Porovnali sme 3 000 mm objektív Nikonu a 1 200 mm objektív Olympusu

V jeden moment sme mali možnosť mať naraz na test poriadne fotografické delá, hlavne tvarom. K najnovšiemu CSC od Olympusu nám prišla aj jeho pýcha, 300 mm objektív s 2x telekonvertor, čo v praxi predstavuje 1 200 mm objektív. Nikon zas ukazoval svoju dominanciu s 3 000 mm objektívom. Oba sme preto vyskúšali súčasne a chceli sme vedieť odpoveď na otázku – stačí 1 200 mm objektív na zábery, ktoré dokáže 3 000 mm čo sa týka výslednej kvality?

Pozrite siPozreli sme si zatmenie Mesiaca cez 3 000 mm objektív od Nikonu

Inak povedané: Dokážeme s 1 200 mm objektívom od Olympusu vytvoriť rovnako kvalitatívny záber, ako s 3 000 mm objektívom od Nikonu? Táto šialená otázka mi napadla v momente, kedy som čítal špecifikáciu Nikonu. Zvyknutý na veľké snímače ma celkom prekvapila miniatúrnosť snímača za jeho 3 000 mm objektívom. Jeho veľkosť je len 1/2,3″. Také čipy dnes v pohode používajú výrobcovia smartfónov vo svojich modeloch.

Na druhej strane je Olympus, v tomto prípade Olympus OM-D E-M1X s Micro 4/3 snímačom. Ak by ste chceli vedieť veľkostný rozdiel, tak tu je:

V číslach ide o plochu 225 mm² verzus 28,5 mm² pre 1/2,3″ snímač. Fyzika nepustí.

Pre zaujímavosť, takto vyzerá Mesiac pred čiastočným zatmením v podaní 3 000 mm objektívu Nikonu (vľavo) a takto v podaní 1 200 mm objektívu od Olympusu (vpravo). Ešte pre vysvetlenie. Olympus má síce 300 mm objektív (M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm F4 IS PRO), ale používal som ho s 2x telekonvertorom (M.Zuiko Digital 2x Teleconverter MC‑20). Zároveň dvojnásobný je i crop faktor. Výsledkom je tak 1 200 mm objektív 2 x 300 mm x 2 (po prepočte na kinofilm).

Prípadné rozdiely v kvalite sú čiastočne i mojou vinou. Po prepnutí do programu priority clony (A) som si neskontroloval nastavenie citlivosti snímača a Olympus ho aj napriek dostatku svetla z Mesiaca vyhnal až na ISO 3200 a viac.

Pozrite siOlympus OM-D E-M1X je ešte odolnejší a rýchlejší

Zábery sú v plnom rozlíšení (otvorením v novom okne alebo tabe si ich môžete prezrieť detailnejšie), v prípade Olympusu sú však umelo zväčšené, aby bolo možné priame porovnanie s výstupom z Nikonu. V podstate to je aj cieľ a odpoveď na otázku z úvodu – či je možné z 1 200 mm objektívu pred podstatne väčším snímačom získať obraz ako z maličkého čipu za 3 000 mm objektívom. Posúďte sami…

100% crop…

Ako môžete vidieť, zábery aj po zväčšení z Olympusu sa kvalitatívne približujú záberom z Nikonu. Nebyť privysokého ISO, zábery mohli byť o čosi kvalitnejšie a ostrejšie. Človek sa však učí na vlastných chybách…

 

Komentáre k článku