Robert Melicher – Diagnóza: Zberateľ Nokií

Čo zbierate vy? Robert sa rozhodol pre zbieranie starých telefónov Nokia. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by to neboli telefóny v stave úplne nových!

Áno, čítate dobre, Robert Melicher z Bratislavy zbiera modely Nokia, ktoré mnohí z vás určite v minulosti používali často ako top high-endové kúsky. Má ich už viac ako 300 a všetky sú nové, nepoužité, s kompletným príslušenstvom a v pôvodných obaloch. Zaspomínajte si s nami na časy, kedy Nokia kraľovala trhu telefónov.

reportážSlovák zbiera nové staré Nokie, tvorí tak svetovo unikátne múzeum

Si naozaj zberateľom telefónov Nokia, a to vyslovene nových?

Áno, zbieram len nové telefóny. Musím ešte upresniť, že nezbieram ani tzv. swap-y. To sú telefóny, ktoré sa vrátili po reklamácii, Nokia ich opravila, vymenila na nich množstvo vecí, takže sú tiež ako nové. Je to vlastne nepoškodený, nový telefón, ale nemá krabičku ani žiadne ďalšie príslušenstvo. Takéto mám len štyri, ale skôr sa im vyhýbam, nie je to to pravé. Telefóny, ktoré zbieram, sú v nepoužitom stave, v originálnom balení a s príslušenstvom. Na displeji majú fóliu a ideálne je, keď je aj nabíjačka nepoužitá. Mojich zberateľských kusov sa dotýkam výlučne v rukavičkách, prezerám ich pod lupou, vidím každú chybičku.

Špička ľadovca zbierky, ktorú tvorí viac ako 300 úplne nových telefónov Nokia.

Vidím, že tie balenia otváraš. Nemajú väčšiu hodnotu, keď sú zaplombované?

Držať zaplombované telefóny mi nedáva zmysel. Predsa sa musím pozrieť, čo je v krabičke zabalené. Jednému môjmu kamarátovi – zberateľovi sa napríklad stalo, že kúpil zaplombovaný mobil a vnútri bol falzifikát. Napodobenín je na trhu približne dve tretiny, hlavne v kategórii nepoužívaných.

retrorecenziaNOKIA 3310 – legenda legiend

Prečo zbieraš len nové, nepoužité telefóny?

Najprv som zbieral použité Nokie. Bol som vtedy ešte študent, takže samozrejme, že financie boli veľmi obmedzené. Postupne som si vyberal telefóny v čoraz lepšom stave, no keďže som nenormálny pedant, prešiel som dosť rýchlo na nové. Asi je to nejaká moja obsesia, ale hnevalo ma, že tie mobily nie sú nové, nebavilo ma sa na ne pozerať.

Ako si so zberateľstvom začal?

Dávnejšie som dostal Nokiu 7110, potom som ju niekam zapatrošil a úplne na ňu zabudol. Pred asi 5-6 rokmi som u otca na firme otvoril šuplík a objavil ju tam. Vtedy to celé začalo, presne sa pamätám na ten pocit, ako som si povedal, že tieto telefóny chcem zbierať. Najprv som sa ale rozhodol, že budem zbierať len sériu -110. Niektoré z nich sa zháňajú veľmi ťažko, napríklad 2110 alebo 6110.

V zbierke nechýba ani legenda, Nokia 3310, táto je nepoužitá a vyrobená priamo vo Fínsku.

Nenapadlo ti zbierať aj iné značky?

Ani nie. Ostatné značky starších mobilov ako Siemens, Ericsson a podobne mi akosi nikdy nič nehovorili. Vždy som používal telefóny Nokia, dokonca aj teraz používam Nokiu 1208. Jednoducho ma oslovuje ich dizajn a možno je to aj minulosť značky, ktorú som do istej miery zažil.

retroNokia N8 má 9 rokov! Ako vyzeral tento top-end v dobách dávno minulých?

Ktorý kúsok bol tvojim prvým nepoužitým?

Na úplne prvý si nespomínam, ale spomínam si na prvý taký významnejší z nových telefónov, v tej dobe môj najdrahší. Bol to komunikátor Nokia 9000. Vylicitoval som ho vtedy za viac ako 500 Eur, pričom vo finále tej dražby som bol ja a poľské Múzeum techniky.

Potom to už išlo asi raketovým tempom…

Práveže nie. Išlo by, keby som mal sponzora alebo neobmedzený rozpočet, lenže ja som stále musel riešiť cashflow a rátať, čo si môžem dovoliť a čo nie. Aj to je relatívne, pretože kľúčové je, samozrejme, tie telefóny nájsť, a to je zároveň aj to najťažšie.

Do zbierky patria aj málo známe a preto veľmi cenné digitálne náhrdelníky Nokia.

Vieš vôbec, koľko modelov Nokia celkovo vyrobila a koľko z nich už vlastníš?

To presne neviem, je to ťažké zistiť. Dostal som sa k informácii, že ich bolo približne 500, ale nedávno som videl dokument, „ťahák“, ktorý slúži v boji proti falzifikátom. Fake spoznám na prvý pohľad aj na fotografii. Je to zoznam modelov a fabrík. Nokia telefóny sa vyrábali v Číne, Fínsku, Maďarsku, ale aj v Mexiku, Indii, Rumunsku, Nemecku, USA a v Kórei. V tomto dokumente je tých modelov zhruba toľko, koľko ich mám ja (Pozn. redakcie – 326 k 6. marcu 2019). Viem však minimálne o piatich modeloch, ktoré určite nemám.

Pozrite siNokia 8110 4G a.k.a. „banán“ naživo z Barcelony

Aký je cenový rozdiel medzi použitým a novým telefónom?

Obrovský. Napríklad Nokia N95 použitá, s kompletným balením a veľmi zachovalá, stojí cca. 80 eur, závisí to aj od toho, kde ju kupujete. Každopádne do 100 dolárov sa dá vmestiť. Nová, nepoužitá, vyjde na 500 dolárov.

Ktorý je tvoj najdrahší telefón?

Určite Nokia 8800 Carbon Arte, tá ma stála viac ako tisíc eur. Sú ale aj oveľa drahšie, také, ktoré si svoju cenu nielen zachovali, ale je aj niekoľkonásobne vyššia. Sú to ale všetko telefóny Arte. S nimi je to však ťažké, pretože sú veľmi často „fejkové“.

Robert s telefónmi zaobchádza doslova v rukavičkách, hlavne s tými veľmi cennými, ako táto Nokia 9110.

Máš medzi telefónmi aj nejaké „srdcovky“?

Nokia 8110 a aj 6110, ktorej je veľmi málo. Všeobecne mám obľúbené modely najmä podľa toho, ako veľmi sú raritné. Momentálne sa teším na model Nokia N92, zatiaľ ju mám iba použitú. Tá sa mi proste páči a keďže bola len na ázijskom trhu, nie je jednoduché ju získať. Mám už kúpenú letenku na Filipíny, tak snáď sa mi to podarí.

recenziaNokia 3310 – legendárne meno s výbavou low-costu

Znamená to, že za telefónmi aj cestuješ?

Pár krát som takto vycestoval, ale skôr je to tak, že keď niekam cestujem súkromne, využijem to. Napríklad nedávno som si prešiel Vietnam na motorke. Keď som si kúpil letenku, hneď som e-malom kontaktoval zberateľa vo Vietname a dopadlo to tak, že som mu tam niesol 3 telefóny. Žiaľ, odtiaľ som si práve žiadne nepriniesol, pretože tam je to samý falzifikát.

Tento tvoj koníček je dosť drahý. Máš predstavu, koľko si už do telefónov investoval?

Neviem a radšej to ani nechcem vedieť.

Vedeli ste, že Nokia vyrábala aj magnetofónové prehrávače?

Nie je ti ľúto, že Nokia ako značka upadla?

Áno, je to škoda. Každopádne, novodobé smartfóny by som aj tak nezbieral, veď sú všetky rovnaké. Dlho som smartfón ani nemal, ale zistil som, že som s ním rýchlejší, efektívnejší, môžem pracovať kdekoľvek, takže som si ho zaobstaral. Teraz mám piaty v poradí, niektoré mi vydržali funkčné iba jeden mesiac. Mám aj smart hodinky Nokia, jedny v zbierke, jedny na ruke, tie sú dnes už celkom slušná rarita.

NPTSNokia N-Gage – mobil a herná konzola v jednom, ktoré predbehli dobu

Nokia vyrábala aj iné veci, vlastníš aj niečo iné ako telefóny?

Zopár sa ich nájde. Napríklad kazetový prehrávač, videokazeta a samozrejme, mám veľa príslušenstva Nokia, možno aj viac kusov, než telefónov. Ako inak, všetko nové.

Máš zbierku – čo s ňou? Máš nejaký zámer, ako ju využiť?

Chcem túto zbierku zdigitalizovať a vytvoriť virtuálne múzeum Nokia. Myslím si, že tento koncept bude v budúcnosti bežný. Napadlo mi to možno aj preto, lebo som na digitalizácii už pracoval a zároveň mi to príde ako najlepší spôsob, ako túto zbierku dostať k všetkým ľuďom, ktorých to zaujíma. Virtuálna realita umožní modely si poprezerať a určite v budúcnosti aj pomocou virtuálnych rukavíc si predmet „chytiť“ do rúk, pootáčať, ohmatať.

Ak by ste sa chceli pozrieť na Robertovu zbierku, nájdete ju na stránke www.newnokiacollection.com.

ZdrojČasopis TECHBOX jar 2019

Komentáre k článku