Hľadáme NAY TECHBOX FOTOAPARÁT roka 2020. Hlasujte a vyhrajte!

Jubilejný desiaty ročník čitateľskej ankety NAY TECHBOX roka je konečne spustený a tak je dobre poznať produkty, za ktoré môžete hlasovať. To ale nie je zadarmo, za hlasovanie môžete vyhrať aj jednu zo špičkových cien od partnerov ankety. Stačí zahlasovať a koncom januára sa dozviete, či niektorá z až siedmych cien bude vaša.

Výber tých najlepších z najlepších je opäť výlučne na vás, čitateľoch, kupujúcich a používateľoch najrôznejších produktov, služieb operátorov či bankových aplikácií. Budeme vďační ak sa zapojíte do jubilejného 10. ročníka ankety a dáte svoj hlas vaším favoritom. Hlasovanie v ankete NAY TECHBOX roka 2020 je pritom veľmi jednoduché. Stačí si otvoriť stránku NAYTECHBOXroka.sk, prezrieť si nominácie najlepších z najlepších a hlasovať.

Pozrite siHlasujte a vyhrajte 7 cien v ankete NAY TECHBOX roka 2020

 

Vyhrať môžete špičkové inteligentné hodinky Apple Watch Series 6 44 mm od Tatra banky, skvelý smartfón s vynikajúcimi fotoaparátmi Samsung Galaxy A51 od VÚB banky, ale aj najnovší robotický vysávač vrátane mopu iRobot Roomba Combo 2v1 od PLAY Electronics, s. r. o., distribútora a dovozcu značky iRobot v SR.

NAY TECHBOX FOTOAPARÁT roka 2020

Aj v tomto ročníku sme vám hlasovanie zjednodušili tým, že v každej z ôsmich kategórií máte na výber 6 najlepších zástupcov. Je to určite jednoduchšie, ako by ste mali prezerať desiatky produktov. V redakcii nám totiž počas roka prejdú prakticky všetky top produkty cez ruky a vieme, čo v danom roku patrí k tomu najlepšiemu.

Pozrime sa teda na šesticu nominovaných produktov v kategórii „fotoaparát“.

Canon EOS R5

ZDROJ | Canon

Novinka od Canonu je momentálne špičkou v ponuke malých CSC aparátov, pričom ponúka obrovský full-frame snímač s rozlíšením až 45 Mpx. Procesor DIGIC X najnovšej generácie sa stará o to, aby R5-ka dokázala snímať zábery v plnom rozlíšení pri 20 fps v prípade elektronickej uzávierky, teda v úplnej tichosti, resp. do 12 fps s klasickou mechanickou uzávierkou. V oboch prípadoch sa bavíme o AF-C, vrátane sledovania objektu!

Procesor podporuje technológiu automatického zaostrovania novej generácie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II. EOS R5 má dokázať zaostriť pri hodnote -6EV. Pokrytie automatického ostrenia má byť obrovské, až 100% plochy snímača, pričom bodov je 5 940. Unikátnosťou modelu EOS R5 je schopnosť natáčania 8K videí bez orezu v RAw formáte pri 29,97 fps, ale aj 4K Ultra HD videa pri až 120 fps v kvalite 4: 2: 2 s 10-bitovou farebnou hĺbkou!

FUJIFILM X100V

ZDROJ | FUJIFILM

Ďalší zástupca z Japonska, tentokrát špičkový kompakt s retro dizajnom, ktorý si môže merať sily pokojne aj s legendárnou Leicou a jej vybranými modelmi. V prednej časti je osadený nový objektív Fujinon s pevným ohniskom (23 mm po prepočte na kinofilm) a svetelnosťou f/2,0. X-Trans CMOS 4 snímač za ním ponúkne 26,1 Mpx rozlíšenie. Snímač je veľkosti APS-C. Sekunduje mu výkonný 4-jadrový procesor X-Processon 4.

Maximálna rýchlosť kontinuálne snímania dosahuje 11 fps, ale len s buffrom na 38 JPEG, resp. 17 RAW záberov. Elektronická uzávierka sa vie „sklápať“ rýchlosťou 1/32 000 s. 3-palcový výklopný displej sa hodí na natáčanie nielen 4K Ultra HD videa (3 840 x 2 160 px) pri 30 fps, ale aj 4K (4 096 x 2 160 px), alebo Full HD (1 920 x 1 080 px) až do 120 fps. Natáčať je možné s 10-bitovou farebnou hĺbkou pri 4:2:2 cez HDMI.

Nikon D780

ZDROJ | Nikon

Novinka pre nadšencov, ale aj profíkov v nie veľmi odlišnom tele od predchodcu ponúka množstvo zmien. Nový je 24,5 Mpx snímač s veľkosťou full-frame, teda 35,9 x 23,9 Snímač využíva hybridný autofókus s 273 bodmi detekcie kontrastu, resp. 51 bodmi fázového posunu (15 krížových) v prípade snímania cez hľadáčik. Plusom autofókusu je Eye-Detection AF pre zaostrovanie na oko, ale aj automatické zaostrovanie v slabom svetle, (do –6 EV).

Vo vnútri je aj nový procesor Expeed 6, ktorý umožňuje snímanie 7 snímok za sekundu pri snímaní pomocou hľadáčika a 12 snímok za sekundu v režime nehlučného fotografovania pri snímaní so živým náhľadom. Novinka využíva 6K readout na vytvorenie záznamu s 4K UHD pri 30p/25p/24p a s nulovým faktorom orezania. Filmári môžu použiť aj externý videorekordér cez HDMI na zachytenie 10-bitového HLG HDR videa. Full HD video je možné natáčať pri 120 fps.

Olympus OM-D E-M1 Mark III

ZDROJ | Olympus

Japonský Olympus prekvapil novým, v poradí už tretím CSC top-end modelom zo série OM-D. V tele je použitý 20,4 Mpx snímač, ktorý využíva 121-bodový hybridný autofókus na báze detekcie kontrastu s novou funkciou Advanced Face/Eye Detection. Snímač je stabilizovaný v piatich osiach, odolať má chveniu až do 7,5 kroku. Vďaka nej nie je problém fotiť „z ruky“ aj v úplnej tme, či známe HiRes zábery s 50 Mpx rozlíšením.

Úplnou novinkou je procesor TruePic IX, ktorý dovoľuje novinke snímať rýchlosťou do 60 fps AF-S, resp. do 18 fps v prípade AF-C. Aj vďaka výkonnejšiemu procesoru sa zlepšilo trackovanie, vrátane tváre či oka. Filmárov zas poteší možnosť natáčania 4K (cez HDMI výstup) a 4K Ultra HD videí pri 30 fps aj v OM-Log400. Full HD video je možné natáčať do 120 fps. Olympus sa vzdal starého vlastného portu na hradil ho najnovším USB-C portom s PD, teda nabíjaním.

Panasonic LUMIX S5

ZDROJ | Panasonic

Novinka z dielne Panasonicu je dizajnovo podobná top modelom, no je o čosi menšia. Na druhej strane ponúka rovnaký full-frame snímač s rozlíšením 24,2 Mpx. Navyše nechýba ani funkcia Dual Native ISO. Dynamický rozsah snímača na úrovni 14 EV tiež nie je na zahodenie. Snímač využíva už známy 225-bodový systém zaostrovania DFD. O rýchle reakcie sa stará Venus engine procesor najnovšej generácie.

Poteší určite aj 5-osová stabilizácia snímača, vďaka ktorej vie novinka snímať aj 96 Mpx statické zábery práve jej posunom. Novinkou je aj režim HLG Photo. Fanúšikovia videa si prídu na svoje vďaka podpore 4K Ultra HD videa v 60 fps v maximálne 10-bitovej farebnej hĺbke so vzorkovaním 4:2:2. V 30 fps snímaní je možné nahrávať bez obmedzenia, do zaplnenia karty. Chýbať nemá ani vysokorýchlostné snímanie do 180 fps vo Full HD.

Sony A7C

ZDROJ | Sony

Sony A7C je jednoznačne najmenším a najľahším full-frame fotoaparátom s výmennými objektívmi od Sony. Vo vnútri novinky je už 24,2 Mpx Exmor R CMOS snímač, ktorý je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii. Sekunduje mu BIONZ X procesor, ktorý novinke dovoľuje 10 fps snímanie (do 45 RAW, resp. 223 JPEG záberov). O zaostrovanie sa stará hybridný 425-bodový autofókus založený na detekcii kontrastu a detekcii fázového posunu.

Novinke nechýba ani možnosť natáčania videí, v tomto prípade 4K Ultra HD, teda 3 840 x 2 160 px pri 30 fps aj s HDR a S-Log. Vo Full HD rozlíšení je možné natáčať aj prri rýchlosti 120 fps, teda 4-násobnom spomalení. Vlogeri a selfie maniaci ocenia plne výklopný LCD displej s uhlopriečkou 3 palce, VGA rozlíšením a dotykovou vrstvou pre rýchlejšie ovládanie. Fotografi zas ocenia OLED elektronický hľadáčik s rozlíšením okolo 1 024 x 768 px s 0,59x zväčšením.

HLASUJTE na TECHBOXroka.sk!

Hlasovať môžete do 13. januára 2021.

Podrobné pravidlá súťažnej ankety NAY TECHBOX roka 2020 nájdete na web stránke NAYTECHBOXroka.sk.

Ďakujeme za podporu ankety najmä generálnemu partnerovi ankety NAY a partnerom: Tatra banka, ESET, Canon, JBL, mi-store.sk, iRobot, MotorolaVÚB Banka.

Komentáre k článku