Microsoft Windows 1.0 má presne 35 rokov!

ZDROJ | Microsoft

Najrozšírenejší operačný systém na svete bol vydaný presne 20. novembra 1985. Prirodzene, v tej dobe nikto neočakával akú popularitu neskôr dosiahne. Počítače boli pomerne málo rozšírené, nehovoriac o internete, ktorý mal vtedy zhruba 2 roky.

Microsoft Windows ohlásil Bill Gates o dva roky skôr, 10. novembra 1983. Windows 1 bol prvým skutočným systémom od Microsoftu, ktorý používal 16-bitové grafické používateľské rozhranie.

Windows 1.ZDROJ | Wikipedia

Napriek tomu by bolo presnejšie označovať Windows 1.0 ako operačné prostredie, než operačný systém, pretože len rozširoval MS-DOS, zdieľal s ním dokonca rovnaké inherentné chyby.

„Jednotka“ obsahovala jednoduchý program na maľovanie (Windows Paint), jednoduchý textový editor (Windows Write), kalendár, pozámkový blok, hodiny, kartotéku, ovládací panel, počítačový terminál, schránku, ovládač RAM a hru Reversi. Prvá verzia Microsoft Windows mala program pre vytváranie shellu (MS-DOS Executive).

Pozrite siZNAČKY | Microsoft – história softvérového giganta

Až neskutočne dnes znie informácia, že Microsoft spolupracoval s Apple Computer na vývoji aplikácii pre nový počítač Apple Macintosh obsahujúci grafické rozhranie. Kvôli licencii sa vo Windows 1.0 okná neprekrývali, ale boli zaradené do radu. Výnimkou boli len dialógové okná.

Windows 3 predstavil možnosť spúšťať programy MS-DOS v oknách, čo prinieslo multitasking starým programom a podporoval 256 farieb, ktoré priniesli modernejší vzhľad.ZDROJ | Wikipedia

Vývoj Windows 1.0 bol ukončený v novembri 1987, kedy bolo oznámené vydanie Windows 2.0. Prvé verzie Windowsu (1.0 až 3.11) bežali na MS-DOS. Potom prišiel na svet Windows 95, ktorý predstavil množstvo pokrokových funkcií, napríklad ponuku Štart, Panel úloh či Prieskumníka.

Pozrite siBill Gates: Android takmer zabil Microsoft

Viete, že…

TrueType písma prišli až s Microsoft Windows 3.1 v roku 1992? Tento OS vyžadoval na svoje spustenie 1 MB RAM a umožnil prvé ovládanie podporovaných programov MS-DOS pomocou myši. Windows 3.1 bol prvý, ktorý sa distribuoval na CD-ROM. Po inštalácii zaberal 10 až 15 MB.

Víťazná cesta nastala s príchodom Windows 95 (august 1995), ktorý zaviedol koncept plug and play, čo znamená, že keď ste pripojili periférne zariadenie, operačný systém našiel príslušné ovládače a postaral sa o to, aby mohli fungovať.

ZDROJ | Microsoft

Nasledovali Windows 98, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 a Windows 10. Dnes je niektorý z OS Windows nainštalovaný na viac ako 90 % všetkých osobných počítačov na svete. Je to aj vďaka tomu, že Windows je predinštalovaný na väčšine nových počítačov.

S akou verziou ste sa po prvý raz stretli vy? Zažili ste nezabudnuteľnú inštaláciu z diskiet?

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku