Majstrovské riešenia pre ohromujúce multimediálne zážitky

ZDROJ | LG

Základným trendom v konštrukcii televízorov sa snaží prispôsobiť väčšina výrobcov, ale výsledok nikdy nie je rovnaký. Pozreli sme sa na niekoľko modelov od LG Electronics, ktoré patria k tomu najlepšiemu.

Existujú výrobcovia elektroniky, ktorí nasledujú trendy a do svojich produktov aplikujú osvedčené technológie, a potom sú takí, čo tieto trendy udávajú. K tým druhým patrí aj LG Electronics, jeden z najväčších výrobcov televízorov, telekomunikačných zariadení a domácich spotrebičov na svete.

Firma je úzko previazaná aj so spoločnosťou LG Display, ktorá je, mimochodom, najväčším výrobcom a dodávateľom TFT (thin-film transistor) LCD panelov, OLED panelov a pružných displejov. Obrazovky od LG nájdete v mnohých renomovaných značkách a zvlášť v produkcii najnovšej technológie OLED je táto značka doslova hegemónom. Aj preto dáva zmysel pri hľadaní najlepších TV panelov siahnuť po produktoch LG.

Pozrite siNové LG SUPER UHD televízory ponúknu Nano Cell a vylepšený HDR obraz

LCD žije a prekvitá

Hoci je OLED aktuálne TOP technológiou u veľkoplošných displejov – a nie bezdôvodne, obrazovky TFT LCD vývojári posunuli na takú kvalitatívnu úroveň, o akej sa nám v minulosti ani nesnívalo. Následkom toho LCD panely nielenže poslali „plazmu“ do technického múzea, ale technológia je na výslní a ovládla všetky segmenty trhu, vrátane high-end produktov. Platí to aj o televízoroch LG, napriek tomu, že výrobca už ponúka celý rad OLED panelov.

Bližšie vám predstavíme trojicu LCD TV (pochopiteľne s LED podsvietením) z modelovej série UJ635, UJ750 a SJ950 s Ultra HD rozlíšením 3840 x 2160 bodov, pričom sa pozrieme aj na vrchol ponuky výrobcu, model LG Signature OLED TV W. To je televízor, aký ste ešte zaručene nevideli.

LCD panely nielenže poslali „plazmu“ do technického múzea, ale technológia je na výslní a momentálne dominuje aj v segmente high-end produktov.

Obraz

Najdostupnejšia z najnovších sérií televízorov LG so 4K rozlíšením je UJ635, kde si môžete dopriať modely so 43“, 49“ alebo 55“. S výnimkou IPTV a špeciálnych ponúk poskytovateľov obsahu nebudete s týmto modelom (ale ani s ďalšími, ktoré sme zahrnuli do nášho prehľadu) potrebovať žiadny set-top box. Priamo v televízore sú totiž integrované tunery na príjem pozemnej (DVB-T2 s kompresiou H265-HEVC), satelitnej (DVB-S2), aj káblovej (DVB-C) digitálnej TV.

LG 4K Smart LED TV 55UJ635VZDROJ | LG

Séria UJ635, kde odporúčame model 55UJ635V s 55“ uhlopriečkou používa pokročilé Direct LED podsvietenie, na rozdiel od panelov televízorov série UJ750 a SJ950 s Edge LED podsvietením a lokálnym stmievaním. Ideálnou voľbou pri sériách UJ750 a SJ950 sú rozhodne tie so 65“ uhlopriečkou.

Pri týchto modeloch vás poteší podpora Wide Color Gamut, ktorou disponujú 65“ panely – 65SJ950V v podobe Nano Cell Color a 65UJ7507 podporuje Wider Color. Výsledkom je rozdielny farebný rozsah DCI (norma farebného priestoru definovaná organizáciou Digital Cinema Initiatives).

Pozrite siLG chce vládnuť svetu OLED televízorov, má aj TV bez reproduktorov

Kým 55UJ635V dosahuje 80% DCI, 65UJ7507 zvládne 90% a 65SJ950V až 94% farieb podľa DCI. Rovnaký počet obrazových bodov však pri menšej uhlopriečke prináša z pochopiteľných dôvodov ostrejší obraz. Všetky tri LCD panely od LG pritom ponúkajú obraz excelentnej úrovne.

Pri takýchto uhlopriečkach je veľkým šťastím, že éra analógovej TV v SD rozlíšení je za nami. Nekvalitný video signál dokáže dehonestovať aj najlepšiu zobrazovaciu technológiu.

LG 4K Smart LED TV 65UJ7507ZDROJ | LG

Našťastie, všetky tri modely disponujú upscalingom 4K, ktorý aj z digitálneho videa s nízkym rozlíšením dokáže prepočítaním vytvoriť obraz Ultra HD. Výsledok síce nie je rovnaký, ako pri natívnom Ultra HD obsahu, ale poskytuje citeľné vylepšenie. Televízory majú zabudované aj obrazové technológie HDR 10 a HLG a s výnimkou najmenšieho aj Dolby Vision.

Zvuk

Aj keď si ploché obrazovky vybrali svoju daň v podobe minimálneho priestoru na ozvučnice reproduktorov, ich výrobcovia sa snažia s audiovýbavou „čarovať“. Modely LG 55UJ635V a 65UJ7507 dostali do vienka reproduktorový systém 2.0 s hudobným výkonom 20W, ale 65SJ950V má systém reproduktorov 2.2 a miestnosť naplní slušným zvukom s výkonom 40W. Všetky modely disponujú aj dekodérom DTS, takže zvukový prejav je na veľmi slušnej úrovni.

Ak si ale chceme filmový zvuk, alebo zážitok z hudobných videoklipov a koncertov vychutnať naozaj naplno, netreba trocháriť. Dokonalý akustický prejav dosiahneme pomocou domáceho kina, alebo kvalitného soundbaru, akým je napríklad LG SJ9, ktorému sa venujeme v závere.

Inteligentná konektivita

Časy, keď bol televízor len jednosmerným prijímačom vysielania z éteru sú dávno za nami. Moderné chytré TV sa však neobmedzujú ani z hľadiska zdrojov multimediálneho obsahu, ktorý môžeme vďaka nim sledovať. Internetová konektivita otvára brány k prakticky neobmedzeným zdrojom zábavy a práve Smart TV od LG Electronics potvrdzujú firemný slogan Life´s Good v plnom rozsahu.

Televízory majú nainštalovaný operačný systém webOS 3.5 s podporou Magického ovládača, ktorý je pri dvoch 65“ modeloch súčasťou dodávky, pri 55UJ635V si ho môžete dokúpiť. Ak sa stanete predplatiteľom streamovacej služby NETFLIX, LG vám uľahčí prístup k filmovej databáze tlačidlom na vstup do služby priamo na diaľkovom ovládači.

Magický ovládač LG vám umožní aj hlasové zadávanie textu, vďaka čomu môžete pohodlne vyhľadávať na webe aj v aplikáciách.ZDROJ | LG

Pre maximálne pohodlie pri zadávaní adries do prehliadača, či iných textov, a ovládanie funkcií priamo na obrazovke, môžete k TV panelom pripojiť aj klávesnicu a myš – buď bezdrôtovo, alebo do USB portu. Do USB môžete samozrejme pripojiť aj externý harddisk, alebo flash pamäť a televízor zmeniť na multimediálne centrum. 65SJ950V disponuje dvoma portami USB 2.0 a jedným USB 3.0, ostatné dva modely majú po dva USB 2.0.

LG 4K Smart LED TV 65SJ950VZDROJ | LG

Bezdrôtovú konektivitu prostredníctvom Wi-Fi, DLNA, alebo Miracast/WiDi nájdeme vo všetkých uvedených modeloch. Pri streamovaní videa z YouTube, alebo iných internetových zdrojov sa teda nemusíte obmedzovať káblami. Fotky a nahrávky z mobilných zariadení môžete prenášať aj prostredníctvom technológie Bluetooth.

Pokiaľ ste naopak zástancom metaliky, alebo máte výhrady k prehnanému používaniu Wi-Fi, žiadny problém. Do internetu svoj televízor pripojíte aj cez Ethernet.

Na pripojenie zdrojových komponentov sú k dispozícii 2 RF vstupy, 1 komponentný vstup (okrem 65SJ950V), ale keďže hovoríme o TV paneloch s Ultra HD rozlíšením, favorizovaným pripojením bude, pochopiteľne, HDMI rozhranie. Model 55UJ635V má k dispozícii 3 vstupy HDMI 6G a 65UJ7507 a 65SJ950V až 4 vstupy HDMI 6G.

Označenie 6G používa LG pre nové rozhranie HDMI 2.0, ktoré dokáže preniesť video v kvalite 4K / 60Hz, zatiaľ čo HDMI 1.4 (v LG špecifikáciách HDMI 3G) maximálne 4K / 30 Hz. Televízory majú k dispozícii optický výstup a s výnimkou menšieho panelu aj linkový výstup. V ére Ultra HD videa sa scart stáva anachronizmom, preto ho na týchto televízoroch nehľadajte. Ak máme zhrnúť dojmy zo špičkových LED-LCD Ultra HD panelov z dielne LG, netreba veľa slov.

Obrazové technológie, ktoré sa postupne v zobrazovacej technike etablovali – ako HDR10, HLG, Dolby Vision, alebo Nano Cell, maximalizujúca kvalitu farieb obrazovky – posunuli LCD-LED technológiu na výslnie.

Okrem nadstavbových funkcií a výbavy je obrazová kvalita týchto modelov dôvodom, prečo by ste mali po niektorom z nich siahnuť, pokiaľ uvažujete o výbornom televízore za akceptovateľnú cenu. Model 55UJ635V kúpite za príjemných 879 €, väčšie panely predstavujú vyššiu investíciu. LG 65UJ7507 sa predáva za 2 219 € a 65SJ950V s technológiou Nano Cell za 3 519 €.

Pozrite siLG predstavilo na ISE 2017 nové OLED panely

Nad OLED niet!

Ak ale patríte k avantgarde fanúšikov technologických noviniek, isto viete, že do pozornosti sa dravo derie OLED technológia. Trvalo síce pár rokov, kým sa podarilo prekonať jej detské nemoci, ale dnes je realitou, hoci obraz na OLED TV paneli skôr vzbudzuje dojem, že snívate.

Rozdiel medzi podsvietením pri LCD a vlastným svetlom (alebo naopak úplným zhasnutím) obrazového bodu v prípade OLED je neprehliadnuteľný. Tak ako televízor OLED65W7V zo série LG SIGNATURE, ktorý získal na výstave CES 2017 v Las Vegas viac ako 40 ocenení (najviac spomedzi všetkých televízorov). Upútal pozornosť úžasným dizajnom a neuveriteľným výkonom.

Rad LG SIGNATURE umožňuje prístup k výnimočnému životnému štýlu prostredníctvom zmysluplných inovácií a nadčasovej estetiky. Viete čo majú produkty LG SIGNATURE spoločné so skvelou architektúrou? Všetky sú vysoko funkčné, nádherné a zachytávajú svoju vlastnú jedinečnú podstatu.

LG OLED 4K Smart TV OLED65W7VZDROJ | LG

Excelentný nielen obsah, ale aj forma

Technológia OLED umožnila dosiahnuť neuveriteľnú štíhlosť obrazoviek. Vďaka nej môžete televízor OLED65W7V s rozmermi (š x v x h) 1450 x 825 x 3,85 mm zavesiť ako obraz na stenu. Vízia sci-fi sa naplnila. Vďaka zanedbateľnej hrúbke je televízor určený len na montáž na stenu, kde sa upevní špeciálnym magnetickým držiakom.

Z rovnakých dôvodov bola od displeja oddelená elektronika a audio časť – všetko je sústredené v samostatnom soundbare, ktorý je s obrazovkou prepojený jediným káblom. Pokiaľ ho nainštalujete pod omietku, pôsobí OLED panel skutočne ako obraz, či skôr ako okno do iného sveta. Jas, kontrast a farebná paleta tohto Ultra HD panelu sú ťažko porovnateľné s televízormi, na aké sme zvyknutí.

Všimnite si extrémnu tenkosť televízora LG OLED 65W7V, kde panel na stene má iba 3,85 mm!ZDROJ | LG

Z princípu OLED vyplýva schopnosť bodového stmievania, hĺbka čiernej preto nie je žiadnou témou a o šírke farebnej palety najlepšie vypovedá hodnota indexu DCI, ktorá je 98,5%! TV panely OLED W7 podporujú formáty pre dokonalejšie zobrazenie HDR10, Dolby Vision a nový formát HLG. Okrem toho by mali čoskoro podporovať aj vylepšený formát Advanced HDR by Technicolor.

Zvuk inej úrovne a konektivita

Oddelenie zvukovej časti od obrazovky rozviazalo vývojárom ruky a LG OLED65W7V má perfektný audio prejav bez potreby pripojenia ďalších zariadení. Systém reproduktorov 4.2 podporuje zvuk vo formáte Dolby Atmos – dva reproduktory smerujú netradične dohora, a s hudobným výkonom 60W s prehľadom ozvučí aj dynamické scény.

V lište sú sústredené aj všetky konektory a rozhrania, vrátane slotu Cl na kartu operátora. Novinka si poradí s akýmkoľvek príjmom TV, keďže disponuje tunermi DVB-T2, DVB-S2, aj DVB-C. Navyše popri sledovaní jedného programu môžete v rovnakom čase ďalší nahrávať.

Soundbar s konektormi, ktorý je súčasťou LG OLED65W7V, ponúkne aj priestorový zvuk Dolby AtmosZDROJ | LG

K dispozícii je štvorica HDMI vstupov 6G, dva USB 2.0 a jeden USB 3.0, ako aj tri RF vstupy. Výstupy sú doplnené o optický konektor pre audio, linkový a slúchadlový výstup. Operačný systém webOS 3.5 je rovnaký ako u 65“ LCD-LED panelov uvedených vyššie a totožná je aj výbava bezdrôtovej konektivity.

Televízor je dodávaný s dvoma diaľkovými ovládačmi, vrátane magického ovládača MR16A. Podobnosť s konvenčnými televízormi však končí pri pohľade na „okno budúcnosti“ lícujúce so stenou vašej obývačky, no najmä pri zhliadnutí obrazu, s akým dokáže súperiť len príroda. Je to prvý televízor, ktorý prináša Dolby Vision a Dolby Atmos, teda dokonalý obraz a zvuk spoločne.

High-end úrovni LG OLED65W7V zodpovedá aj cena. Momentálne sa pohybuje tesne nad 8 000 €, zázraky však nie sú zadarmo.

LG soundbar SJ9

Ak OLED TV LG SIGNATURE nie je vďaka autonómnej audio lište odkázaný na externé zvukové systémy, o bežných TV s plochou obrazovkou to neplatí. Soundbar môže v každom prípade posunúť zvukovú kvalitu na podstatne vyššiu úroveň. O vlajkovej lodi LG na poli kompaktných audiosystémov SJ9 to platí dvojnásobne.

5.1.2 kanálový systém s podporou Dolby Atmos a hudobným výkonom 500W, vrátane bezdrôtového subwoofera s 200W výkonom v oblasti basov, dokáže sprostredkovať poriadne razantnú dynamiku. Hudba aj búrlivé scény tak dostanú presný rozmer a čistý zvukový prejav.

LG 5.1.2 kanálový soundbar SJ9ZDROJ | LG

Keďže dokáže reprodukovať 3D zvuk vo formáte Dolby Atmos, nechýba výšková dimenzia zvuku, nazývaná aj „hlas boží“. SJ9 ju dosahuje pomocou meničov orientovaných dohora (podobne ako v lište OLED65W7V) a príslušný efekt sa dosahuje odrazom od stropu.

Soundbar má HDMI vstup a výstup s priechodom 4K obrazu, takže obraz posunie do vášho televízora v plnej kvalite a zvuk bude interpretovať sám na tej najlepšej dostupnej úrovni – aj v HD rozlíšení so vzorkovaním do 24bit/192kHz. Prispejú k tomu aj dekodéry Dolby Digital a DTS.

Dva optické audio vstupy a 3 HDMI vstupy naznačujú, že k systému môžete pripojiť všetky zdrojové komponenty. Cez Ethernet alebo Wi-Fi sa dostanete k bezodnému prameňu multimediálneho obsahu na internete, vrátane streamovacích hudobných služieb. A svoje smartfóny a tablety pripojíte jednoducho bezdrôtovo – cez Bluetooth, Wi-Fi, alebo Google Cast.

S aktívnou funkciou Auto Music Play dokáže zvukový panel automaticky spustiť prehrávanie zvuku z pripojeného zariadenia, hneď ako ho zistí v dosahu. Ovládať ho môžete dodávaným diaľkovým ovládačom, ale aj ovládačom od väčšiny televízorov, či aplikáciou v smartfóne. Navyše SJ9 dokáže prevzorkovať zvuk v CD kvalite 16 bit/48kHz prenášaný z mobilných zariadení cez Bluetooth na HD audio v kvalite 24bit/192kHz.

Funkcia Adaptive Sound Control (ASC) analyzuje obsah v reálnom čase. Keď zistí, že počúvate rozhovor, automaticky prispôsobí zvuk pre maximálnu zrozumiteľnosť. Pri hudbe, alebo akčnej scéne zas zvýrazní basy pre väčší dôraz.

Štíhla lišta s výškou len 58 mm a šírkou 1200 mm dokonale zapadne ku každej plochej obrazovke. Prinesie však podstatne viac, než len lepší televízny zvuk. Vďaka rozsiahlej konektivite a pokročilým funkciám vytvoríte s týmto soundbarom vo svojej domácnosti kvalitný hudobný systém. Môžete ho mať za 739 €.

Vybrali ste si? Pre nás je najväčším prekvapením rozhodne televízor LG SIGNATURE, ktorý úplne mení spôsob sledovania televízie. Oceníte totiž nielen špičkový dizajn, ale aj obraz.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom LG.

ZdrojČasopis TECHBOX 7-8/2017

Komentáre k článku