Hoaxy na tento týždeň – využitie audio nahrávky na šírenie paniky

ZDROJ | Security and Human Rights Monitor

Hoaxov na tému vakcinácia pribúda. Preto sa v našom tohtotýždňovom prehľade objavili najmä prípady dezinformácií spojených s očkovaním proti Covid-19.

Audio nahrávka, ktorá šíri paniku

So začiatkom oficiálnej vakcinačnej kampane na Slovensku pribúdajú aj hoaxy na tému očkovania. Doteraz sa zvykli šíriť najmä textové či vizuálne správy v podobe statusov, obrázkov, falošných fotiek či screenshotov. Za posledný týždeň sa však medzi konšpirátormi objavila zvuková nahrávka ženy, ktorá rozpráva svojej kamarátke, ako lekári účelovo skrývajú obete očkovania.

Prípadom už sa zaoberá Polícia Slovenskej republiky. Ministerstvo zdravotníctva SR komentovalo audionahrávku. „V Univerzitnej nemocnici Bratislava neevidujeme ani jeden prípad anafylaktického šoku po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nie je pravda, že by niektorí zdravotníci po podaní vakcíny museli byť hospitalizovaní na ARO. Lekári, ktorí boli menovaní v hoaxe, sa rozhodli podať trestné oznámenie,“ uviedla hovorkyňa univerzitnej nemocnice Eva Kliská.

ZDROJ | THISDAYLIVE

Počas januára sa tiež vo veľkom šíril status o tom, ako po druhom očkovaní skolaboval slovenský lekár a niekoľko ďalších ostalo v zlom stave.

Ako informuje TA3, na status, ktorý si medzitým už žil svojim životom, reagovala samotná Univerzitná nemocnica Bratislava, v ktorej spomínaní lekári pracujú.

V stanovisku nemocnice sa píše: „UNB sa vyhradzuje voči tvrdeniam, ktoré sa objavili na sociálnej sieti o tom, že naši lekári, ktorí boli v tomto statuse menovaní, skončili na ARO po druhom očkovaní. Je to klamstvo a lekári, ktorí boli v tomto hoaxe menovaní, zvažujú trestné oznámenie. Čo sa týka štyroch zdravotných sestier, ktoré údajne mali po druhom očkovaní vysoké horúčky, nevieme sa k tomuto vyjadriť, pretože autor tohto hoaxu nešpecifikuje, o ktorú nemocnicu ide.“

Oficiálna stránka vakcinačnej kampane na Slovensku obsahuje celú podstránku, ktorá sa venuje konkrétnym príkladom dezinformácií o očkovaní z histórie, ale aj zo súčasnosti.

Pozrite siHoaxy na tento týždeň – palička v nose ako trest už v starovekom Egypte

Vakcína proti hoaxom v podobe videohry

Univerzita v Oxforde sa rozhodla proti dezinformáciám spojeným s Covid-19 bojovať vcelku originálnym spôsobom. Vytvorili krátku videohru, v ktorej si môžete vyskúšať stať sa konšpirátorom a vypúšťať do sveta rôzne hoaxy.

ZDROJ | GoViral

Taktiež hra pekne vysvetľuje na konkrétnych príkladoch, ako fungujú sociálne siete a ako sa na nich šíria nepodložené tvrdenia. Hra GoViral je dostupná v angličtine, nemčine a francúzštine.

ZdrojTA3,Hoaxy a podvody - Polícia SR,Facebook Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky,Slovensko proti Covidu,GoViral

Komentáre k článku