Elektromobil EQA má bezpečnostné systémy, ktoré vám môžu zachrániť život

Pri kúpe nového auta by nemal byť prioritou dizajn, maximálna rýchlosť či spotreba, ale bezpečnosť. Plne elektrický model EQA sa touto prioritou skutočne riadi.

Vitajte v štvrtej časti nášho seriálu venovanému elektromobilu EQA. Kým v prvej časti sme sa zamerali na vynikajúci dizajn a dojazd na jedno nabitie, v druhej časti sme si ukázali samotné nabíjanie a jazdné vlastnosti a tretia časť bola venovaná dokonalému infotainmentu MBUX, nastal čas ukázať vám to, čo by vás malo zaujímať na prvom mieste – bezpečnosť a systémy.

Elektromobil EQA je zodpovedný

Pri jazde na EQA si radi zvyknete na to, že elektromobil dokáže v mnohom rozmýšľať za vás. Určite ste zaregistrovali, že výrobcovia áut prichádzajú stále s lepšími systémami bezpečnostných senzorov a asistentov. EQA v tejto oblasti prekoná vaše očakávania.

Začneme klasikou v podobe senzoru mŕtveho uhla. Okrem výstražného trojuholníka, ktorý sa vždy zobrazí na spätnom zrkadle, vás senzor upozorní pomocou zvuku a rozblikaním trojuholníka v momente, keď zaradíte smerovku do pruhu, v ktorom sa práve blíži auto. To však nie je všetko. Funguje to aj pri státí na mieste, keď sa rozhodnete otvoriť dvere a okolo práve ide rozbehnutý cyklista alebo iné auto. Systém tak dokáže zachytiť účastníkov cestnej premávky a tým výrazne zvýšiť bezpečnosť.

Pozrite siEQA – elektromobil, ktorého dojazd má zmysel

Ďalším obľúbeným systémom, na ktorý sa v EQA nezabudlo, je aktívny asistent jazdy v pruhoch. Musíme uznať, že aj na bratislavských cestách, kde jazdné pruhy nie sú vždy dobre viditeľné, si EQA poradilo a dokázalo identifikovať, keď vozidlo vybočilo z pruhu. Vždy keď neúmyselne vybočíte z pruhu, EQA pribrzdí kolesá na tej strane vozidla, aby vytvorilo točivý moment, ktorý vás bezpečne vráti späť do jazdného pruhu.

Sledovanie pruhov je tiež výbornou prevenciou pri nehodách spôsobených mikrospánkom. Túto funkciu sme viackrát skúšali pri úmyselnom vybočení za krajnicu.

Nechýba ani praktický balík asistenčných jazdných systémov. Najmodernejšie systémy vás v závislosti od situácie podporujú pri prispôsobovaní rýchlosti, riadení a pri nebezpečenstve kolízie. Tak dorazíte do cieľa uvoľnení a bezpečne.

Jediné, čo budete počuť, je vysúvanie kamery

K bezpečnosti vozidla už tradične patria aj kamery a senzory. Tých má EQA hneď niekoľko. Okrem prednej kamery, ktorá sníma priestor pred vozidlom pre funkciu rozšírenej reality v navigácii alebo funkciu komfortného zobrazenia výhľadu na semafor pri státí na križovatke, disponuje EQA aj zadnou kamerou, ktorá je šikovne ukrytá pod logom auta.

V úplnom tichu, ktoré spôsobuje elektrický pohon, tak bude jediný zvuk, ktorý budete počuť, práve vysúvanie kamery. Tým, že je kamera ukrytá sa predíte zachytávaniu nečistôt a kvapiek vody pri daždi. Skvelé a praktické riešenie.

Pozrite siEQA – tichá jazda, ktorú budete chcieť zažiť

Pri cúvaní zasa oceníte jednotlivé senzory a asistenta parkovania. Vždy tak budete vedieť, koľko priestoru ešte máte vzadu aj vpredu. Samozrejmosťou sú dynamické pomocné čiary, ktoré ukazujú jazdnú stopu EQA podľa natočenia kolies. Za príplatok tiež získate 360-stupňový pohľad okolo auta, čo je výborná funkcia najmä pri pozdĺžnom parkovaní.

Kamery slúžia aj na čítanie dopravných značiek. Na rozdiel od spoliehania sa iba na kartografické údaje, dokáže systém v EQA prečítať rôzne dočasné dopravné značky, ktoré sa zvyknú častokrát objavovať pri opravách na ceste. Neostáva to však iba pri maximálnej povolenej rýchlosti. Vozidlo tiež dokáže rozpoznať aj iné dopravné značky, ako napríklad zákaz vjazdu alebo jednosmerka.

Pozrite siEQA MBUX – infotainment, ktorý vás dostane svojou inteligenciou

Vidieť ďaleko a neoslepovať

Pri EQA sú samozrejmosťou aj dokonalé zvládnuté svetlá. Tie nielenže po dizajnovej stránke vyzerajú úžasne, ale ich automatický režim vám budú mnohí vodiči závidieť. Vo večerných hodinách budete mať dokonalý prehľad o tom, čo sa deje na vozovke a zároveň sa nestane, aby ste omylom niekoho oslepili. Elektromobil bude prispôsobovať svetlá podľa potreby a nemusíte sa obávať, že budú svetlomety reagovať oneskorene. Zabudnite tak na neustále prepínanie medzi „stretávačkami“ a diaľkovými.

EQA zašla pri bezpečnostných systémoch ešte ďalej a v rámci mimoriadnej výbavy ponúka aj systém PRE-SAFE®. Ten vám dokáže doslova zachrániť život. Tesne pred hroziacou nehodou systém pripraví vozidlo a posádku na náraz napríklad pritiahnutím bezpečnostných pásov a narovnaním sedadiel do bezpečnej polohy. Vďaka systému PRE-SAFE® Sound, ktorý pri nehode vydá zvuk v podobe šumu, dokáže vyvolať ochranný reflex, pri ktorom sa stlmí váš sluch. Výsledkom je ochrana vášho sluchu pri hluku z nárazu. Tieto systémy sme si z pochopiteľných dôvodov vyskúšať nemohli, no pocit, že ich v aute máte, je na nezaplatenie.

V prípade kolízie tu tiež nájdete viacero airbagov, vrátane okenných či kolenných airbagov, ktoré chránia tvár a nohy pred zraneniami pri silných nárazoch.

Tým, že má elektromobil toľko senzorov, dokáže plnohodnotne sledovať premávku pred vami aj za vami. Výsledkom tak je, že bežné drobné nehody spôsobené z nepozornosti v meste sú absolútne minimalizované. Automobil dokáže núdzovo zabrzdiť, keď zistí, že sa až príliš rýchlo približujete k autu pred vami, ktoré začalo prudko brzdiť.

Zároveň na vás EQA dáva pozor pri náhodných prekážkach na ceste, kedy dokáže vďaka rýchlym reakciám núdzovo zabrzdiť. O toto sa stará aktívny asistent brzdenia, ktorého úlohou je zabrániť kolízii v mnohých situáciách alebo zmierniť jej závažnosť prostredníctvom samočinného brzdenia. Aktívny asistent riadenia obsahuje funkciu automatického odomknutia a núdzového hovoru do call centra Mercedes-Benz v prípade úplného núdzového zastavenia či funkciu vytvorenia záchrannej uličky na diaľnici pri rýchlostiach do 60 km/h.

Pozrite siEQA – elektrické GLA-čko s dojazdom viac ako 400 kilometrov

Bezpečný elektromobil

Možno ste už čítali o „nebezpečných“ elektrických vozidlách, ktoré sa vznietili či nebodaj vybuchli pri nehode. Platí taktiež to, že hasičské zložky musia k elektromobilom pri zásahoch pristupovať inak než ako k bežným vozidlám so spaľovacím motorom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa vydávajú charakteristické zelené poznávacie značky. EQA však myslela aj na toto a ponúka vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti.

Karoséria modelu dokonale chráni akumulátor, ktorý je umiestnený v ochrannom štíte a ktorý tak chráni zásobník energie pred cudzími predmetmi. Prísne bezpečnostné predpisy spolu s náročnými nárazovými skúškami sa postarali o to, že riziko podobných situácií, aké opisujeme vyššie, je minimálne.

V prípade, že vás elektromobil EQA zaujal, prezradíme, že jeho cena začína na prijateľných 51 708 € s DPH a už v základnej verzii dostanete viac ako slušnú výbavu. Samozrejmosťou je bezplatný servis na 6 rokov alebo až do 160 000 kilometrov na výrobcom predpísané údržby. Zároveň získate záruku mobility až do 30 rokov či servis dostupný 24/7. Na 1 rok získate bezplatne aj službu Mercedes me Charge a balík IONITY umožňujúci prístup k rychlonabijacím staniciam siete IONITY za zvýhodnenú sadzbu 0,29 €/kWh. Ak už o EQA uvažujete, určite vás presvedčí skúšobná jazda u autorizovaného predajcu.

Obavy nemusíte mať ani o akumulátor, na ktorý dostanete záruku až 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Štandardnú záruku na vozidlo je možné predĺžiť až na 6 rokov alebo 160 000 kilometrov.

Pokiaľ sa chcete o EQA dozvedieť viac, určite neprehliadnite predchádzajúce časti nášho špeciálneho seriálu, ktoré sa venovali dojazdu a dizajnu, nabíjaniu či infotainmentu MBUX.

Seriál sme pripravili v spolupráci s partnerom Mercedes-Benz.

Advertisement

Komentáre k článku