Tento týždeň komentujeme udalosť týždňa – Americká Tesla Motors za tretí štvrťrok 2016 vykázala čistý zisk 22 miliónov dolárov. Naposledy bola Tesla zisková pred dvoma rokmi.
Elon Musk je majster synergických efektov
V stredu, 26. októbra 2016, Tesla Motors oznámila svoje výsledky hospodárenia za 3. štvrťrok. Po ôsmich stratových kvartáloch konečne dosiahla zisk – 22 miliónov dolárov. Tesla prekvapila. Počínala si lepšie ako sa očakávalo.
V správe o výsledkoch za 3. štvrťrok sa konštatuje, že za tri sledované mesiace dodala zákazníkom spolu 24 821 vozidiel. Výrobca je tak podľa svojich odhadov na dobrej ceste k naplneniu 50-tisícového plánu pre druhú polovicu tohto roka.

Pozitívne vyznievajú i medziročné porovnania. Počet objednávok oboch modelov stúpol o 68%, celková produkcia elektromobilov až o 92%. Rástli aj celkové príjmy v hodnote 2,3 miliardy dolárov, konkrétne o 145%.
Tesla takúto správu potrebovala ako soľ. V poslednom čase sa totiž okolo nej začali šíriť nepríjemné správy: výbuch rakety Falcon9, ostro-sledované havárie jej elektromobilov, neplnenie plánov produkcie.
Pozrite siTesla Model S P100D zrýchli za 2,58 sekundy, konkurovať bude hyperšportom!
Investorom Tesla Motors robí starosti i rozhodnutie Elona Muska spojiť Teslu Motors so Solar City. Solar City je najväčším dodávateľom strešných solárnych panelov v USA. V oboch firmách vlastní Musk významnú časť akcií.
V oboch je i generálnym riaditeľom. Bohužiaľ, Solar City je zadlžená firma. Významne zadlžená. Ak príde k spojeniu oboch firiem, celkový dlh sa vyšplhá na sumu 3,2 miliardy dolárov. Celkove sa Tesle priťaží.

Tak prečo to Elon robí?
Robí to hlavne preto, lebo niečomu verí. V prípade akvizície Solar City, verí na synergický efekt: elektro-autá, solárne panely a batérie – to je ucelený ekosystém. Všetky tri zložky sa vzájomne dopĺňajú a podporujú. Vďaka tomu majú oproti konkurencii väčšie šance na trhu.
Ale to by nebol Elon, keby nemal v zálohe hlbšiu myšlienku. Začnime teda poporiadku.
Synergický efekt č.1. – Solárne strechy a batérie
V piatok, 28. novembra 2016 predstavil Elon Musk revolučnú strechu z dielne Solar City. Strecha je tvorená solárnymi článkami ktoré plne nahradzujú strešnú krytinu z keramiky, pálenej hliny alebo betónu. Všetky škridle sú zo skla a všetky sú solárnymi článkami. Pri pohľade z uhla sú nepriehľadné, pre slnečné svetlo sú transparentné.
Pozrite siTesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Musk o nich povedal, že:
- vyzerajú lepšie – lebo sú z textúrovaného skla,
- vydržia dlhšie – nakoľko sú zo skla, majú dlhšiu životnosť ako samotný dom,
- ľahšie sa montujú – nemusia sa používať špeciálne montážne prvky,
- sú lacnejšie.

Domová veľkokapacitná batéria Powerwall 2.0 tiež doznala významných zmien:
- má dvojnásobnú kapacitu oproti predchádzajúcej verzii: 14 kWh,
- má integrovaný invertor (prevodník jednosmerného prúdu na striedavý) a
- stojí menej ako dvojnásobok sumy prvej verzie – 5 500 dolárov.
Musk očakáva, že predá viac Powerwall-ov než áut.

A v čom spočíva synergický efekt? V tom, že ten kto si kúpi solárnu strechu bude zháňať aj baterky na uskladnenie prebytočnej energie.
Synergický efekt č.2. – Solárne strechy, batérie a elektrické auto
Keď už máte elektrické auto, bude ho treba dobíjať. Kúpte si solárnu strechu a máte dobíjanie zadarmo. Keď je auto dobité, dobíjajte batérie v Powerwall.
Podľa Tesly, je kapacita jedného Powerwall dostatočná pre: osvetlenie, zásuvky i chladničku v dome pre štyri osoby. V prípade potreby, si môžete zakúpiť toľko Powerwall-ov, koľko budete chcieť.
Pozrite siKomentár 39. týždeň: Budú na Marse platiť zákony v štýle Silicon Valley?
Synergický efekt č.3. – Metánový reaktor z Marsu
V nedeľu, 23. októbra 2016 sa Elon Musk zúčastnil diskusie AMA (angl. Ask Me Anything, slov. Spýtaj sa čo chceš) na portáli Reddit. V rámci tejto diskusie mu jeho fanúšikovia kládli rôzne otázky, najmä o Marse.
Musk uviedol oveľa viac detailov o Medziplanetárnom dopravnom systéme ako stihol predstaviť na konferencii v Mexickom meste Guadalajara v septembri tohto roku. V jednej z odpovedí, Musk predstavil štvorfázový plán kolonizácie.
1. Fáza: Prieskumná misia

Musk najprv plánuje poslať na Mars pristávací modul Red Dragon (slov. Červený drak) bez posádky. Cesta by sa mala uskutočniť koncom roka 2018, kedy je Mars najbližšie k Zemi. Poslaním misie bude:
- odskúšať technológie mäkkého pristávania ťažkých a rozmerných pristávacích modulov a
- nájsť zdroje vody pre výrobu metánu pomocou Sabatierovej chemickej reakcie.
Z toho vyplýva, že na palube Červeného Draka budú pravdepodobne roboti-vyhľadávači vody a zariadenia pre vykonanie Sabatieriho reakcie.
Sabatieriho reakcia je reakcia, pri ktorej sa z oxidu uhličitého (CO2) a vodíka (H2) získava metán (CH4) a voda (H2O), pričom sa uvoľňuje značné teplo:
CO2 + 4H2 -> CH4 + 2H2O + energia
Voda sa na Marse nachádza predovšetkým okolo pólov. CO2 sa nachádza v marťanskej atmosfére. K tomu aby reakcia prebehla úspešne, treba ešte vysokú teplotu: cca 300-400°C – tú budú zabezpečovať solárne panely a niklový katalyzátor, ktorý si modul privezie so sebou zo Zeme.
Túto reakciu experimentálne overili Nemci v roku 2013, kedy úspešne otestovali metánový reaktor s príkonom 6 MW. Pomocou chemického reaktora boli schopní vyrobiť dostatok paliva pre 1 500 Audi A3. Sabatieriho reakcia sa používa i pri recyklácii CO2 na palube Medzinárodnej Vesmírnej Stanice ISS.
Teraz je už jasné, prečo chce mať Elon raketové motory pre Medziplanetárny dopravný systém na metán a nie na kerozín, ktorý používa Falcon 9.
2. Fáza: Postavenie palivovej elektrárne

Prvá cesta veľko-kapacitnej vesmírnej lode „Heart of Gold“ (slov. Srdce zo zlata) na Mars bude len za účelom privezenia komponentov pre stabu metánovej elektrárne.
Pozrite siKomentár 34. týždeň: 4 dôvody, prečo je objav planéty Proxima B veľká vec
3. Fáza: Prvá pilotovaná misia

Až v tejto fáze priletia na Mars prví osadníci. Privezú si so sebou vybavenie pre dokončenie metánovej elektrárne a komponenty na postavenie obývateľnej základne.
4. Fáza: Kolonizácia Marsu

V tejto fáze chce Musk zdvojnásobiť počet letov na Mars každých 26 mesiacov, kedy je Mars k Zemi najbližšie.
Ale vráťme sa päť k Sabatieriho reakcii. Táto reakcia má jednu zaujímavú variáciu, takzvanú Boschovu reakciu, ktorú už skúma i NASA:
CO2 + 2H2 -> C + 2H2O
Reakcia kysličníka uhličitého s vodíkom pri ktorej vznikajú atómy uhlíka a voda. Bohužiaľ, doposiaľ sa táto reakcia prakticky nikde nerealizovala. Problémy spôsobujú dve skutočnosti: reakcia prebieha len v horúcom prostredí – cca 600°C a katalyzátor sa postupne zanáša uhlíkom, čím sa znižuje jeho účinnosť.
Prečo by však mohla zaujímať Elona Muska? Lebo pre výrobu metánu na Marse musí zvládnuť Sabatieriho reakciu v priemyselných rozmeroch. A odtiaľ je už len krôčik k Boschovej reakcii. A tá má jednu unikátnu vlastnosť – dokonale likviduje CO2 – najväčšieho vinníka globálnych klimatických zmien na Zemi.
To že Muskovi nie sú cudzie ani veľko-kapacitné priemyselné aplikácie, dokazuje „Powerpack 2“ – kompaktná priemyselná modulárna batéria. Powerpack 2 má kapacitu 210 kWh. Tesla už inštalovala svoje priemyselné batérie vJužnej Kalifornii – 80 MWh a na Hawai 52 MWh.
Veterné a solárne elektrárne môžu teda ukladať prebytočnú elektrickú energiu buď do batérií Powerpack, alebo poháňať Boschove reaktory. Keď ju nebudeme skladovať, budeme ňou aspoň čistiť vzduch. V oboch prípadoch bude mať Tesla pripravené riešenie. Aj takto vyzerá prínos Elona Muska pre ľudstvo.

ZdrojTESLA, Solar City
Komentáre k článku