Objednávate tovar z Číny? Od 1. júla sa pripravte na elektronické colné konanie

ZDROJ | RoseBox

Obľúbené objednávanie lacného tovaru z krajín mimo Európskej únie bude už od 1. júla o niečo komplikovanejšie, a najmä drahšie. Pri objednávkach do 150 € síce stále nebude potrebné riešiť clo, no zaplateniu dane z pridanej hodnoty sa bez ohľadu na hodnotu objednávky už od zajtra nevyhneme.

Bezstarostné objednávanie lacných produktov z Ázie bude už od zajtra, 1. júla 2021 minulosťou. Každý tovar prichádzajúci z krajín mimo Európskej únie bude totiž od tohto dátumu si totiž bude vyžadovať vyplnenie elektronického colného vyhlásenia, bez ohľadu na jeho hodnotu. Elektronické colné konanie so sebou na jednej strane prinesie istú dávku byrokracie, na druhej zas zvýšené náklady.

ZDROJ | rupixen.com

Ak chcete čo najviac ušetriť, colné vyhlásenie si budete môcť vyplniť aj sami. Potrebný k tomu bude elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), čítačku kariet, kvalifikovaný elektronický podpis a zostavu podporného softvéru.

Ak niečo z toho nemáte, na tento úkon budete môcť splnomocniť aj inú osobu, ktorá formulár na webovej stránke Finančnej správy vyplní za vás. V oboch prípadoch by vás celým procesom mal previesť nový intuitívny sprievodca.

Delegované colné konanie

Jednoduchšou, no o niečo drahšou cestou bude delegovanie colného konania na prepravnú spoločnosť, ktorá si za tieto služby môže účtovať samostatný poplatok. Službu eColné konanie okrem väčšiny kuriérskych spoločností ponúka aj Slovenská pošta, ktorá si za automatizované colné konanie účtuje poplatok vo výške od 2 €.

Ak vám bude doručené Poštové oznámenie so skladovým číslom, eColné konanie môžete začiať jeho zadaním priamo do vyhľadávača zásielok na stránke Slovenskej pošty.ZDROJ | Slovenská pošta

Základný poplatok, ktorý sa v prípade nevyjadrenia nesúhlasu s eColným konaním môže zaúčtovať aj automaticky, sa následne navyšuje v závislosti od množstva potrebnej manuálnej administratívnej práce spojenej so spracovaním objednávky. V prípade manuálneho doplnenia údajov si tak za objednávku priplatíte 4 €, v prípade podrobnejšej kontroly zásielky je to až 9 €.

Európske sklady

Elektronickému colnému konaniu sa môžete úplne vyhnúť. Stačí, ak si tovar objednáte z pobočky alebo skladu, ktorý sa nachádza na území niektorého z členských štátov Európskej únie. Výber krajiny pôvodu je už súčasťou mnohých internetových obchodov a aukčných portálov vrátane tých Čínskych.

V takomto prípade je ale potrebné počítať s predražením tovaru. Na jednej strane sa predraží samotné poštovné, ktoré už na rozdiel od lacných objednávok z Číny nezvykne byť pri objednávkach v rámci EÚ bezplatné.

Pozrite siVieme ako si vytvoriť digitálny preukaz o zaočkovaní aj bez európskej appky

Na druhej strane sa predraží aj samotný tovar, do ktorého ceny už musí byť zahrnutá daň z pridanej hodnoty. V opačnom prípade by bolo potrebné DPH zaplatiť dodatočne pri doručení tovaru colným konaním priamo na Slovensku.

Vyrovnanie konkurencieschopnosti

Zmeny v colných poplatkoch za dovoz tovaru z krajín mimo Európskej únie neprinesú iba dodatočný príjem do kás členských štátov, ale aj zvýšenie konkurencieschopnosti predajcov podnikajúcich priamo v Európe.

ZDROJ | Lenovo

Európske a slovenské internetové obchody začali byť v posledných rokoch pod výrazným tlakom svojich ázijských proťajškov, ktorým cenovo nedokázali konkurovať. Výhodou pre koncového zákazníka, ktorý sa rozhodol pre nákup v lokálnom e-shope, bola zvyčajne iba kratšia doba dodania a jednoduchšia záruka, prípadne výmena tovaru.

Navýšenie ceny, ani zdržanie samozrejme nebude veľké. I tak je ale možné, že časť zákazníkov, ktorí radi nakupovali lacnejší tovar z Ázie nebude zmeny akceptovať a preorientujú sa na domáce obchody,“ predpokladá Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.

Komentáre k článku