Hoaxy na tento týždeň – dezinformácia o čipovaní si stále žije svojim životom

ZDROJ | Security and Human Rights Monitor

Za uplynulý týždeň sa opäť objavilo množstvo šokujúcich správ či videí, ktoré treba zdieľať kým nezmažú. Prim hrali opäť vakcíny a s nimi spojené hoaxy o čipovaní obyvateľstva.

Izrael patrí medzi svetovú jednotku vo vakcinácii obyvateľstva proti ochoreniu Covid-19. Okrem iného krajina začala postupne uvoľňovať opatrenia, ale aj zavádzať tzv. covid pasy. Podobne ako u nás, aj v Izraeli nájdete na viacerých verejných miestach snímače, ktoré kontrolujú teplotu. Práve takéto snímače poslúžili konšpirátorom, aby si vymysleli príbeh o tom, že snímače kontrolujú čipy zaočkovaných obyvateľov.

ZDROJ | Reuters

Na hoax upozornila agentúra Reuters s dôkazmi o tom, že ide skutočne iba o kontrolu teploty pred vstupom na trh. Hoax sa tiež objavil v spojení s covid pasom, ktorý je možné prezentovať elektronicky alebo vytlačený a má formu QR kódu.

Covid pasy sú témou aj v rámci Európskej únie a pravdepodobne sa o pár mesiacov stanú realitou. Ide pritom o bežný preukaz o tom, že ste boli zaočkovaný a práve tento preukaz by mal zjednodušiť cestovanie medzi krajinami bez potreby testovania.

Pokiaľ narazíte na internete na niekoho, kto šíri hoaxy o čipovaní s vakcínami, najjednoduchšie je príspevok používateľa nahlásiť priamo cez nástroje sociálnej siete. Pokiaľ ide o vášho blízkeho, najlepším riešením je pokojná diskusia a snaha porozumieť, prečo šíri podobné informácie. Hádky, posmievanie či agresívne vyjadrovanie určite nepomôžu.

Slovensko ako nacistický experimentálny tábor

Okrem hoaxov s vakcínami sa posledné týždne slovenskými konšpiračnými stránkami šíril hoax o tom, ako kanadské médium označilo Slovensko za nacistický experimentálny tábor.

Hoax vyvrátila iniciatíva AFP Fakty a ich pracovník Robert Barca. Príspevok zdieľalo viac ako 18-tisíc používateľov a dôvodom mal byť režim opakovaného testovania a povinnosti preukazovať sa platným negatívnym testom napríklad pri ceste na pracovisko. Ako informovala agentúra AFP, ktorá kontaktovala kanadských odborníkov, anonymná stránka nie je spravodajským médiom.

ZDROJ | AFP Fakty

Úryvok zo spomínaného článku zo stránky breaking-news.ca v preklade do slovenčiny: „Viete, kde je Slovensko? Nie? Pravdepodobne to je dôvod, prečo sa tamojšia vláda v rámci úsilia na potlačenie covidu, odvážila zmeniť túto krajinu na nacistický experimentálny tábor. Pravdepodobne si myslia, že si to nikto nevšimne a nebude to zaujímať ani svetové médiá, kvôli bezvýznamnosti krajiny.“

Viaceré slovenské konšpiračné stránky označili breaking-news.ca za spravodajskú agentúru alebo nezávislé médium. Základným poznávacím znakom, že ide o podvodnú stránku, ktorá bola účelovo vytvorená s cieľom šíriť dezinformácie, sú napríklad chýbajúce identifikátory ako napríklad mená autorov či bližšie informácie o redakcii, ktoré sú základnou časťou každého seriózneho média.

Podobné stránky sú populárne a majú navodiť dojem dôveryhodnosti. Problémom však je, že stránky reálne nikto v krajine pôvodu nepozná a slúžia skôr ako akýsi agregát anonymných blogov či komentárov.

 

ZdrojReuters,AFP Fakty

Komentáre k článku