnakými výškovými aj stredotónovými meničmi, majú však silnejšiu dvojicu basových reproduktorov W22XTR-08 s odľahčenou sendvičovou membránou s priemerom 220 mm.

Dôsledkom toho je zníženie spodného okraja frekvenčnej charakteristiky, takže frekvenčná odozva dosahuje impozantných 28 Hz až 35 kHz. Silnejšie woofery si zároveň žiadajú výkonnejší zosilňovač, takže pre Amati je optimom 100 až 500 W.

Vlajková loď novej kolekcie je vďaka vylepšeniam jedným z najlepších reproduktorov, ktorý poteší nielen uši, ale aj oči a prostredníctvom dotyku priam umelecky spracovaného povrchu aj ruky.

Cena 24 500 € za pár zodpovedá pozícii Amati Tradition ako vlajkovej lodi celého radu. Počas posluchových testov našli reproduktory primeraného partnera v komponentoch McIntosh: predzosilňovač C1100T, controller C1100C, predzosilňovač triedy D D1100, gramofónový predzosilňovač MP1100 s gramofónom MT5 a SACD/CD transportom MCT450 vytvorili zdrojovú zostavu pre koncové zosilňovače. A nie hocijaké.

O výsledný úder sa v tomto prípade postarali dva monobloky McIntosh MC 1,2 kW. S takýmto výkonom treba narábať opatrne, neradno odpáliť reproduktory v cenovej kategórii automobilu strednej triedy.

Výsledný dojem v posluchovke distribútora však stál za to a odniesli sme si ďalší silný zážitok. Potvrdil, že Sonus faber je v reproduktoroch jednoducho silným hráčom, ktorý rozumie kráse tvarov aj nuansám elektroakustiky.

ZdrojČasopis TECHBOX 4/2017

Komentáre k článku