Na čo všetko Apple zabudlo pri iPhone 11?

ZDROJ | Apple

Včera mali fanúšikovia Apple predčasné Vianoce, resp. už vedia, čo budú chcieť pod stromček. Vďaka únikom informácií sme boli pomerne dobre informovaní, napriek tomu nemôžeme povedať, že by nás firma ničím neprekvapila, v dobrom aj zlom.

Ikonický iPhone je tu už dvanásty rok. Z nesmelého drobca je dnes v našich rukách vyspelé zariadenie s veľkým displejom, bez ktorého si mnohí nevedia predstaviť plnohodnotný život.

Aj keď iPhone zmenil pohľad na mobilné telefóny a určoval trendy, dnes v niektorých oblastiach zaostáva za konkurenciou. Nemyslím tým nemožnosť pripojenia microSD karty, alebo odstránenie audio konektoru typu jack.

Pozrite siToto sú Apple iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

Dizajn

Vystupujúca šošovka fotoaparátu na Apple je už mnoho rokov doslova dizajnová zúfalosť. Netvárme sa teraz, že iPhone fotí najlepšie na svete. Nefotí a zrejme ani nebude. Ak dokážu iní výrobcovia zapustiť objektív do tela telefónu, prečo do nedokážu inžinieri v Apple? Takže ani iPhone 11 sa vám neprestane kolísať ak ho položíte na stôl. Keď sa hýbe noha na stole, podložíte ju papierom. IPhone musíte „podložiť“ obalom, ktorý vám zas pokazí dizajn.

ZDROJ | Apple

Bezrámčekový displej? V roku 2019? Prečo sa tak siliť, veď ho používa už aj Alcatel.

To iste platí s nepekným výrezom na prednej strane. V roku 2017 to bol zaujímavý dizajnérsky experiment, ktorý sa mal najneskôr minulý rok nahradiť niečim naozaj estetickým. Konkurencia to pochopila. Apple nie. Prečo? Nie sú ľudia? Došli nápady?

Hardvér

Apple Pencil: mnohí leakeri očakávali, že iPhone 11 ho bude podporovať. Nestalo sa tak. Ja osobne za tým nesmútim a aj keď Pencil používam na iPade, dosť dobre si neviem predstaviť pracovať s ním na Xs Max. Pero je dlhé, displej malý. Kto napriek tomu potrebuje stylus, môže si ho kúpiť od iných výrobcov. O skutočnej práci s Apple Pencil na iPhone azda neuvažuje žiaden grafik.

Always On Display. Funkcia, ktorú majú iní výrobcovia už niekoľko rokov, Apple objavilo zatiaľ len na nových Watch Series 5. Mnohí používatelia po nej dlhší čas volajú, zatiaľ zbytočne.

USB-C versus Lightning. Klasická nerozhodnosť a roztrieštenosť Apple. Takže: MacBooky používajú USB-C, iPady používajú USB-C (Pro verzie) aj Lightning porty. IPhony používajú len Lightning a zrejme budú aj na budúci rok. Jednoduché ako raketová veda.

Reverzné nabíjanie sme považovali za hotovú vec a tu nás Apple skutočne prekvapilo. Možnosť núdzového nabitia slúchadiel AirPods alebo Apple Watch je istotne užitočnejšia funkcia, ako podpora Apple Pencil. Snáď o rok, dva, tri.

Pozrite siČo nás čaká zajtra na Apple evente?

Názov

Roztrieštenosť Apple sa prejavuje nielen v nejednotnosti nabíjacích a dátových káblov, ale aj v komplikovanom označovaní iPhonov. Na Macoch už dlho funguje minimalistické označenie, napr. MacBook Pro 2018 a vieme o čo ide. V prípade iPadov sa názvy postupne čistia, ale čo sú to za postupky: iPhone 8, iPhone X, iPhone Xs a iPhone 11 Pro? A pomedzi to sa ešte pletie prívlastok Max a podivné označenie Xr.

Apple sa chváli obrovským výkonom iPhonov, ale na mnohé veci akosi zabúda. Prvky, ktoré by používatelia veľmi radi uvítali a boli ešte viac spokojnejší. Častokrát ide o úplné maličkosti, ktoré by však urobili toto skvelé zariadenie ešte šikovnejšie.

Komentáre k článku