EQA – elektromobil, ktorého dojazd má zmysel

Existujú elektromobily a Elektromobily s veľkým „E“. EQA patrí k tým druhým a dokazuje, čoho sú moderné technológie schopné.

EQA je čerstvá elektrická novinka z nemeckého Štuttgartu, ktorú by sme vám radi podrobnejšie predstavili. Mali sme jedinečnú možnosť vyskúšať si ju a v prvej časti nášho nového seriálu sa zameriame na dizajn a to hlavné, čo mnohých z vás určite zaujíma – dojazd na jedno nabitie. Máte sa na čo tešiť? Prezradíme, že rozhodne ÁNO!

Zoznámte sa s EQA

Popularita crossoverov stúpa, o čom svedčí ich zvyšujúci sa počet na našich cestách. EQA si však so žiadnym iným elektromobilom nepomýlite. Svojim dokonalým dizajnom bude skrátka vynikať.

Podobne ako model GLA, aj EQA ponúka progresívny dizajn exteriéru, kde si ako prvé všimnete ikonickú trojcípu hviezdu v čiernom paneli. Nami testovaný model bol dokonca v matnej farebnej úprave a musíme uznať, že matná Mercedesu pristane. Nielenže na nej nie sú viditeľné takmer žiadne nečistoty, ale ešte aj výborne odráža svetlo a v teplých dňoch sa zahrieva menej.

A svetlá? To je kapitola sama o sebe. Odvážna červená línia zadných LED svetiel, ktorá smeruje od okraja po okraj, vám napovie, že ide o elektromobil. Práve takto nadizajnované zadné svetlá sú charakteristické pre elektrické autá. To však nie je všetko, keďže ani predné svetlomety sa nemajú za čo hanbiť a ponúkajú dlhý LED pás, ktorý prepája oba predné svetlomety. Mercedesu jednoducho nočná jazda pristane a môžete sa spoľahnúť, že ostatní vodiči sa budú za EQA otáčať. V neposlednom rade nesmieme opomenúť výrazné disky z ľahkej zliatiny vo vydarenom dizajne.

EQA má štýl

Keď sme spomínali, že Mercedesu nočná jazda pristane, platí to nielen o exteriéri, ale aj o interiéri. Už po otvorení dverí vás privíta masívne logo Mercedes-Benz, ktoré sa vám premietne na zem. Následne budete nadšením bez seba z ambientného podsvietenia. To dokážete ovládať aj hlasom.

V Mercedes-Benz sa s podsvietením skutočne vyhrali a okrem klasických línií pozdĺž interiéru, si budete užívať podsvietenie prieduchov klimatizácie či vydarené podsvietenie palubovej dosky vrátane ozdobného prvku na mieste spolujazdca. Treba dodať, že podsvietenie nie je statické, ale dynamické. Keď napríklad znižujete teplotu klimatizácie, podsvietenie sa prepne na modrú a keď pridávate teplotu, podsvietenie sa zmení na červenú. Aj takéto detaily vám dokážu, že v Mercedese mysleli na všetko.

Pozrite siEQA – elektrické GLA-čko s dojazdom viac ako 400 kilometrov

Interiéru samozrejme nechýbajú prvotriedne materiály ako mäkčené plasty, koža či chrómové prvky. Obzvlášť v nami testovanom AMG spracovaní dostanete navyše červené línie volantu, sedadiel a palubovej dosky. Samozrejmosťou interiéru je výrazný displej infotainmentu MBUX, ktorý plynule prechádza zo strany vodiča až po strednú časť palubnej dosky.

Dokonalé ticho

Keď si po prvýkrát sadnete do EQA a „naštartujete“, jedine, čo budete počuť je ticho! Práve zážitok z jazdy s elektromobilom EQA je niečo, čo sa iba ťažko opisuje a treba to zažiť. Už pri prvotnom pridávaní sa nebudete vedieť zbaviť pocitu, že takto ticho jednoducho auto nemôže ísť. Opak je však pravdou.

Pri prudkom zrýchlení na diaľnici sme sa niekedy cítili ako v nadzvukovej stíhačke, kde ste vy ako šofér zarazený do sedadla a ostáva vám iba si užívať rýchlosť a dynamiku zrýchlenia.

 

Akumulátor s kapacitou 66,5 kWh poháňa elektromotor modelu EQA 250, ktorý ponúka výkon až 140 kW a krútiaci moment 375 Nm. Spotreba je na úrovni 19,1-17,7 kWh/100 kilometrov podľa štandardu WLTP. Dojazd podľa štandardu WLTP je tak až 426 kilometrov na jedno nabitie. Pri našom štýle jazdy, kedy sme si zrýchlenia skutočne užívali a to ako v meste, tak pri jazde na diaľnici, no zároveň sme sa nebáli používať aktívnu rekuperáciu, sme bez problémov dosiahli dojazd na úrovni 400 kilometrov na jedno nabitie. A to všetko s nulovými emisiami.

Spomínaná rekuperácie funguje naozaj ukážkovo a viete si ju jednoducho regulovať cez páčky za volantom, ktoré pri bežných vozidlách slúžia na ovládanie polo-automatickej prevodovky. Keď stlačíte 2-krát mínus, rekuperácia bude na maximálnej úrovni a pri jazde mestom môžete v podstate prestať používať brzdový pedál, keďže rekuperácia bude brzdiť za vás a navyše bude obnovovať viac ako 90 % spotrebovanej elektrickej energie.

Bohaté možnosti

EQA 250 nebude jediným modelom z tohto produktového radu. Portfólio práve rozširujú výkonnejšie modely s pohonom všetkých štyroch kolies: EQA 300 4MATIC s výkonom 168 kW a EQA 350 4MATIC s výkonom 215 kW. V budúcnosti príde aj verzia s dojazdom viac ako 500 km podľa WLTP štandardu.

Pýtate sa, koľko EQA stojí? Cena začína na prijateľných 51 708 € s DPH a už v základnej verzii dostanete viac ako slušnú výbavu. Samozrejmosťou je bezplatný servis na 6 rokov alebo až do 160 000 kilometrov na výrobcom predpísané údržby. Zároveň získate záruku mobility až do 30 rokov či servis dostupný 24/7. Obavy nemusíte mať ani o akumulátor, na ktorý dostanete záruku až 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Štandardnú záruku na vozidlo je možné predĺžiť až na 6 rokov alebo 160 000 kilometrov.

EQA dokonale rozširuje už aktuálnu bohatú ponuku elektrických modelov Mercedes-EQ. Viete si tak vybrať medzi kompaktným crossoverovom EQA ideálnym do mesta, odvážnym SUV EQC či inteligentným vanom EQV. Ti najnáročnejší sa zároveň už koncom leta dočkajú luxusnej limuzíny EQS a na prelome rokov 2021 a 2022 dorazí aj rodinný model EQB. Z bohatého portfólia si tak vyberie skutočne každý.

Seriál sme pripravili v spolupráci s partnerom Mercedes-Benz.

Komentáre k článku