Ako si pokryť veľký dom kvalitnou Wi-Fi?

Ak máte rozľahlý bungalov, alebo poschodový dom a používate Wi-Fi, určite ste sa stretli s problematickým pokrytím. Hoci signál je aj v odľahlej časti domu, pripojenie je slabé. Existujú ale šikovné riešenia, moderné Wi-Fi mesh systémy. Ukážeme vám ako na ne.

TÉMAČo je to Wi-Fi mesh? Od hviezdy k mriežke

To, čo je Wi-Fi mesh vám znovu rozpisovať nebudeme. V skratke ide o mriežkovú Wi-Fi sieť, ktorá má podstatne lepšie vlastnosti, ako klasická Wi-Fi, resp. Wi-Fi so stromovou štruktúrou. Čo je Wi-Fi mesh si môžete prečítať podrobne v samostatnom článku.

ZDROJ | TP-Link

V prípade rozľahlých, alebo viacposchodových domov a kancelárií býva pokrytie kvalitnou Wi-Fi sieťou v súčasnosti veľmi žiadúce. Čoraz náročnejšie on-line aplikácie, VoD služby či iný streaming vyžadujú rýchle dátové prenosy. So slabým signálom zároveň slabne aj rýchlosť.

Ak máte takýto problém, odporúčame poobzerať sa po Wi-Fi mesh riešení. Opakovače (repeatery) sú síce fajn, ale ich obmedzená funkčnosť nerieši všetky problémy, ktoré môžete mať. Inštalácia modernej mesh siete, resp. jej prvkov je pritom otázka pár minút.

My sme dvojpodlažný dom pokryli systémom TP-Link Deco M4, novým produktom od čínskeho výrobcu sieťových prvkov. Deco M4 môžete kúpiť ako 2-, alebo 3-set s cenami okolo 120 €, resp. 185 €. Za túto cenu sa väčšinou pritom kupujú kvalitnejšie Wi-Fi routre s MIMO riešením, takže až taký rozdiel medzi mesh a klasickým Wi-Fi nie je.

Na rozdiel od modelu Deco M5 či Netgear Orbi Pro s cenami v rádoch stoviek eur je Deco M4 taký veľmi slušný základ za priaznivú cenu. Ak trochu posurfujete, nájdete ho aj s cenou pod 100 €.

Samotná inštalácia je extrémne jednoduchá. Po vybalení a skompletizovaní mesh systému (rozumej pripojením sieťového kábla) stačí už len stiahnuť mobilnú appku a postupovať podľa inštrukcií.

Ktorýkoľvek z Deco M4 zariadení je nutné pripojiť postupne. Prvé pripojíte cez Ethernet konektor k internetu a počkáte, kým zasvieti správne svetlo. Appka následne vyhľadá Deco a vytvorí novú Wi-Fi sieť. Nemusí sa to podariť na prvý pokus, ale nevzdávajte sa, appka mohla jednoducho zblbnúť, smartfón sa nevie pripojiť do siete apod.

Za 5 minút sme už mali prvý Deco M4 nainštalovaný. Appka pre istotu vyzve aj k zadaniu umiestnenia, kde Deco máte. Rovnaký postup, ale už bez pripájania Ethernetu sme aplikovali aj na druhý Deco M4. V prípade, že máte ešte väčšiu nehnuteľnosť, stačí dokúpiť akýkoľvek produkt z rodiny Deco a pripojiť ho do siete. Výsledkom bude ešte lepšie pokrytie.

V priebehu asi 10 minút od samotného vybalenia sme nainštalovali celkom novú Wi-Fi mesh sieť. Vôbec to nebolelo. Navyše Deco zariadenia sú dizajnovo celkom vydarené, takže nebudú „svietiť” na očiach. Jediným nedostatkom je, že im musíte nájsť miesto v blízkosti elektrickej zásuvky. Druhá, už estetická nevýhoda je, že elektrický kábel je sivý. V prípade, že máte biele steny to môže pôsobiť nepekne.

A čo je výsledkom? Výborné pokrytie a vysoké rýchlosti. Napríklad v okruhu asi 2 m od základného Deco M4 pripojeného priamo k optike sme namerali rýchlosti cez 300 Mbit/s. V akejkoľvek inej časti spodného bývania nebol problém dosiahnuť vyše 100 Mbit/s.

Tým, že Decá sú medzi sebou pripojené Wi-Fi sieťou sa na poschodí rýchlosť znížila. Predsalen prechádzať signálom cez strop nie je jednoduché. V hornej časti bývania sme ale aj napriek tomu namerali rýchlosti cez 70-80 Mbit/s. To stačí (zatiaľ) aj pre tie najnáročnejšie on-line aplikácie.

 

 

Komentáre k článku