EQA MBUX – infotainment, ktorý vás dostane svojou inteligenciou

Systémy infotainmentu v moderných automobiloch už dávno neslúžia iba na prehrávanie hudby či spúšťanie navigácie. Infotainment MBUX v elektromobile EQA posúva latku na novú úroveň.

Vitajte v tretej časti nášho seriálu venovanému elektrickej novinke EQA. V prvej časti sme sa venovali dizajnu a výdrži akumulátora a v druhej sme sa pozreli bližšie na samotné nabíjanie a jazdné vlastnosti. Tretia časť seriálu bude venovaná špeciálne infotainmentu MBUX, ktorý predčil všetky naše očakávania. Chcete vedieť, prečo?

Pozrite siEQA – elektromobil, ktorého dojazd má zmysel

Najinteligentnejší zo všetkých

Pamätáte si na inteligentné auto KITT z kultového seriálu Knight Rider? Pri jazde v EQA sa budete častokrát cítiť podobne. MBUX disponuje hlasovým asistentom a množstvom bezpečnostných a prídavných funkcií.

Jednou z hlavných devíz je systém navigácie s tzv. elektrickou inteligenciou. Predstavte si, že máte na pláne dlhšiu trasu a aj keď EQA dokáže s prehľadom prejsť 400 kilometrov, viete, že sa budete potrebovať po ceste niekde nabiť. Stačí si tak zvoliť cieľ a o zvyšok už sa postará EQA, cestu vám totiž naplánuje aj so zastávkami na nabitie a to tak, aby bola vaša jazda čo najefektívnejšia. To však nie je všetko.

EQA dokáže sledovať vaše jazdné návyky počas každodenného jazdenia. Učí sa váš štýl jazdy a prispôsobuje vašu jazdu najrýchlejšej ceste. Zároveň berie do úvahy aj počasie či topografiu, keďže aj toto sú faktory, ktoré vplývajú na dojazd. Neuveriteľné, takto si predstavujeme, že by mal myslieť elektromobil.

V samotnej navigácii tiež uvidíte jednotlivé nabíjacie stanice. Počas testovania sme si dokonca vyskúšali kliknúť na najbližšiu stanicu a priamo v navigácii infotainmentu sme sa mohli pozrieť, koľko nabíjačiek je na danom mieste voľných a tiež aký majú výkon nabíjania. Aby toho nebolo málo, priamo v infotainmente sme si prečítali otváracie hodiny nákupného centra, kde sa nachádza nabíjačka a tiež cenu za 1 kWh. Pri jazde tak nemusíte byť v strese z toho, či je konkrétna nabíjacia stanica plná.

V infotainmente si viete samozrejme nastaviť aj ďalšie funkcie, ako napríklad výber dizajnu infotainmentu či výber farby podsvietenia. EQA tu okrem podsvietenia prieduchov klimatizácie či dverí, doplnila aj ozdobný prvok oproti sedadlu spolujazdca, ktorý bude počas nočnej jazdy dodávať tú správnu atmosféru.

Celý infotainment je zároveň výborne prispôsobený vodičovi, keďže od 10,25″ obrazovky infotainmentu sa plynule prechádza na rovnako veľkú 10,25″ obrazovku palubného počítača. Všetko vo vysokom rozlíšení a jednoducho ovládateľné. Či už uprednostňujete ovládanie cez volant, dotykovú konzolu, dotykový displej alebo hlasové ovládanie, EQA sa vám prispôsobí.

V rámci doplnkovej výbavy môžete navyše získať projekčný displej či navigáciu s rozšírenou realitou. Tú sme mali možnosť vyskúšať aj my a povieme vám, toto budete vo svojom aute chcieť. Po nastavení cieľa sa virtuálne šípky navigácie premietajú priamo do obrazu z kamery snímajúcej oblasť pred vozidlom ako hologram. Ukazovatele naviac reagujú a graficky sa menia. Infotainment automaticky zapne prednú kameru aj keď stojíte na križovatke, aby ste získali dokonalý výhľad na semafor bez toho, aby ste sa museli za volantom zohýbať a prispôsobovať nie vždy dokonale viditeľnému semaforu.

V neposlednom rade si viete cez infotainment MBUX pozrieť detailné informácie o spotrebovanej energii, aktuálnom toku elektrickej energie či stave nabíjania. Cez páčky pod volantom si viete napríklad nastaviť stupeň rekuperácie, ktorá dobíja vozidlo na vhodných úsekoch a na obrazovke tieto údaje uvidíte v reálnom čase.

Ako sme spomínali KITTa z Knight Ridera, aj EQA dokážete ovládať hlasom. Stačí ho zobudiť heslom „Hey Mercedes“ a môžete takýmto spôsobom napríklad spustiť hudbu či zavolať komu potrebujete. Možností je však výrazne viac, hlasom viete ovládať aj klimatizáciu a ďalšie funkcie.

Hlavná výhoda infotainmentu je v bohatosti jeho funkcií. Pred prvou jazdou odporúčame si sadnúť za volant a poriadne sa pohrať so všetkými nastaveniami. Cez MBUX si môžete nastaviť doslova všetko od aktivácie virtuálnej kancelárie, ktorá umožňuje pracovať z auta až po nastavenia odtieňa podsvietenia.

Pozrite siEQA – tichá jazda, ktorú budete chcieť zažiť

Pohodlne z domu cez Mercedes Me

Poznáte to, každý deň skoro ráno vstávate do práce, oblečiete sa a potom nasadnete do studeného auta. Kým sa ako tak zohrejete, už ste v práci. S aplikáciou Mercedes me týmto teplotným šokom odzvonilo. Stačí si jednoducho cez appku nastaviť predklimatizovanie alebo vyhriatie vozidla na konkrétny čas ráno a o viac sa nestaráte.

EQA vás bude čakať s teplotou, akú ste si nastavili. V zime vás tak bude čakať príjemné vyhriate auto bez námrazy na okne a v lete klimatizované prostredie, v ktorom sa ani pri parkovaní na priamom slnku nebudete cítiť ako v pekle. Odporúčame funkcie predklimatizácie a vyhriatia EQA využiť ešte počas nabíjania, pretože potrebnú elektrickú energiu auto čerpá zo siete a nie z akumulátora – tú v akumulátore si tak šetríte na neskôr. Aplikácia toho navyše zvládne oveľa viac.

Okrem bežných funkcií ako je lokalizácia auta na mape či odomknutie na diaľku, môžete na diaľku aj otvoriť okná či skontrolovať stav nabíjania. Viete tak presne určiť, za koľko minút bude elektromobil EQA nabitý. Iba pripomenieme, že pokiaľ nabíjate cez rýchlonabíjačku, bude to za menej ako 30 minút.

Cez aplikáciu si tiež viete na diaľku poslať svoj cieľ cesty. Ak napríklad viete, že vás čaká viacero zastávok, jednoducho si ich v pohodlí appky nahodíte a hneď ako nasadnete už budú pripravené v EQA. Aplikáciu si môžete stiahnuť zdarma pre Android aj iOS.

V prípade, že vás elektromobil EQA zaujal, cena začína na prijateľných 51 708 € s DPH a už v základnej verzii dostanete viac ako slušnú výbavu. Samozrejmosťou je bezplatný servis na 6 rokov alebo až do 160 000 kilometrov na výrobcom predpísané údržby. Zároveň získate záruku mobility až do 30 rokov či servis dostupný 24/7. Na 1 rok získate bezplatne aj službu Mercedes me Charge a balík IONITY. Ak už o EQA uvažujete, určite vás presvedčí skúšobná jazda u autorizovaného predajcu.

Obavy nemusíte mať ani o akumulátor, na ktorý dostanete záruku až 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Štandardnú záruku na vozidlo je možné predĺžiť až na 6 rokov alebo 160 000 kilometrov. Zákazník tiež získa na 1 rok v cene vozidla prístup k Mercedes me Charge sieti a prístup k IONITY rychlonabijacím staniciam za zvýhodnenú sadzbu 0,29 €/kWh.

Elektromobil EQA aj v oblasti MBUX dokázal, že vodičovi dokáže ponúknuť budúcnosť už dnes. Či už ide o výborné rozlíšenie obrazoviek, ktoré skvelé reagujú na dotyk, rozšírenú realitu pri navigácii či samotnú elektrickú inteligenciu, EQA jednoducho bude myslieť za vás a vy sa tak môžete plnohodnotne venovať šoférovaniu a zážitku z jazdy.

Seriál sme pripravili v spolupráci s partnerom Mercedes-Benz.

Advertisement

Komentáre k článku