Hoaxy na tento týždeň – podvody v mene Microsoftu a falošný TECHBOX Instagram

ZDROJ | Security and Human Rights Monitor

Po hoaxoch s vakcínami sa v slovenskom internetovom priestore opäť objavili populárne podvody s cieľom získať osobné údaje či vylákať peniaze. Tentokrát vystupujú pod hlavičkou technologického giganta Microsoft, ale aj ako TECHBOX.sk.

Fake Microsoft telefonát

Ako informovala Facebook stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, na Slovensku sa objavil zvýšený počet prípadov podvodných telefonátov zo zahraničia.

Podvodníci používajú metódu, na základe ktorej sa príjemcovi hovoru zobrazuje prichádzajúce slovenské číslo s predvoľbou +421. Telefonujúci sa v anglickom jazyku predstavujú ako pracovníci technickej podpory Microsoftu.

Ako účel svojho telefonátu uvádzajú poskytnutie technickej podpory pri oprave problému so softvérom. Obeť im na základe inštrukcií poskytne vzdialený prístup do počítača a tí ho následne zablokujú. Nasleduje klasické vydieranie. Odomknutie počítača je podmienené platbou cez internet banking. Obeť sa prihlasuje a podvodníci získavajú prístup aj k bankovému účtu klienta.

ZDROJ | Microsoft

Dôveryhodnosť telefonujúcich je zvýšená aj tým, že sa predstavujú pod skutočnými menami zamestnancov Microsoftu, ktoré našli na sociálnych sieťach.

Na tento druh podvodu upozornila samotná spoločnosť Microsoft, ktorá uvádza aj radu, ako sa nestať obeťou páchateľov – Microsoft nikdy nekontaktujte svojich štandardných zákazníkov ako prvý, kontakt môže vyvolať ako prvý len používateľ, nie spoločnosť. Taktiež platí, že chybové hlásenia Microsoftu nikdy neobsahujú telefónne číslo, na ktoré máte volať.

Príklad takéhoto podvodného telefonátu uverejnila Polícia SR na svojej Facebook stránke.

Pozrite siHoaxy na tento týždeň – využitie audio nahrávky na šírenie paniky

Falošný TECHBOX Instagram

Na podvodné účely bol zneužitý aj náš portál. Iba nedávno sme oslávili 5 000 fanúšikov TECHBOX.sk na Instagrame a pár dní nato sa objavil falošný účet s našim logom, ktorý pozmenil názov z TECHBOX.sk na TECSHBOX.sk odkopíroval údaje z profilu a napísal niekoľkým našim fanúšikom, že vyhrávajú cenu a na jej získanie je potrebné kliknúť na link. Tí nás následne na tento podvod upozornili.

Účet je súkromný, no niektorých ľudí môže zmiasť, že má viac ako 680 fanúšikov. Účet je možné nahlásiť, no napriek opakovaním nahláseniam stále existuje.

Pozrite siHrozby na internete – Phishing ako populárny podvod zneužívajúci dôveru ľudí

Falošný Harabin aj iní politici

Do tretice si povieme o ďalšom aktuálnom podvode, ktorý na Facebooku zneužíva meno známych osobností zo sveta politiky. Na podvod opäť upozornila Facebook stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Podstatou stránky je, že v mene známej osoby organizuje súťaž, či rozdávanie finančnej výhry. Na to, aby si ju „výherca“ mohol prebrať, musí sa zaregistrovať na webovej stránke, ktorá začne otvárať ďalšie podstránky s cieľom vylákať z ľudí informácie o kreditnej karte či iných osobných údajov.

ZDROJ | THISDAYLIVE

Všetky tri vyššie menované podvody využívajú taktiku, aká sa používa pri podvode zvanom Phishing. O tom sme si písali pred pár týždňami v súvislosti s mailovými správami od „dôveryhodných“ inštitúcií ako banky či pošta. Zneužitie obchodného mena spoločnosti či mena známej osobnosti na vylákanie osobných údajov či nainštalovanie vírusu je taktiež typickým príkladom Phishingu.

ZdrojHoaxy a podvody - Polícia SR,Microsoft

Komentáre k článku