Smartfón ako vianočný darček? Vybrali sme 8 modelov do 400 €

ZDROJ | Sony

Ak chcete darovať sebe alebo blízkym pod stromček nový smartfón a netlačí vás rozpočet do 150 €, no zároveň nepotrebujete tie najlepšie modely na trhu, máme pre vás to najlepšie do 400 €.

Ak na vašom zozname prijaní nie je smartfón, možno vás inšpirujú ostatné články z našej série VIANOCE 2018, v ktorých vám až do Vianoc predstavíme tipy na najlepšie technologické darčeky pod stromček.

Nastavený cenový strop nie je až tak obmedzujúci, no predsa len spôsobuje, že smartfónom v tejto cenovej kategórii chýbajú určité funkcie vlajkových lodí a výrobcovia v snahe ušetriť musia robiť menšie kompromisy. Každým rokom sa však táto situácia zlepšuje a hoci sú vlajkové lode čoraz drahšie, v nižších cenových kategóriách dostanete čoraz lepší hardvér.

Zrejme ako v celom spektre tohtoročných smartfónov, aj v tejto triede sa stali hitom displeje s výrezom. Tie umožnili výrobcom umiestniť do relatívne malého tela priestrannú obrazovku. Ak vám však výrez nevyhovuje, stále na trhu nájdete aj klasické modely, ktoré síce presedlali z pomeru strán 16:9 na natiahnutý pomer 18-19:9, no aj to má svoje výhody vo väčšom mieste na vertikálny obsah.

Pri fotoaparátoch sa stali štandardom duálne fotoaparáty. Viac fotoaparátov však nezaručuje vyššiu kvalitu fotografií a často sa tak môže stať, že smartfón s jedným, no poriadnym snímačom, vytvorí krajšie zábery, ako smartfón s duálnym fotoaparátom. Ideálne teda skúste nahliadnuť do našich recenzií a fotografií od používateľov, ktorých je plný internet.

ZDROJ | Samsung

V tejto kategórii je prekvapivo rozmanitý výkon, ktorý sa pohybuje od strednej triedy s priemerným výkonom postačujúcim na bežné každodenné používanie, až po čipsety prebraté z najdrahších vlajkových lodí, ktoré sa nezapotia ani pri tých najnáročnejších hrách. Samozrejme, nie každý potrebuje ten najvyšší výkon a väčšinou platí, že ak nebažíte po výkone, môžete ušetriť alebo vybrať smartfón, pri ktorom výrobca neinvestoval primárne do výkonu, ale iných parametrov.

Ak už sledujete parametre, podstatným parametrom je aj batéria, no papierová kapacita sa ešte nerovná reálnej výdrži. Výdrž totiž ovplyvňuje mnoho faktorov a aj v tomto prípade bude lepšie, ak sa obrátite na naše recenzie, alebo reálne skúsenosti používateľov. Viac sa pri batériách oplatí sledovať, či nabíjanie prebieha cez USB-C port a či batéria a čipset podporujú rýchle nabíjanie. Napokon, ak batériu dokážete nabiť rýchlo, na výdrži už potom tak nezáleží.

Po softvérovej stránke samozrejme platí, že by ste mali siahnuť po smartfóne, ktorý má najnovší Android. Nie vždy však v parametroch na stránke výrobcu alebo v e-shope nájdete verziu, ktorú aktuálne výrobca ponúka. Väčšinou ide o verziu Androidu, s ktorou išiel daný model do predaja. Tu budete musieť pátrať a zistiť, akú najnovšiu verziu daný model dostal.

ZDROJ | Sony

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie sú na tom s aktualizáciami smartfóny z programu Android One, no niekedy sa výrobcovia posnažia a aktualizácie vydávajú relatívne skoro aj pre bežné modely. Pri Android One však máte záruku, že na váš smartfón budete dostávať aktualizácie minimálne po dobu troch rokov od jeho vydania. Pre smartfóny mimo tohto programu vám aktualizácie nikto nezaručí.

Čo sa týka chýbajúcich vlastností v tejto cenovej kategórii, zbytočne tu budete hľadať bezdrôtové nabíjanie. Naopak tu ale občas narazíte na zvýšenú odolnosť voči vode. Ak chcete platiť telefónom bezkontaktne, treba si skontrolovať aj prítomnosť NFC. Je to prekvapivé, no výrobcovia niekedy šetria aj na takejto banalite.

Zo smartfónov do 400 € ešte nezmizol 3,5-mm jack a tak ešte nebudete nútení prejsť na bezdrôtový zvuk. Občas však vo výbave chýba slot na microSD kartu a tak si pri kúpe takéhoto modelu musíte rozmyslieť, či vám bude poskytnutá interná pamäť stačiť. Ak už je slot na microSD kartu prítomný a ide o model s funkciou Dual SIM, všimnite si či ide o hybridný alebo plnohodnotný slot. Hybridný slot dokáže obslúžiť iba jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Plnohodnotný Dual SIM obslúži dve SIM karty a microSD kartu súčasne.

Zhrnutie

  • displej s výrezom má výhody, no stále sa mu môžete vynúť
  • duálny fotoaparát nezaručuje kvalitu, prezrite si reálne fotografie
  • do 400 € dostanete aj výkonnejšie čipsety, no niekedy za cenu šetrenia pri iných parametroch
  • kapacita batérie nie je až tak kľúčová, dôležitejšie je rýchle nabíjanie
  • ak vám ide o aktualizácie, zaručí vám to jedine Android One
  • odolnosť voči vode tu nájdete, no nie je to pravidlo
  • ak chcete platiť telefónom, skontrolujte prítomnosť NFC
  • ak vám záleží na Dual SIM a zároveň potrebujete microSD kartu, dávajte si pozor na hybridné sloty
ZDROJ | Samsung

ASUS ZenFone 5

399,00 €
ZDROJ | ASUS

Prečo kúpiť?

ASUS síce tento rok neohúril originálnym dizajnom, no vo svojom modeli do 400 € ponúkol jasný 6,2-palcový displej s rozlíšením Full HD+ a pomerom strán 18,7:9, ktorý pokrýva 95 % farebného spektra DCI-P3. Displej dopĺňa svižný hardvér a vo výbave nechýba ani duálny fotoaparát, 3,5-mm jack alebo stereo reproduktory.

Prečo nekúpiť?

Hlavným mínusom v našej recenzii na ASUS ZenFone 5 bolo množstvo bloatwaru, ktorý ASUS umiestnil do svojej softvérovej nadstavby. Hoci ZenFone pôsobí ako vlajková loď, vo výbave chýba odolnosť voči vode a zamrzí aj nedoladený senzor jasu. Za relatívne malý príplatok (100 €) môžete mať lepšie vybavený ZenFone 5z.

Honor 10

349,00 €
ZDROJ | Honor

Prečo kúpiť?

Tento dostupný, no slušne vybavený model od dcérskej spoločnosti Huawei nás v recenzii zaujal na prvý pohľad elegantným dizajnom, ktorý ukrýva v kompaktnom tele 5,84-palcový displej s notifikačnou diódou so snímačom odtlačkov pod ním a výkonný čipset Kirin 970. Za pozornosť stojí aj kvalitný duálny fotoaparát, 3,5-mm jack a infračervený port, ktorý môžete využiť ako diaľkový ovládač na domáce spotrebiče.

Prečo nekúpiť?

V tejto cenovej kategórii je to nezvyčajné, no Honor 10 napriek tomu neponúka slot na microSD kartu. Pri výbere pamäťovej verzie teda treba počítať s tým, že si ju už dodatočne nebudete môcť rozšíriť. Pri spomínanom duálnom fotoaparáte je mínusom nekonzistentná kvalita fotografií pri využití umelej inteligencie a tiež chýbajúca optická stabilizácia.

Huawei Mate 20 Lite

399,00 €
ZDROJ | Huawei

Prečo kúpiť?

Kolega predchádzajúceho smartfónu ponúka až 6,3-palcový Full HD+ displej s pomerom strán 19,5:9, ktorému dodáva obsah o niečo menej výkonný, no stále dosť výkonný Kirin 710. Kvalitou prekvapí aj duálny fotoaparát, pod ktorým je umiestnený snímač odtlačkov. Duálny fotoaparát je dokonca aj na prednej strane, kde umožňuje vytváranie fotografií s bokeh efektom. Plusom je aj batéria s kapacitou 3 750 mAh, ktorá poskytuje skvelú výdrž.

Prečo nekúpiť?

Huawei Mate 20 Lite neohúri kvalitou reproduktoru a prekážkou môže byť aj nadstavba EMUI 8.2, ktorá (tak ako pri smartfónoch Honor) predstavuje celkom veľký zásah do pôvodného Androidu a obsahuje nezanedbateľné množstvo predinštalovaných aplikácií.

Pozrite siČo je to eSIM? Plastovým kartám v telefónoch odzvonilo

Motorola one

249,00 €
ZDROJ | Motorola

Prečo kúpiť?

Motorola sa tentokrát rozhodla zapojiť do programu Android One, ktorý novému modelu s podobným názvom zaručuje celkom čistý Android so zárukou pravidelných aktualizácii minimálne po dobu troch rokov od vydania smartfónu, ale aj zabudovanú funkciu Google Lens s umelou inteligenciou a tiež neobmedzené úložisko v službe Fotky Google, kde môžete zálohovať svoje fotografie a videá v plnej kvalite bez kompresie. Plusom je aj rýchle nabíjanie TurboCharge a pribalený silikónový obal.

Prečo nekúpiť?

Motorola one podlieza náš cenový strop celkom výrazne, čo sa prejavuje na menej kvalitnom displeji s nízkym rozlíšením a tiež na duálnom fotoaparáte, ktorý síce dokáže vytvárať kvalitné zábery, no táto kvalita nie je až tak konzistentná. Časom sa môže prejaviť aj použitie staršieho čipsetu Snapdragon 625.

Nokia 7 Plus

369,00 €
ZDROJ | Nokia

Prečo kúpiť?

Tak ako predchádzajúci smartfón, aj Nokia 7 Plus patrí do programu Android One, čo jej zaručuje všetky spomínané výhody, vrátane čistoty systému a pravidelných aktualizácií. Po hardvérovej stránke ponúka tento model kvalitné hliníkové telo, skvelý Full HD+ displej s uhlopriečkou 6 palcov a 3,5-mm jack. Duálny fotoaparát na zadnej strane vytvára skvelé zábery, pričom samozrejme nechýba ani režim portrétu s bokeh efektom.

Prečo nekúpiť?

Hoci to pri bežnom používaní dnes nevidieť, Nokia 7 Plus využíva ešte o niečo slabší čipset Snapdragon 660. Mínusom v našej recenzii sa stala aj aplikácia fotoaparátu, pomalší snímač odtlačkov oproti konkurencii a nespoľahlivý senzor okolitého svetla.

Samsung Galaxy A8

389,00 €
ZDROJ | Samsung

Prečo kúpiť?

Dostupný zástupca Galaxy série A ponúka 5,6-palcový Full HD+ Super AMOLED displej s pomerom strán 18,5:9 bez výrezu a telo s certifikáciou IP68, ktorá zabezpečuje odolnosť voči vode. Na zadnej strane je síce len jeden fotoaparát s rozlíšením 16 megapixelov, no na duálnu zostavu nájdeme na prednej strane. Používateľov funkcie Dual SIM poteší plnohodnotný slot, ktorý umožňuje využitie dvoch SIM kariet súčasne spolu s microSD kartou.

Prečo nekúpiť?

Na prednej strane je síce duálny fotoaparát, no jeho kvalita nie je najlepšia. Mínusom v našej recenzii sa stalo aj umiestnenie snímaču, ktoré nemusí vyhovovať každému. Zvyknúť si tiež treba na nadstavbu od Samsungu, ktorá sa od prostredí iných výrobcov výrazne líši.

Sony Xperia XA2 Ultra

339,00 €
ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Sony ponúka v tejto cenovej kategórii elegantný model s klasickejším dizajnom, v ktorom je osadený 6-palcový IPS Full HD displej, predný duálny fotoaparát s rozlíšením 16+8 megapixelov, ktorý sa nestratí ani v slabom osvetlení a tiež hlavný 23-megapixelový fotoaparát so snímačom Exmor RS. Plusom má byť aj dlhá výdrž batérie, ktorú zabezpečuje kapacita 3 580 mAh a režim Stamina.

Prečo nekúpiť?

Dizajn smartfónov Xperia je ikonický, no prináša so sebou aj hrubšie rámčeky na spodnej a hornej strane. Hoci s vodeodolnosťou pri smartfónoch začalo práve Sony, model Xperia XA2 Ultra sa touto vlastnosťou pochváliť nemôže. Časom sa môže stať mínusom aj starší čipset Snapdragon 630.

Xiaomi Pocophone F1

349,00 €
ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Pojem „flagship killer“ sa už nepoužíva tak často, no v tomto prípade by bol vhodný. Xiaomi si vytvorilo ďalšiu podznačku a jej prvým výstrelom je Pocophone F1. Tento smartfón ponúka čipset Snapdragon 845 (ktorý používajú vlajkové lode) a duálny fotoaparát (12+5 Mpx), ktorý získal druhé miesto v slepom teste u YouTubera MKBHD. Plusom je aj dlhá výdrž batérie a celkom vydarená nadstavba, ktorá nemá ďaleko od čistého Androidu.

Prečo nekúpiť?

Keďže Xiaomi siahlo po drahom čipsete, ušetrilo na chýbajúcom NFC a tele, ktoré nepôsobí príliš prémiovo a nemá odolnosť voči vode. Používateľov dvoch SIM kariet nepoteší ani hybridný slot, ktorý núti vybrať si medzi funkciou Dual SIM a microSD kartou.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si niektorý zo smartfónov na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku