McIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Referenčná zostava McIntosh – ikonický dizajn s modro svietiacimi meračmi a prednými panelmi z čierneho skla so zelenými popiskami je nezameniteľný. To najlepšie sa však skrýva vo vnútri.ZDROJ | McIntosh Laboratory

Talianska spoločnosť Fine Sounds sústredila vo svojom portfóliu viac „jemných zvukov“, ako ktokoľvek iný. V krátkom čase získala také značky, ako Audio Research, McIntosh, Sonus Faber a Wadia Digital. A práve výrobca legendárnych zosilňovačov a ďalších komponentov, McIntosh, ktorý je témou ďalšieho dielu nášho seriálu o značkách, dal celej skupine nové meno – World of McIntosh (WOM).

Začalo to zosilňovačom

Spoločnosť založil v roku 1949 v Silver Spring (Maryland, USA) Frank McIntosh, dizajnový poradca pre rozhlasové a TV vysielanie, keď najal Gordona Gowa, aby mu pomohol navrhnúť vysoko výkonný zosilňovač s nízkym skreslením.

recenziaMcIntosh MA8000 – dokonalý zosilňovač aj pre najnáročnejších

Bol ním elektrónkový výkonový zosilňovač 50W-1 obsahujúci prvý patentovaný obvod McIntoshu – obvod s jednotnou väzbou. Používa sa dodnes.

Úspešný zosilňovač mal výkon 50 W pri skreslení pod 1% a plochú frekvenčnú odozvu 10 Hz – 100 kHz v pásme 1 dB. Vtedajšie kvalitné zosilňovače mali skreslenie bežne okolo 5%.

Mauro Grange-Fine Sounds CEO.jpg: popis: Mauro Grange (vpravo) šéfuje skupine Fine Sounds, do ktorej patrí od roku 2012 aj McIntosh.
Mauro Grange-Fine Sounds CEO.jpg: popis: Mauro Grange (vpravo) šéfuje skupine Fine Sounds, do ktorej patrí od roku 2012 aj McIntosh.ZDROJ | Musei Civici Vicenza

Všetky komponenty McIntosh sú ručne vyrábané v závode v Binghamtone v štáte New York, kam sa McIntosh presťahoval v roku 1956.

Charakteristický dizajn produktov s kultovým logom, čelnými panelmi prístrojov z čierneho skla a modrými „mcintoshovskými“ meračmi výkonu je ľahko identifikovateľný a je pýchou fanúšikov tejto značky.

RECENZIAMcIntosh RS100 – malý, výkonný a navyše bezdrôtový

McIntosh Laboratory sa preslávilo ponukou kvalitných audio produktov a vynikajúcim zákazníckym servisom. Jeho portfólio sa pre maximálny zážitok z hudby a filmu od Hi-Fi zosilňovačov rozšírilo aj do ďalších oblastí.

Dnes obsahuje tiež komponenty domáceho kina, streamery, A/V procesory, CD/SACD a Blu-ray prehrávače, ale aj gramofóny, reproduktory a slúchadlá.

Zlaté šesťdesiate

V roku 1962 do tímu prichádza Dave O’Brien, ktorý viedol vývoj zosilňovačov počas nasledujúcich 30 rokov. V roku 1967 McIntosh vytvoril divíziu reproduktorov, ale preslávili ho najmä zosilňovače.

Medzi kľúčové produkty 50. a 60. rokov patril predzosilňovač AE-1 predstavený v roku 1950 a C108 (1953). V tom istom roku McIntosh vyrobil aj výkonový zosilňovač A116. Prvý AM/FM tuner (MR55) prichádza v roku 1957 a o tri roky neskôr aj prvý stereo zosilňovač MC240.

Špičkové elektrónkové zosilňovače McIntosh MC275 už 55 rokov očarujú znalcov dokonalého zvuku. Pri príležitosti päťdesiateho výročia tohto zosilňovača (v r. 2011) výrobca potešil audio nadšencov limitovanou sériou MC275 Anniversary.
Špičkové elektrónkové zosilňovače McIntosh MC275 už 55 rokov očarujú znalcov dokonalého zvuku. Pri príležitosti päťdesiateho výročia tohto zosilňovača (v r. 2011) výrobca potešil audio nadšencov limitovanou sériou MC275 Anniversary.ZDROJ | McIntosh Laboratory

V roku 1961 však McIntosh predstavil legendu – elektrónkový stereo zosilňovač MC275, ktorý ponúka dodnes, v súčasnosti s výkonom 2x 75 W, ako šiestu verziu pôvodného modelu.

Od roku 1965 začal McIntosh popri elektrónkových zosilňovačoch a tuneroch vyrábať aj tranzistorové komponenty. Prvými bol v roku 1965 výkonový zosilňovač MC250 a prijímač MAC1500, v roku 1967 nasledovali výkonové zosilňovače MC2100, MC2105 a MC2505.

Pod slávu firmy sa podpísali mnohé udalosti hudobnej histórie. Avšak McIntosh, ktorý v 50. a 60. rokoch ozvučoval štadióny plné fanúšikov rock&rollu, nie je len svedkom hudobných dejín.

McIntosh MC2100
McIntosh MC2100ZDROJ | McIntosh Laboratory

Je aj ich tvorcom. Stal sa technologickým pilierom takých udalostí, ako bol prejav prezidenta Lyndona Johnsona a v roku 1969 ozvučoval aj legendárny megakoncert vo Woodstocku, ktorý sa stal jedným z míľnikov hnutia hippies.

Ďalšou extra referenciou je Wall of Sound kultovej kapely Grateful Dead. Stena zvuku bola napájaná päťdesiatkou zosilňovačov McIntosh MC2300 s výkonom 300 W na kanál a 350 W monoblokmi MC3500 pre vytvorenie súvislého výkonu 28 800 wattov. MC2300 bol uvedený na trh v roku 1971.

Schéma audio scény Wall of Sound skupiny Grateful Dead v roku 1974 v Hollywood Bowl.
Schéma audio scény Wall of Sound skupiny Grateful Dead v roku 1974 v Hollywood Bowl.ZDROJ | Motherboard

Tradícia aj avantgarda

Od tých čias si McIntosh našiel mnoho obdivovateľov medzi generáciami hudobníkov, poslucháčov a umelcov v nahrávacích štúdiách, aj v domovoch.

Aj keď aktuálne portfólio zahŕňa aj A/V procesory a bezdrôtové systémy s podporou AirPlay, McIntosh je silným hráčom v oblasti stereo zosilňovačov a monoblokov, kde sa okrem polovodičov stále spolieha aj na elektrónky.

Hoci americký výrobca sídli od roku 1956 v Binghamtone, vlastnícka štruktúra sa viackrát zmenila. V roku 1990 prešiel McIntosh pod japonského výrobcu audio zariadení do áut Clarion, ktorý firmu v roku 2003 predal D&M Holdings.

Referenčná zostava McIntosh – ikonický dizajn s modro svietiacimi meračmi a prednými panelmi z čierneho skla so zelenými popiskami je nezameniteľný. To najlepšie sa však skrýva vo vnútri.
Referenčná zostava McIntosh – ikonický dizajn s modro svietiacimi meračmi a prednými panelmi z čierneho skla so zelenými popiskami je nezameniteľný. To najlepšie sa však skrýva vo vnútri.ZDROJ | McIntosh Laboratory

Ôsmeho októbra 2012 sa stala značka súčasťou talianskeho konzorcia Fine Sounds. Počas svojej existencie získali produkty McIntosh mnoho ocenení, medzi nimi v 90. rokoch aj prvý kompletne THX certifikovaný systém domáceho kina s A/V procesorom C39, 6-kanálovým zosilňovačom MC7106 a sadou reproduktorov.

K tým najnovším patrí ocenenie „Produkt roku 2015“ od prestížneho magazínu HiFi Review pre SACD/CD prehrávač MCD550.

McIntosh rozhodne patrí k legendám a ikonám high-endu, a to hlavne vďaka nekompromisnej kvalite produktov, ktorou sa vymyká z mainstreamu.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 4/2016

Komentáre k článku