Rím nám ukázal schopnosti a obmedzenia full-frame fotoaparátu Nikon Z 6

Na konci leta sme zobrali najnovší Nikon Z 6, full-frame CSC model od japonského výrobcu, ktorý sa v mnohom podobá na aktuálnu vlajkovú loď, do Ríma. Nikon Z 7 sme už recenzovali pred niekoľkými mesiacmi, tak sme chceli zistiť ako je na tom aj druhý model, ktorý Nikon predstavil zároveň s top kúskom.

Pozrite siNikon predstavuje rovno dva full-frame CSC foťáky!

Niekoľko dní v Ríme ukázalo schopnosti Nikonu Z 6, ale aj jeho obmedzenia. Najvýraznejším rozdielom je azda snímač, ktorý má 24,5 Mpx, pričom Z 7 má 45,7 Mpx. Snímač je však stále stabilizovaný v piatich osiach. Plusom ostáva, že telo je utesnené voči vode, presnejšie dažďu. Pod vodu ho určite ponárať netreba. Snáď to bolo iba testovaným kúskom, no niektoré pogumované časti s imitáciou kože sa odliepali pri okrajoch. To od fotoaparátu za takmer 1 800 € by som osobne nečakal.

Potešili ma ale detaily, ktoré má aj Nikon Z 7. Napríklad info displej na hornej strane nemá každý CSC aparát. Naopak, sklamalo ma, že Nikon Z 6 rovnako podporuje karty XQD, hoci je určený pre menej náročných. Kupovať čítačku XQD kariet je investícia navyše a možno aj zbytočná, tieto karty nepoužíva takmer nikto.

Inak je novinka špičková aj po stránke ergonómie. Hoci bežne používam dve konkurečné značky, na ovládanie som si zvykol v priebehu niekoľkých hodín. Plusom je určite aj kitový objektív NIKKOR 24-70 f/4 S, s ktorým som fotil 99% všetkých záberov. Akosi sa mi nechcelo mestom so sebou nosiť druhý 50 mm objektív, ktorý sme mali na test. Navyše, setový objektív má výborný rozsah, svetlenosť i kresbu, tak mi to prišlo úplne zbytočné.

Výsledky v plnom rozlíšení si môžete pozrieť otvorením fotky v novom okne alebo tabe. Fotky sú vyvolané z RAW s minimálnymi úpravami.

Cez deň a v noci…

 

 

Bežný záber a skladaná ponoráma…

Grafiti z 1666?

Parkovanie po taliansky. Kdekoľvek a akokoľvek.

 

Poznáte bergamot?

Via Appia Antica… V skalách ostali stopy po tisíckach vozov.

Komentáre k článku