Môžu vás čističky vzduchu ochrániť pred koronavírusom?

ZDROJ | Stadler Form

Čističky vzduchu sa už roky predávajú aj na domáce využitie. V súvislosti s epidémiou nového koronavírusu sa ich využitie dostáva do popredia ako možná prevencia.

Čističky vzduchu majú za úlohu zbavovať nás rôznych druhov nečistôt z ovzdušia. Ako to už býva, na trhu je ich obrovské množstvo, od tých lacných (určených skôr pre lepší pocit používateľov, než na skutočnú filtráciu vzduchu), až po naozaj kvalitné od renomovaných výrobcov.

ZDROJ | Stadler Form

Doteraz sa odporúčali hlavne alergikom, ľuďom s dýchacími ťažkosťami a tým, ktorí sú citliví na častice vo vzduchu (prach, peľ). Dnes sa k tomu môže pridať prakticky celá populácia, pretože čističky vzduchu by si mali vedieť poradiť aj s nanočasticami, baktériami a vírusmi. Pozor, v žiadnom prípade to neznamená, že zaručia vašu imunitu voči COVID-19!

Používaním kvalitnej čističky vzduchu si môžete znížiť riziko nákazy na koronavírus, je to však len prevencia, nenahradí hygienu a riziko nákazy z osoby na osobu.

Deti, starší ľudia, tehotné ženy, osoby so srdcovými ochoreniami a s respiračnými problémami patria medzi skupiny mimoriadne náchylné na znečistenie ovzdušia.ZDROJ | Stadler Form

Typy čističiek vzduchu

Čističky (alebo tzv. práčky) vzduchu s vodným filtrom sú užitočné hlavne v zimných mesiacoch. Zachytávajú prach a mikróby, pomáhajú zvlhčovať vzduch. Účinnosť zachytávania prachu je 50 až 70 %. Hodia sa aj pre alergikov a astmatikov, nevýhodou je, že sa musia pravidelne čistiť (tvorba vodného kameňa), v závislosti od tvrdosti vody.

Pozrite siDyson Pure Hot + Cool, klimatizácia a čistička vzduchu v jednom

Čističky vzduchu s HEPA filtrom zachytávajú pevné častice, baktérie, plesne a alergény. Ich účinnosť je takmer 100 %, preto sú oveľa lepšie, ako tie s vodným filtrom. Ich nevýhodou je okrem vyššej ceny nutnosť pravidelného vymieňania HEPA filtra.

Čističky vzduchu s fotokatalytickým filtrom dokážu odstrániť vírusy, baktérie ale aj toxické látky. Na ich eliminovanie sa používa UV žiarenie, vďaka ktorému prebieha chemická reakcia. Jej výsledkom je vodná para a oxid uhličitý. Fotokatalytický filter sa dokáže regenerovať, netreba ho meniť. Je vhodným riešením v období zvýšeného výskytu bakteriálnych a vírusových ochorení. Nevýhodou je, že môže uvoľňovať ozón.

Posledný typ čističiek vzduchu má elektrostatický filter. Dokážu zachytiť rovnako veľké častice ako HEPA filtre s účinnosťou 99 %. Ich nevýhodu je, že neodkážu zachytiť dym a pachy. Poriadia si však s vírusmi, baktériami, alergénmi a pevnými časticami.

Ako si vypočítať potrebný výkon čističky vzduchu?

Čistička vzduchu by mala prefiltrovať vzduch v miestnosti aspoň raz za 30 minút. V prípade alergika treba vybrať taký model, ktorý to zvládne aspoň dvakrát za 30 minút (4x za hodinu).

ZDROJ | Philips

Na trhu nájdete množstvo kvalitných čističiek, resp. pračiek vzduchu. My sme na ukážku vybrali tri modely, zoradené sú podľa abecedy.

Dyson Pure Cool TP04

cena: 599,00 €

ZDROJ | Dyson

Pure Cool od Dysonu je čistička vzduchu a zároveň ventilátor. Zariadenie sa otáča o 350 stupňov, vďaka čomu lepšie distribuuje vzduch do celej miestnosti. Plne utesnený filtračný systém kombinuje aktívny uhlíkový filter slúžiaci na odstránenie plynov a sklenený HEPA filter, ktorý zachytí až 99,97 % škodlivých látok od veľkosti 0,3 mikrometra.

ZDROJ | Dyson

Čistiaci ventilátor pomocou unikátneho algoritmu spracováva informácie z troch senzorov a nepretržite monitoruje kvalitu vzduchu. Zariadenie vďaka tomu dokáže merať konštantnú koncentráciu častíc, plynový senzor deteguje prchavé organické zlúčeniny (VOC) a oxidujúce plyny (napríklad NO2). Tretí senzor monitoruje vlhkosť a teplotu v miestnosti.

360-stupňová utesnená filtrácia odstráni plyny a častice.ZDROJ | Dyson

Zariadenie má 40 W príkon, vzduchový výkon je 1 300 m³/hod. Nájdeme tu časovač, nočný režim, reguláciu výkonu a tiež ovládanie smartfónom pomocou aplikácie. Rozmery sú 223 x 105 x 223 mm, hmotnosť 4,98 kg.

Philips AC3256/10

cena: 499,00 €

ZDROJ | Philips

Čistička má špičkovú technológiu AeraSense, dokáže zachytiť 99,97 % bežných alergénov a 99,9 % baktérií a niektoré vírusy. NanoProtect HEPA filter účinne zachytí ultra jemné častice s veľkosťou od 0,02 mikrometrov. Philips AC3256/10 dokáže ochrániť pred vysoko prchavými organickými látkami (TVOC) a škodlivými plynmi (toulén, formaldehyd).

Číselný displej s indikátorom PM2,5 spolu so 4-stupňovým kruhovým indikátorom poskytuje okamžité informácie o momentálnej kvalite vzduchu v miestnosti.

ZDROJ | Philips

Zariadenie má 58 W príkon, vzduchový výkon je 393 m³/hod (odporúčaná rozloha miestnosti je 47 m²). Nájdeme tu časovač, nočný režim, detský zámok, reguláciu výkonu a tiež ovládanie smartfónom pomocou aplikácie.

Pozrite siSmart čistička vzduchu BRID zvládne čistiť aj autá

Stadler Form Roger

cena: 469,00 €

ZDROJ | Stadler Form

Švajčiarska spoločnosť Stadler Form ponúka viacero vynikajúcich čističiek a zvlhčovačov vzduchu. Model Roger má duálny filter a ponúka vynikajúci čistiaci výkon aj pre veľké miestnosti. Zariadenie priebežne kontroluje kvalitu vzduchu dvomi senzormi. Indikátor kvality ovzdušia informuje o zhoršení vzduchu zmenou farby.

Duálny filter bol vyvinutý v spolupráci s nemeckým špecialistom na filtre, spoločnosťou Freudenberg. Ide o kombináciu HEPA filtra a aktívneho uhlíkového filtra. HEPA filter odstraňuje znečisťujúce látky vo vzduchu (napr. jemný prach, peľ, vírusy, baktérie).

Aktívny uhlíkový filter je vyrobený z prírodných materiálov, neobsahuje žiadne plasty. Absorbuje nepríjemné pachy (zápach, tabakový dym, prchavé organické látky) a odfiltruje ich z ovzdušia. Filtre sa musia vymieňať každých 8 až 12 mesiacov.

ZDROJ | Stadler Form

Roger ponúka automatický režim, vďaka čomu vás odbremení o starosť s kvalitou vzduchu a neustále kontrolovanie zariadenia. Čistiaci výkon sa prispôsobuje aktuálnym potrebám.

Zariadenie má výkon od 6 do 100 W s piatimi úrovňami výkonu a je vhodné do miestností 74 m³ až 185 m³. Má časovač, automatický a nočný režim. Rozmery sú 420 x 500 x 200 mm, hmotnosť 7,9 kg.

https://youtu.be/37taDPgj7VY

Ešte raz pripomíname, že ani najlepšia čistička vzduchu nás neochráni pred nákazou koronavírusom, či inou kvapôčkovou infekciou. Nezabúdajte preto na precíznu hygienu, na verejnosti noste rúško, vyvarujte sa dotýkania tváre a nezabudnite na pravidelné čistenie elektroniky.

ZdrojDyson,Philips,Stadler Form

Komentáre k článku