Kúpiť Samsung Galaxy Note9, alebo radšej počkať na Note10?

Samsung už oficiálne rozposlal pozvánky na predstavenie nového smartfónu Galaxy Note10, zatiaľ čo cena modelu Note9 postupne klesá. Oplatí sa počkať na novú generáciu, alebo skôr využiť klesajúce ceny minuloročného modelu?

RECENZIASamsung Galaxy Note10+ opäť na vrchole

Séria smartfónov Samsung Galaxy Note dostáva aktualizáciu pravidelne v auguste a tento rok nebude výnimkou. Ak patríte medzi jej fanúšikov a práve vám skončil paušál, kúpa minuloročného modelu môže znieť lákavo, i keď na druhej strane nová generácia je už za rohom. Ktorou cestou sa teda vybrať?

Starý alebo nový dizajn?

Vďaka početným únikom poznáme dizajn pripravovanej vlajkovej lode už dnes. Tešiť sa môžeme na užšie rámčeky na prednej strane a to vďaka Infinity-O displeju, ktorý umiestňuje predný fotoaparát do drobnej dierky v strede hornej časti. Aj keď sme nový Samsung Galaxy Note10 ešte nedržali v rukách, na základe skúseností s podobnými smartfómi vám môžeme garantovať, že túto dierku či výrez si prestanete po chvíli všímať a opticky vám akoby zmizne.

ZDROJ | OnLeaks/91Mobiles

Ak však v tomto smere nechcete robiť kompromisy, minuloročný Samsung Galaxy Note9 je ešte stále “šik” a bude aj o pár rokov. Treba však počítať s tým, že voľbou minuloročného modelu prídete o nový snímač odtlačkov umiestnený v displeji a tak sa pri odomykaní smartfónu (ak opomenieme menej bezpečné odomykanie tvárou) budete musieť načahovať za snímačom na zadnej strane.

Pozrite siČo už vieme o novom smartfóne Samsung Galaxy Note10?

Výkon

V prípade výkonu je takmer isté, že Samsung Galaxy Note10 bude využívať čipset Exynos 9820, teda rovnaký čipset, ako smartfóny zo série Galaxy S10. Momentálne ide o to najlepšie spomedzi high-end čipsetov, čo na trhu nájdete. Neznamená to však, že minuloročný Note9 je už na zahodenie, práve naopak.

 

 

Keďže Samsung do svojich prémiových modelov vždy osádza tie najlepšie čipsety, spomalenie pri nich badať oveľa pomalšie, ako pri čipsetoch nižších sérií. Minuloročný Exynos 9810 vás tak podrží ešte nejaký ten rok predtým, než ho budete mať potrebu vymeniť za novší čipset, resp. model smartfónu.

Fotoaparáty

V tomto prípade sú zatiaľ informácie hmlisté, no aspoň na základe zverejnených vizuálov môžeme s istotou povedať, že nový Note10 ponúkne oproti svojmu predchodcovi minimálne o jeden, ak nie rovno o dva fotoaparáty viac. Hlavný snímač a teleobjektív zrejme doplní ultraširokouhlý objektív a ak sú odhady správne, v prípade vyššieho modelu Pro možno aj 3D ToF senzor.

ZDROJ | OnLeaks/91Mobiles

Zatiaľ ide iba o špekulácie, no aj bez nich by sme sa už mohli opierať o oficiálnu pozvánku uvedenú vyššie, ktorá vyslovene vyzdvihuje zameranie novej vlajkovej lode na fotoaparáty. Ak vám teda záleží na tom mať vo vrecku najlepší dostupný fotoaparát v telefóne, určite si radšej počkajte do augusta na nový Galaxy Note10.

Cena a pamäte

Pred uvedením smartfónov série Galaxy S10 sme už o takomto čase mali k dispozícii údajne úniky, alebo aspoň presné odhady cien. V prípade Note10 sa Samsungu zatiaľ darí držať tieto informácie v tajnosti. Už Note8 nastavil uvádzaciu cenu na úroveň 999,00 € a v tomto trende pokračoval aj minuloročný Note9. Odváži sa ísť Samsung tento rok ešte vyššie?

Pozrite siApple iPhone XS Max – placka s cenou ojazdeného auta

Najradšej by sme si na túto otázku odpovedali záporne, no Apple a jeho najväčší iPhone XS Max začína až na cene 1 249,00 €. To môže byť pre Samsung zelená pre ďalšie zvýšenie ceny. Tak či onak, cena minuloročného Note9 už od vydania klesla a po vydaní nového Note10 ešte klesne. Tu teda plne záleží iba od vášho rozpočtu a túžbe vlastniť najnovšiu hračku na trhu.

Zbohom Bixby, zbohom Jack

Ak patríte medzi fanúšikov najnovších technológií, (čo zrejme patríte, keď tento článok čítate), Samsung Galaxy Note10 má v mnohých smeroch nad svojim starším súrodencom prevahu. Vynovený dizajn, výkonnejší hardvér, lepšie fotoaparáty… Aj najväčších nadšencov však môže odradiť fakt, že nová generácia príde o slúchadlový 3,5-milimetrový jack, ktorý v posledných rokoch zmizol zo všetkých vlajkových lodí, okrem tých od Samsungu. Teda až doteraz.

Tou lepšou správou je, že z tela nového modelu zmizne aj nie veľmi obľúbené tlačidlo pre spúšťanie digitálneho asistenta Bixby. Ak by sme aj opomenuli (ne)schopnosti tohto asistenta, toto tlačidlo bolo pre mnohých používateľov umiestnené skrátka veľmi nešťastne a tak ho vo väčšine prípadov aktivovali omylom. To by sa už zjavne pri novej generácii stávať nemalo.

Ak Samsung 7. augusta na tlačovej konferencii nevytiahne nejaké eso z rukáva, Samsung Galaxy Note10 nám zrejme dych nevyrazí a pôjde skôr o evolúciu, než revolúciu. Ak vyslovene nepotrebujete vlastniť najlepší dostupný smartfón na trhu, Galaxy Note9 je ešte stále skvelou voľbou.

Na druhej strane však stále platí zlaté pravidlo, že ak vám to rozpočet dovoľuje a smartfóny nemeníte až tak často, kúpou novšieho Note10 získate hardvér, ktorý vám vydrží zhruba o rok dlhšie, než hardvér jeho predchodcu.

Komentáre k článku